banner38

Müzik indir

banner46

banner47

04 Temmuz 2020 Cumartesi

Rahmetli Valimiz Kâmil Demircioğlu’nun eseri: “HAYATTA UMULMAYANI BEKLEMEK”

01 Haziran 2020, 11:13
Rahmetli Valimiz Kâmil Demircioğlu’nun eseri:  “HAYATTA UMULMAYANI BEKLEMEK”
Mehmet SAYAN


Rahmetli Valimiz Kâmil Demircioğlu, ilimizde 1984-1986 ve 1992-1993 tarihlerinde olmak üzere iki dönem valilik yapmıştır.

1984 yılında Türk Basın Birliği Kastamonu Şubesi tarafından “Yılın Seçkin Hemşehrisi” seçilen; 1992 yılında da Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Fahri Hemşehrilik unvanı verilen Kâmil Demircioğlu’nun “Hayatta Umulmayanı Beklemek” adlı eseri Demircioğlu’nun anılarından oluşmaktadır.

Kitabın başlangıcında çocukluk, lise ve üniversite yılları hakkındaki bilgilerden sonra Atatürk ve Çağdaşlaşma adlı bir bölüm yer alıyor. Bu bölümde Valimiz: “Meslek hayatımda Atatürk başlıca esin kaynağım olduğu için söze onunla başladım” diyerek 41 yıllık devlet hizmetine adanmış hayatındaki anılarını niçin yazdığını şu cümlede ifade etmiş: “En son Uşak Valisi’ydim. Burada göreve başlayalı 10 ay olmuştu. Aniden merkeze alındım. Bu tayin gerek benim için, gerekse yöre halkı için tam bir sürprizdi. Zira bu işlemi gerekli kılacak herhangi bir olay vuku bulmadığı gibi başarı ya da başarısızlık durumum hakkında yargıya varacak yeterli bir zaman da geçmiş sayılmazdı. Aslında alınış sebebini tahmin etmek zor değildi. Ne var ki insan, içindeki adalet duygusunu bastıramıyor. Boş yere de olsa geçerli bir neden arıyordu…” diyerek görevden alınış sebebini partizanlık olduğunu ifade etmek istemiştir.

Valimizin yukarıdaki sözleriyle ilgili ilimizde görev yaptığı sıralardaki bir hatıramı anlatmak istiyorum: Rahmetli Valimizin ilimizde ilk görev yaptığı dönemdi. O yıllarda Millî Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordum. Valimizin odasında bir toplantı için bulunuyorduk. Toplantı sırasında önemli bir arama olmazsa telefon bağlanmazdı. Telefonun çalması üzerine Valimiz telefonu açtı. Arayanın bir bakan olduğunu hal hatır sorma faslında Vali Beyin karşı şahısa “Sayın Bakanım” diye hitap etmesinden anlamıştık. Konuşma devam ettikçe Vali Bey sinirleniyordu. Sonunda “Hayır Sayın Bakan yapamam. O doktoru alırsak ilçedeki insanlar ne yapacaklar.” diyerek telefonu kapattı. Sonra bize dönerek konuşmanın sebebini anlattı. Meğer o yıllarda yeni ilçe olan ve doktoru olmayan bir ilçemize Vali Bey’in çabaları sonucunda Sağlık Bakanlığı bir doktor atamış. Telefondaki Bakan, o doktorun ilçeden alınarak Kastamonu merkezinde görevlendirmesini istiyormuş. “İşte ben böyle siyasilerin her söylediğine evet demediğim için çalıştığım yerlerde fazla duramam” dedi. Nitekim duramadı da…

Kitabın 305- 361 sayfalarında Kâmil Demircioğlu’nun birinci ve ikinci Kastamonu Valilikleri dönemlerine ait hatıralar yer alıyor. Valimizin ilimizde görev yaptığı yıllarda, görevden alınmalarında, ikinci defa göreve gelmesinde ilde önemli yankılar, tepkiler olmuştur. Buna örnek olarak da uğurlama törenindeki Avukat Mehdi Keskin’in yaptığı duygusal konuşma örnek olarak verilmiş.

Valimiz Kastamonu’da görev yaptığı yıllardaki hizmetleri anlatırken Atatürk ve Şehit Bacı Anıtı’ndan da bahsetmiş. Kâmil Demicioğlu zamanında başlatılan, Doğan Topaloğlu zamanında devam eden, İsmail Günindi zamanında tamamlanan anıtla ilgili komisyonda görev almam ve bu konudaki toplantılara katılmam sebebiyle bugün ilimizin önemli sembolü olan bu şahane eserin nasıl yapıldığına şahit olmuşumdur. Her üç Valimizi de rahmetle anıyorum.

Kâmil Demircioğlu, mükemmel bir hitabet ustası ve çok kültürlü bir insandı. Şehit Şerife Bacı ile ilgili 1989 yılında “Şehit Bacı” adıyla 2000 adet bastırdığım ilk kitabımın 1000 adetini eşe, dosta, eski mesai arkadaşlarıma, öğretmen arkadaşlarıma, öğretmen olmuş öğrencilerime göndermiştim. Bu gönderdiğim 1000 kitapla ilgili beni İzmir’den telefonla arayıp teşekkür eden birkaç kişiden birisi de Rahmetli Kâmil Demircioğlu idi.HAYATTA UMULMAYANI BEKLEMEK (1) adı verilen eseri Valimiz Kâmil Demircioğlu sağlığında bitirmiş fakat basıldığını göremeden rahmetli olmuş. Kitabın basımını gerçekleştiren ailesi kitabın önsözünde şunları söylemiş: “Sarsılmaz bir doğruluk, katıksız bir dürüstlük ve kendi alanında bilgi ve bilgelik dolu bir yaşam süren kuvvetli bir hizmet savaşçısıydı. Bize bıraktığın isim ve o ismin bize verdiği huzur en değerli hazinedir. Bu kitabı, senin gibi bu memlekete hizmet aşkıyla yaşayan ve her şeye rağmen hizmet eden dürüst ve şerefli insanlara atfediyoruz.”

Rahmetli Valimiz  Kâmil Demircioğlu’nu rahmetle anarken bu eseri rahmetlinin vefatı sonrasında bastırarak kültür hayatımıza kazandıran değerli ailesine saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

(1)   HAYATTA UMULMAYANI BEKLEMEK / KÂMİL DEMİRCİOĞLU

Elips Kitap

Dağıtım:  Akart Ltd. Şti. / 0212 267 50 01/ 0312 495 64 62

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV