Osman Çeviksoy’un Romanı: BEBİHA

Osman Çeviksoy, 1951’de Çorum’a bağlı Feruz Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Çorum’da Eti Ortaokulu’nda okuduktan sonra girdiği Çorum Öğretmen Okulu’ndan 1971 yılında mezun oldu. 1979’da da Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Hakkâri, Kırıkkale ve Ankara illerine ilkokul öğretmenliği, Almanya’da Türk işçi çocuklarına Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenliği, Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Hasan Âli Yücel Anadolu Öğretmen Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Türk Dili ve Edebiyatı program hazırlama kitap inceleme komisyonlarında çalıştı. Evli ve iki çocuk babası Çeviksoy, 2006’da emekli oldu.

İlk şiiri 1968’de Bab-ı Âli Sabah gazetesinde basıldı. Şiir, roman ve hikâyelerini Çorum Ekspers, Yeni Tanin, Eğitim Alanı, Hisar, Türk Edebiyatı, Doğuş Edebiyat, Töre, Türk Yurdu gibi gazete ve dergilerde yayımladı. “Bir Mavi Duman” hikâyesi “Hasret” adıyla televizyon filmi oldu.

“Beyaz Yürüyüş, Tutuklu Yürek, Ağlamak Yasak, Duvarın Öte Yanı, Kar Yağar Gül Üstüne, Derdimi Gül Eyledim, Geriye Hüzün Kalır “gibi hikâye kitapları ile “Başıma Dağlar Düştü, Ömrümüz Gurbet” romanlarıdır.

“Bebiha Aşkın ve Yokluğun Romanı” 2018 yılında Akçağ Yayınları tarafından yayınlanan Çeviksoy’un son eseridir. Yayınevi kitabın tanıtımıyla ilgili şunları yazmış:

“Bebiha; yıllarca gizli tutulmuş, utangaç, çekingen ama gerçek ve tertemiz bir aşkın romanıdır. Bebiha; yokluklarda eriyip kaybolmadan, tükenmeden, umutla geleceğe yürüyüşün romanıdır. Bebiha; bir gece ansızın yüreğe düşen cemreye tutunarak büyümenin, var olmanın romanıdır. Bebiha; şiirle başlayan, öykü ve romanla devam eden ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir yazma sevdasının romanıdır. Bebiha; yaşanmamış, sadece hayal edilmiş bir roman olsaydı, kesinlikle böyle kurgulamazdı. Bu romanı, geçmişle bugünün kıyaslamasını yaparak ve ustalıkla kullanılan güzel Türkçemizin tadını duyarak zevkle, ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz.”

“Bebiha” aynı zamanda fakir bir çiftçi çocuğunun çok zor şartlarda Eti Ortaokulu’nda ve Çorum Öğretmen Okulu’nda okuduğu yılların romanı. Ben de bir Çorum Öğretmen Okulu mezunu ve günleri yaşamış birisi olarak kitabı zevkle okudum. Çeviksoy, bizden küçük. O’nun öğretmen okulunda mezun olduğu yıl, ben eğitim enstitüsünden mezun oldum.  Ben de Çorum Öğretmen Okulu’nda Çeviksoy gibi mülâkatla girdim. Yatılı okuduğum için devletin güvencesi altındaydık. Ama gündüzlü okuyan arkadaşlarımızın evlerine yaptığımız ziyaretlerde onların nasıl zor şartlarda okuduklarına şahit oldum. Arkadaşlıkları, dostlukları, sevgiyi, dayanışmayı; aday da olduğum öğrenci derneği seçimlerinin, basketbol takımında olduğum için okullararası spor müsabakalarının heyecanını, köy stajımızın kazandırdığı tecrübeyi tekrar hatırladım. O sebeple kitabı okurken 50 yıl öncesine ait hatıralar yeniden canlandı. O günler bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Eti Ortaokulu günlerinde kendisini keşfeden bir öğretmenin teşvikiyle başlayan yazma alışkanlığı, mahalli bir gazetede çalışma bu özelliğinin öğretmen okulu günlerinde olgunlaşması ve adım adım yazarlığa uzanan bir yolculuğun romanı Bebiha. Mahçup bir köy çocuğunun platonik aşkıyla yıllar boyunca yazdığı yüzlerce şiirin hikâyesi Bebiha.

Tertemiz Türkçesi, akıcı üslûbu ve ilgi çekici konusu ile başarılı bir eser olan Bebiha (1) için  Osman Çeviksoy’u tebrik ediyor ve kitabı öğretmen arkadaşlarıma, özellikle Çorum Öğretmen Okulu mezunlarına tavsiye ediyorum.

(1)   BEBİHA/ OSMAN ÇEVİKSOY

AKÇAĞ/  (0312) 432 17 98  / akcag@akcag.com.tr

YORUM EKLE