Psikolojik sınıra dikkat

Galip gelirken pembe hayaller kurmak ne kadar kolaysa, mağlup olduğunuzda bahane üretmek, suçlu yaratmakta o kadar kolaydır. Zor olan; galip gelirken defoları görmek, mağlup olurken de yanan ateşi söndürmemektir.

2018-2019 sezonu tamamlandığında; mali sıkıntıları ayyuka çıkmış, bırakın kadrosunda yer alan futbolcuları tutmayı veya yeniden şampiyonluğa oynayacak bir takım kurmayı tesisin elektrik ve doğalgaz faturalarını bile ödemekte sıkıntılar yaşayan bir takımla karşı karşıya kalmıştık.

Temmuz ayının başlarında aynı amatör takımlarda olduğu gibi futbolcu seçmeleri yapan, henüz teknik direktörü belli olmayan bir Kastamonuspor vardı. Futbolla uzaktan yakından ilgilenen herkes karamsar tabloyu görüp ‘küme düşmezsek’ iyi yorumlarını yapıyordu.

Temmuz ayının ortaları gelmiş rakiplerimiz kamplarına başlamış, hazırlık maçları programları bile belli olmuştu. Ama kırmızı-siyahlılarda takımla birlikte İsmail Dikmenli Tesisleri’nde ‘Teknik direktörsüz’ gerçekleştirilen antrenmanlarda boy gösteren ‘tecrübeli ve fedakar’ isimlerimiz peşinatlarını alamadığı için birer birer kulübü terk ediyordu.

Tüm bu karamsar tablonun içerisinde Ağustos ayında Özhan Pulat’ın takımın başına geçmesiyle Kastamonuspor yeni bir serüvene başladı. Belki rakipleri kadar profesyonel bir hazırlık dönemi geçirmedi, sezona rakipleri kadar iyi hazırlanamadı ama ‘mücadele edeceğiz’ diyorlardı.

Sezon başladığında; Özhan Pulat iyi bir serüvenin fitilini yakmış, Ahmet Yıldırım’a bu ateş iyiden iyiye harlanmış ve kırmızı-siyahlılar başta ben olmak üzere ‘Bu sezon kümede kalırsak iyi’ diye aklından geçiren herkesi yanıltarak bir anda şehri şampiyonluk beklentisi içerisine soktu.

Bunları neden yazıyorum? Çünkü üst üste galibiyetler aldığında Kastamonuspor’u göklere çıkaranlar, ilk tökezlemede takımı yerin dibine sokmaya başladı.

Nasıl sezona 3 mağlubiyetle başladığımızda ‘Enseyi karartmaya gerek yok, bu takım küme düşmez’ diye yorum yaptıysam nasıl aldığımız galibiyetlerin ardından ‘Bu galibiyetlere bakıp, kendimizi dev aynasında görmemeliyiz’ dediysem bugünde aynı noktadayım.

Kastamonuspor’un şuan ki kadro yapısı Play-Off’u zorlar ama şampiyonluğa yetmez.

O yüzden sanki sezon başında ‘Şampiyonluk’ iddiası için kurulmuş bir kadro gibi düşünüp alınan mağlubiyetlerin ardından takımı yerin dibine sokmak doğru değil.

Bu yazdıklarım eleştiri yapmayacağız, yapılan hataları sümen altı edeceğiz anlamına gelmiyor.

Vanspor karşısında ilk organize atağını 84’üncü dakikada gerçekleştiren sahaya ne oyun nede mücadele anlamında bir şey koymayan basit bireysel hatalar yapan Kastamonuspor olduğunu elbette söyleyeceğiz.

Kırmızı-siyahlı futbolcuları Vanspor karşısında bir amacı, bir hedefi ve bir oyun planı olmayan halı sahaya arkadaşları ile ‘gazozuna’ maç yapmaya gelmiş 11 kişi gibi dolaştığını da söyleyeceğiz, Vanspor’un bütün defolarımızı yüzümüze bir tokat gibi çarptığını da defansımızın halı sahada bile yapılamayacak basitlikte hatalar yaptığını da…

Ama tüm bunları söylerken unutmamamız gereken, bize bu umutları veren üst üste 7 galibiyet alan takımın yine bu takım olduğunu unutmadan, yanan ateşi küle döndürmeden yorum yapmak olacaktır.

Tüm bu yorumları yaparken büyük resmide ıskalamamalıyız. Bizim asıl görmemiz gereken şuanda 6 olan lig lideri ile aramızda ki puan farkının ilk devre sonunda psikolojik sınır olan ‘10’ puan bandını aşmaması olmalı. İlk devrede geride kalan 4 karşılaşmadan alabildiğimiz kadar puan alıp, lig lideri ile aramızdaki farkı olabildiğince minimumda tutup kendimizi devre arasına atmamız gerekiyor.

Lig uzun bir maraton. Bu yolda her şey düşündüğümüz gibi gitmez. Önümüze taşlar çıkacak, hatalar yapacağız. Ancak taşları engel olarak değil basamak olarak görürsek ve hatalarımızdan dersler çıkartırsak daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edebiliriz.

YORUM EKLE