Aracı virüsün önüne çektik

Sağlık Bakanlığı verilerine göre en çok vaka görülen iller arasında yer alan ve vaka artışlarının önüne geçilemeyen Kastamonu’da, mobil PCR test aracı ile vaka artış hızının yüzde 39 oranında önüne geçildi

Aracı virüsün önüne çektik

 

MOBİL PCR ARACININ DA ETKİSİYLE, VAKA ARTIŞ ORANI YÜZDE 44'TEN YÜZDE 5'E DÜŞTÜ

Aracı virüsün önüne çektik

Sağlık Bakanlığı verilerine göre en çok vaka görülen iller arasında yer alan ve vaka artışlarının önüne geçilemeyen Kastamonu’da, mobil PCR test aracı ile vaka artış hızının yüzde 39 oranında önüne geçildi.  

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen korona virüs (Covid-19) güncel vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı 655,3 olan Kastamonu, bu hafta sadece yüzde 5 artış göstererek yüzde 683,1’e yükseldi. Daha önceki haftalarda Kastamonu’da vaka artışları yüzde 44 oranında artış gösterirken, mobil PCR test aracının hizmete alınmasıyla pozitif vatandaşların bulaşı riski minimuma indirildi.

570 TEST YAPILDI, 60 POZİTİF  TESPİT EDİLDİ

 Geçtiğimiz haftalarda vaka oranlarında ciddi artışların görüldüğü Kastamonu’da, ücretsiz bir şekilde mobil PCR test aracıyla test alınmasının ardından pozitif vatandaşların tespiti daha erken yapılarak bulaşı riski düşürüldü. Bu kapsamda mobil PCR test aracıyla şu ana kadar 570 ücretsiz test yapılırken, bu testler sonucunda 60 kişi pozitif çıktı. Pozitif çıkan vatandaşlar, evlerinde karantina altına alınırken filyasyon ekiplerince de tedavilerine başlandı.

''AMACINA ULAŞMIŞ BULUNUYOR''

Mobil PCR test aracı ile vatandaşların kısa sürede test verme imkanı bulduklarını söyleyen Kastamonu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Enes Güneş, “Covid-19 PCR Test Noktasını arttıracak bir proje bu. Kastamonu’nun hemen hemen her yerinde vatandaşın yürüme mesafesinde ulaşacağı şekilde test noktaları koyduk. Bunun amacı da vatandaşın daha erken teşhis alması ve tedavisine daha erken başlaması. Böylelikle hastalığı daha hafif bir şekilde geçirmesi ve hayatta kalım oranlarında da artış sağlanması, aynı zamanda vatandaşın hastalığı erken teşhis edildiği için diğer insanlara da daha az bulaştırmış olacak.  Bazı vatandaşlarımız, 'ben hastaneye gitmezdim, o kadar kendimi kötü hissetmiyordum ama buraya geldim test verdim ve pozitif çıktım' diyorlar. Zaten amaçladığımızda buydu. Amacına şu an için ulaşmış bulunuyor, umarım bu şekilde devam eder. Ramazan ayı ile birlikte inşallah daha güzel sonuçlar elde ederiz" dedi.  (İha)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER