Partnerinizin sizinle mutlu olmadığını gösteren beden dili hareketleri

Sevgilinizle veya eşinizle zaman zaman sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer, ilişkinizde iki taraftan biri yaşanan sorunları açık bir şekilde dile getirirse, erken aşamada bu sorunu çözerek, ilişkinize devam edebilirsiniz.

Bazen partneriniz, ilişkinin gidişatından mutlu olmasa bile, bunu dillendirmeyi tercih etmez. Hepimiz, partnerimizin gerçek duygularını kelimelerle bize aktardığına inanmak istesek de, maalesef bu durum her zaman böyle değildir. Siz partnerinizin ilişkinizden gayet mutlu olduğunu düşünürken, o aslında hiç mutlu olmayabilir. Hal böyle olunca sıkıntıyı fark edemez ve ilişkiyi düzeltmek için bir aksiyona geçmezseniz. İlişkiniz ayrılık ile sonlanabilir. Bu nedenle, sadece partnerinizin size söylediklerini değil, aynı zamanda beden dilini de dikkate almalısınız.

Sıralayacağım maddeleri partnerinizin sıklıkla gerçekleştirdiğini fark ederseniz, üzülerek söylüyorum ki, mutsuz bir ilişki içindesiniz...

Konuşma Esnasında Ayakları Sizden Uzaklaşıyorsa

 Partneriniz sizinle birlikte olmaktan mutlu değilse, muhtemelen ayaklarını ve gövdesinin sizden kaçıracaktır. Bu genellikle gözle çok fark edilebilir bir kaçırma olmaz. Siz onun yanına oturduğunuzda, ayaklarını sizden biraz daha uzaklaştırıp gövdesini geri çekebilir.

Dudaklarını Isırıyorsa

Partneriniz, sizinle birlikteyken sürekli olarak dudakları ısırıyorsa, bu partnerinizin sizinle birlikte olmaktan mutlu olmadığı, sizin yanınızdayken gerildiğini gösteren bir işarettir. Elbette, partnerinizin bu şekilde dudaklarını ısırması, kesin olarak sizden artık eskisi kadar hoşlanmadığı manasına gelmez. Belki de, bunun altında tamamen farklı bir sebep vardır. İş hayatında karşılaştığı zorluklar veya yaşam zorluklarından dolayı, kendini stres altında hissediyor ve kafasının içinde düşündüğü şeyden dolayı dudaklarını ısırma eğiliminde olabilir.

Bacaklarını Çapraz Pozisyonda Tutuyorsa

 Partneriniz sizinle konuşurken bacak bacak üstüne atıyor ya da bacaklarını çapraz bir şekilde birbirine kenetliyorsa, bu ilişkinizde bir terslik olduğunu gösterebilir. Gösterebilir diyorum çünkü belki de, sadece o şekilde otururken rahat hissettiği için bacaklarını o pozisyona getiriyordur. Ama yine de kafanızın içerisinde bir soru işareti belirmesin de fayda var. Eğer, partneriniz normalde bacak bacak üstüne atmak ya da bacaklarını çapraz bir pozisyonda tutmak gibi bir alışkanlığa sahip değilse ve siz onun yanına geldiğinizde direkt olarak bu pozisyona geçiyorsa, bunun altında bir terslik olabilir. Bu genellikle partnerinizin size karşı daha kapalı olduğunun bir göstergesidir.

Sahte Gülümsemeler

Partneriniz size gülerken, gerçekten içinden geldiği için, samimi bir gülümseme atmak yerine sahte bir gülümseme sergiliyorsa, bu artık sizden hoşlanmadığının bir göstergesi olabilir. Partneriniz gerçekten içten bir şekilde gülümsediğinde, genellikle ön dişlerini açık bir şekilde görebilirsiniz.

İç Çekmek

Partnerinizle konuşurken veya yan yana oturup televizyon izlerken, sürekli olarak iç çekiyor ve derin bir nefes alıp veriyorsa, bu büyük ihtimalle artık sizden sıkıldığının bir göstergesidir. Elbette burada sizden sıkıldığını düşünmeden önce, gerçekten doğal bir şekilde can sıkıntısına sahip olup olmadığını da incelemelisiniz. Eğer siz partnerinizle konuşmaya çalışıyor ve sohbet ediyorsanız ama buna rağmen partnerinizde bu şekilde iç çekmeler görüyorsanız, bu normal değildir. İnsanlar sevdikleri, aşık oldukları kişiyle konuşurken sıkılmazlar.

Sizden Uzak Duruyorsa

Bedenimiz ile duygularımız arasında birebir olarak ilişki vardır. Eğer, sevgiliniz duygusal olarak sizden uzaklaşmaya başlamışsa, yani sizi artık eskisi kadar sevmiyorsa, bunu fiziksel olarak da gösterecektir. Siz otururken, o da sizin yanınıza oturmaya geldiğinde, aranıza daha fazla mesafe koymaya başlayacaktır. Partnerinizin genel olarak ikinizin arasına ne kadar mesafe koyduğuna dikkat edin. Eğer, bu mesafelerde günden güne uzaklaşma oluyorsa bir şeylerin ters gittiğinin en önemli göstergelerinden biridir.

Dikkatini Vermiyorsa

Partneriniz ile konuşma esnasında, partneriniz sürekli olarak dikkatini sizden uzaklaştırıyorsa, örneğin, telefonuna gelen bildirimleri kontrol etmeye başlıyor, etraftaki farklı cisimler ile oynuyorsa, bu ilişkinizin kötü gittiğinin bir göstergesidir. Partneriniz sizden gerçekten hoşlanıyorsa, siz konuşurken dikkatini asla başka yerlere vermeyecektir. Elbette telefonuna gelen önemli bir aramaya ya da mesaja karşılık verecektir ama herhangi bir önemli durum olmamasına rağmen, siz partnerinizle her konuşmaya başladığınızda, bu şekilde telefonla oynamaya başlıyor ya da farklı cisimler ile ilgileniyorsa, bu partnerinizin sizi eskisi kadar sevmediğinin göstergelerinden biridir.

Daha Az Göz Teması

Partneriniz sizinle eskisine oranla daha az göz teması kuruyorsa, bu da ilişkinizde bir sorun olduğunun işaretidir. Buradaki göz temasından kastım ise, partnerinizin size 7/24 bakması demek değil ama ilişkinizin başlarına oranla çok daha az bir şekilde göz teması kurmaya başlamışsa, genellikle siz onunla konuşmaya çalışırken, o farklı bir yere, televizyona veya telefonuna bakıyorsa, bu partnerinizin artık sizden hoşlanmadığının bir göstergesidir.

Kollarını Okşarlar

Partneriniz siz onunla konuşurken ellerini önde kavuşturarak, koluyla veya saati ile oynayarak ikinizin arasında bir bariyer koyuyorsa, ya da siz onunla konuşmaya başladığınızda, kucağına çantasını, yastığı veya başka herhangi bir cismi alarak, yine ikinizin arasında bulunacak herhangi bir bariyer koyuyorsa, bu partnerinizin artık sizden hoşlanmadığının bir göstergesidir.

Sık Sık Dudakları Yalamak

Eğer ilişkinin ilk aşamasındaysak, sevgilimiz bizim yanımızda gergin olduğu için dudaklarını yalama eğiliminde olabilir ve bu iyi bir işarettir. Çünkü, insanlar hoşlandığı kişinin yanında otomatik olarak gerilmeye meyilli olurlar. Ama ilişkinizin üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen, partneriniz bu şekilde dudaklarını yalamaya başlamışsa, bu iyi bir işaret değildir. Bunca yıl geçtikten sonra, partneriniz sizin yanınızdayken kendini gergin hissetmemelidir. Bu gerginliğin sebebi, eğer iş hayatından veya farklı streslerden kaynaklanmıyorsa, büyük ihtimalle sizden kaynaklanıyordur. Artık sizin yanınızda olmak istemiyor, sizin yanınızda olduğu zamanlarda geriliyordur.

Dirsekleri Kırarak Sarılmak

Partneriniz ile kucaklaştığınız zamanlarda, partneriniz kollarını kırık bir biçimde tutuyorsa, bu ilişkiniz için iyi bir işaret değildir. Partneriniz bunu genellikle bilinçli olarak yapmasa da, bilinçaltında sizinle daha az temas kurmak istediği için, bu şekilde dirseklerini kırarak adeta ikinizin gövdesi arasında bir bariyer oluşturarak, mesafe yaratmaya çalışıyordur.

Uygunsuz Yüz İfadeleri

Siz mutlu olduğunuzda, partneriniz de sizinle beraber mutlu olmalı, korktuğunuzda korkmalı, endişelendiğinizde endişelenmelidir. Lakin, partnerinizde bu durumu gözlemleyemiyorsanız, örneğin, siz bir anda mutlu olduğunuzda, partnerinizin yüz ifadesinde herhangi bir değişiklik olmuyorsa, bu artık ikinizin arasındaki bağlantının koptuğunu gösterir.

Kaşları Çatmak

Bir insanın, ister duygusal bir ilişki içerisinde olsun, isterse gündelik hayatta olsun, kaşlarını çatması, her zaman olumsuz bir işaret olarak algılanabilir. Genellikle kaşları çatmak, bir öfkelenme, sinirlenme durumu olduğunda gözlemlenir. İlişkinizde de partnerinizin kaşlarını sürekli olarak çattığını gözlemliyorsanız ve ortada partnerinizin sinirlenmesine sebep olacak herhangi bir durum söz konusu değilse, bu ilişkinizdeki gidişatın iyi olmadığını gösterir.

Elini Tutmaya Çalıştığınızda Uzaklaştırması

Partnerinizin elini tutmaya çalıştığınızda, partneriniz elini kaçırarak, uzaklaştırıyorsa, bu artık sizinle bir temas kurmak istemediğinin göstergesidir. Genellikle, partneriniz kibar olmak adına, direkt olarak elini belirgin bir şekilde çekmese de siz onun elini tutmaya çalıştığınızda, telefonla oynamaya, ya da farklı bir cismi eline almaya çalışabilir.

Sürekli Zamanı Kontrol Etmeleri

Partneriniz ile birlikte vakit geçirirken, partneriniz sürekli olarak zamanı kontrol ediyorsa, örneğin, telefonu çıkartıp saate bakıyorsa veya duvarda bulunan saate ara ara gözlerini kaçırıyorsa, bu artık sizinle birlikte olmaktan mutlu olmadığının, bir an önce zamanın geçmesini istediğinin göstergesidir. Elbette, burada gözlemlemeniz gereken bir diğer şey ise, partnerinizin bir işi olup olmadığıdır. Eğer, partneriniz belli bir saatte, bir yerde olması gerekiyorsa, saati kontrol etmesi kadar normal bir durum yoktur. Ama partnerinizin, o anda saatle ilgili herhangi bir işi olmamasına rağmen, sürekli olarak saate bakması size vakit ayırmak istemediğinin bir göstergesidir.

Daha Yumuşak Bir Sarılma

Partnerinizle birlikte kucaklaşırken, partneriniz size daha yumuşak bir şekilde sarılıyorsa, bu büyük ihtimalle aranızdaki sevginin bittiğinin göstergelerinden biridir. Genel olarak birbirlerini seven insanlar, birbirlerine daha sağlam bir şekilde kenetlenerek sarılırlar.  (Agshin Mirzazada, Beden Dilin (2020), 246.)

YORUM EKLE