‘Daha zorlayıcı kısıtlamalar kapıda’

KORONAVİRÜS (kovid-19) salgınına karşı yapılan son kısıtlamalar sonrası vaka sayısında düşüş beklediklerini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; "Vaka sayısı dilediğimiz oranda düşmezse yeni yasaklar gelecek

‘Daha zorlayıcı kısıtlamalar kapıda’KORONAVİRÜS (kovid-19) salgınına karşı yapılan son kısıtlamalar sonrası vaka sayısında düşüş beklediklerini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; "Vaka sayısı dilediğimiz oranda düşmezse yeni yasaklar gelecek. Tam kapanma mı olur, şehirlerarası seyahat kısıtlaması mı olur, gece sokağa çıkma yasağı mı olur, buna karar veririz" dedi. Koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış sonrası uygulanmaya başlanan kısıtlamalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu önlemlerin işe yaramaması durumunda yeni yasakları gündemlerine alabileceklerini belirtti.

Bakan Koca, bu önlemler de işe yaramazsa, hala tedbirlere uymakta sıkıntı çıkaran olursa ve sayılar beklenen oranda düşmezse daha zorlayıcı kısıtlamaların getirileceğini belirterek; “Tam kapanma mı olur, şehirlerarası seyahat kısıtlaması mı olur, gece sokağa çıkma yasağı mı olur, buna karar veririz. Ama her şey sayılara bağlı. Düşerse yasaklar azalır. Düşmezse artar" dedi.

“HAFTA SONU BİRAZ DAHA SERT OLMASINI İSTERDİM”

Açıklamasının devamında alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının toplumda farkındalığı artırdığını belirten Koca; "Cumhurbaşkanı'nın önlemleri bizzat açıklaması ve önlem paketi olması, farkındalığı arttırıyor ve ciddiyeti herkese hatırlatıyor. Bu iş ciddi, şakası yok mesajı en iyi böyle veriliyor. Daha fazlası olabilir miydi? Olabilirdi. Mesela ben kendi adıma hafta sonu biraz daha sert bir önlem isterdim. Ama bu da halka yeterince mesaj verdi" ifadelerini kullandı.

İKİ GÜN İÇİNDE ARTIŞ TRENDİ DÜŞTÜ

Uygulamaya konulan son kısıtlamalar sonrası iki gün içinde hastalığın artış trendini düşürdüğünü belirten Bakan Koca, şöyle devam etti: "Bu bir adım sonra hasta sayısına, bir adım sonra ağır hasta sayısına, bir adım sonra entübe sayısına, bir adım sonra da vefat sayısına olumlu yansıyacak ve hepsi peyderpey düşecek." (haberler.com)


Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER