banner29
24 Mart 2019 Pazar

Nitelikli liseler sorunu!

13 Nisan 2018, 10:32
Nitelikli liseler sorunu!
Mehmet SAYAN

TEOG denilen ortaokul sonunda yapılan liselere giriş sınavının kaldırıldığı ve bundan böyle liselere girişte sınav yapılmayacağı konusundaki Millî Eğitim Bakanlığı açıklamasından sonra veliler merakla çocuklarının liselere nasıl girecekleri konusuna açıklık getirilmesini beklemeye başlamışlardı.

Maalesef sınavsız bir sistem yine mümkün olmayacak. Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye genelindeki 1.367 okulu nitelikli okul olarak belirledi ve bu okullara sınavla girileceğini açıkladı. Dolayısıyla bir kısım okullara nitelikli okul denildiğinde “öbür okullar niteliksiz mi?” diye kamuoyunda bir tepki hasıl oldu. Halbuki bu nitelikli okul tabiri yerine başka bir ifade kullanılsaydı, meselâ “sınavla girilen okul” ifadesi gibi, tepkiler bu kadar sert olmazdı.

Türkiye’de belirlenen 1.367 nitelikli okul listesine ilimizden de 8 okul girdi:

1-      Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi,

2-      Anadolu İmam Hatip Lisesi,

3-      Teknik Ve Mesleki Anadolu Lisesi,

4-      Özlem Burma Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi,

5-      Fen Lisesi,

6-      Saime İnal Savi Anadolu Lisesi,

7-      Taşköprü Fen Lisesi,

8-      Tosya Fen Lisesi.

Nitelikli okullar listesinde Abdurrahmanpaşa Lisesi ve Göl Anadolu Lisesi’nin olmaması mahalli kamuoyunun ve bu okulların mezunlarının tepkilerini çekti. İnsanlar, Kastamonu eğitim tarihinde asırlık çınarlar olan bu iki güzide okulun şanlı mazileri sebebiyle bu listede yer alması gerektiğini düşündüler.

Düşünmeden yapılan uygulamalar neticede böyle rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor. Millî Eğitim Bakanlığı akşam yatıp, sabah kalktıklarında sistemi değiştiren uygulamalar yapmamalı, insanların psikolojilerini bozup huzursuzluk vermemeli. Bu tür değişiklikler yapılmadan önce bölgesel toplantılar yapılmalı; eğitimin her kademesinin, üniversitelerin katılacağı şuralar düzenlenmeli, yapılan değişikliğin neler getirip neler götürebileceği tartışılmalı ve bir konsensüse varıldığında bu tür değişiklikler yapılmalıdır. Yoksa “ben yaptım oldu” felsefesiyle yapılan işler ülkeye bir yarar getirmez ve eğitimimizi yaz-boz tahtasına çevirir.

Başöğretmen Atatürk: “Eğitim işlerinde mutlaka başarılı olmak lâzımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur” demişti. Anlaşılan Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk’ün bu sözünü duymamış…


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV