07 Ağustos 2020 Cuma

RAMAZAN

26 Mayıs 2017, 10:30

 Yüce Allah’ın engin rahmet, mağfiret ve bağışlamasının diğer zamanlara göre çok daha fazla olduğu, sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın güzel örneklerinin sergilendiği on bir ayın sultanı Ramazan Ayı’nı idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu akşam ilk teravih namazını kılacak ve sahura kalkacağız.  
Ramazan Ayı dini ve sosyal hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Bu mübarek ayın ulviyeti Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmiş olması, O’nu diğer aylardan daha hayırlı kılan “Kadir Gecesi”nin bu ayın içinde bulunması, bu ayda tutulan orucun bir arınma ve takva vesilesi olması kulun Allah’a olan iman ve bağlılığını bu ibadet vasıtasıyla kendi nefsinde yaşayarak tecrübe edebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu gerçeği Kur’an-ı Kerim bize şöyle bildirmektedir: “Kur’an’ın insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırt edici belgeler olarak indirildiği Ramazan ayını idrak eden O’nda oruç tutsun. Hasta ve yolculukta olan tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Sayıyı tamamlamanızı ve yol göstermesine karşılık kendisini yüceltmenizi ister. Belki şükredersiniz.”(Bakara, 2/185)
Bu ayda bireysel ve sosyal hayatımız yepyeni bir dinamizm kazanmakta, kalpler ilahi rahmet ve mağfiret arzusu ile yıkanmakta, gönüller sahurun bereketi, iftarın sevinci, teravih namazının huzuru, okunan ve dinlenen Kur’an’ın feyzi ve tutulan orucun hazzı ve bereketi ile manevi derinlik kazanmaktadır.
Oruç ibadeti sayesinde ihtiyaç sahibi insanların durumları daha iyi anlaşılmakta ve bu nedenle yardım yapma ve paylaşma gücümüz kuvvetlenmekte; muhtaç aileleri, yaşlı ve kimsesizleri, özürlüleri, terk edilen çocukları, aç ve açıkları düşünme, onların yanında olma arzumuz daha belirgin hale gelmektedir.
Kur’an ve ibadet mevsimi olarak nitelenen Ramazan Ayı’nın rahmetinden, inanan ve inanmayan herkesin nasibini alması mümkündür. Çünkü bu ay farklı tezahürleriyle çeşitli kesimlere hitap etme özelliğini bünyesinde taşımaktadır. 
Oruç ayı olan bu ayda insanlarımızın, “hayırseverlik” özelliği öne çıkmalıdır. Kur’an’ın indirilişiyle şereflenen Ramazan ayını, mali ve bedeni ibadetleri yerine getirerek, Kur’an’ın lafzının yanında anlamı ve maksadını anlamaya çalışarak, toplumumuz, ülkemiz ve bütün insanlık için dualar ederek, Allah rızası için, eş, dost, akraba, komşu ve ihtiyaç sahiplerine iftarlar vererek ve ahlaki güzellikleri yaşayarak geçirmeliyiz. 
Çocuklarımızla birlikte ailece özellikle Teravih Namazları için camilerimize gidelim. Vakit namazlarını da mümkün olduğunca camilerimizde kılmaya özen gösterelim. Cami cemaatimizin de çocuklarımıza ve gençlerimize karşı cami içinde ve müştemilatında hoşgörü ve anlayışla yaklaşmaları beklentimizdir. Tüm camilerimizde mukabeleler okunacak. Ayrıca Yılanlı, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Kara Mustafa Paşa Mescidi ve Kuzeykent Yavuz Tonbul Camilerimizde Hatimle Teravih Namazı kılınmaktadır.  
Tüm halkımızın, milletimizin ve İslam âleminin Ramazan Ayını tebrik ediyor, Yüce Allah’tan bu ayın mana ve ehemmiyetine uygun olarak kulluk görevini yerine getirmek isteyenlere kolaylıklar sağlamasını, Ramazan ruhunu diğer aylara taşımasını niyaz ediyor, bu mübarek ayın hayırlara, güzelliklere ve berekete vesile olmasını diliyorum.
Yüce Allah oruçlarınızı, bütün ibadetlerinizi ve hayırlarınızı makbul eylesin. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV