banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

NECMETTİN ÖĞRETMEN

13 Eylül 2019, 10:36
NECMETTİN ÖĞRETMEN
Mehmet SAYAN
 

“Ülkenin bekâsı için canını vermiş

şehit öğretmenlerimizin

aziz hatıralarına…”

Gümüşhane Torul’a bağlı Demirkapı Köyü’nde doğmuştum. Ailemin dört çocuğundan ikincisiydim. Yoksul bir aileydik. Köyümüz, Sarıç ile Zabuk dağlarının arasındaki dar vadide, çiftçiliğe ve hayvancılığa elverişli olmayan bir konumda idi. Köye ulaşımı sağlayan yol da çok bozuktu. İnsanlar ekmeğini kazanmak için gurbete gidip çalışmak, çocuklar okumak zorundaydı. Babam inşaat işçisiydi. İlkokulu köyümde okuduktan sonra Gümüşhane Bağlarbaşı Yatılı Bölge Okulu’nda ve Gümüşhane Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi’nde yatılı olarak okudum. Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra bir yıl ücretli sınıf öğretmenliği yaptım. 2016- 2017 öğretim yılında Şanlıurfa Siverek’in Çiftçibaşı Köyü İlkokulu’na kadrolu olarak atamam yapıldı. Çok sevinçliydim. Bundan böyle hem yoksul bir köydeki çocuklara ışık olacak, hem de aileme maddi katkıda bulunabilecektim.

Görevime başlamak üzere köyde lâzım olabilecek birkaç parça eşya alarak yola çıktım. Siverek’te göreve başlamamla ilgili bürokratik işlemleri yaptım. Çiftçibaşı Köyü Siverek’e 60 kilometre uzaklıktaydı. Okulun tek öğretmeniydim ve dört sınıftaki öğrencilerin hepsini de ben okutacaktım. Okulun lojmanı temizledikten sonra eşyalarımı yerleştirdim. Daha sonra da muhtar, ders yapacağımız sınıfı temizletti. Öğrencilere de ertesi gün okula gelmeleri için haber yolladı. O akşam yemeğinde muhtarın misafiri oldum. Gece kendi evimdeydim. Artık önümde yeni bir hayat başlamıştı. Bir türlü uyuyamadım. Doğru dürüst yolu bile olmayan, internetin olmadığı, cep telefonunun çekmediği, elektriğin sık sık kesildiği ve uzun süre gelmediği bir yoksul köyden çıkmış, öğretmen olmuştum. Geldiğim bu köy de aynı benim köyüme benziyordu. Ben de bu köyün çocukları için elimden geleni yapacaktım 23 yaşında, genç, idealist bir öğretmendim. Bütün enerjimi onlar için sarf edeceğime söz verdim. Bu düşüncelerle uyuyakalmışım. Bahçede oynayan çocukların sesleri ile uyandım. Sabah olmuştu.

İlk gün öğrencilerle, okul sonrasında da köylülerle tanıştık. Kısa zamanda birbirimizi sevip kaynaştık. Kışı, baharı; acıları, sevinçleri birlikte yaşadık. Bu arada yaz tatilinin gelmesini sabırsızlıkla bekliyordum. Zira lisede okurken tanıştığım şu an Adıyaman’da görev yapan kız arkadaşımı istemeye gidecektik. Bu arada borçlanarak bir ikinci el otomobil aldım.

16 Haziran Cuma günü öğrencilerin karnelerini dağıttıktan sonra okula karne törenine gelen köylülerle vedalaşıp yeni aldığım otomobilimle memleketime gitmek üzere yola çıktım.

Tunceli-Pülümür karayolunun 46. kilometresinde otomobilime ateş açan bir grup terörist tarafından durduruldum. PKK’lı olduklarını öğrendiğim militanlar otomobilimi ateşe vererek yaktılar, beni de yanlarına alarak oradan uzaklaştılar…

***

Köylüler, 12 Temmuz’da Pülümür Çayı üzerinde bir erkek cesedi buldular. Yapılan araştırma sonucunda bulunan cesedin Necmettin Yılmaz öğretmene ait olduğu belirlendi. Bütün suçu Türkiye Cumhuriyetinin bir öğretmeni olması olan bu genç fidan,  PKK’lı teröristler tarafından katledilmişti.

Necmettin Yılmaz’ın katledilmesi bütün yurtta büyük bir infiale sebep oldu. Tunceli’de düzenlenen büyük katılım olan yürüyüşle olay kınandı. Necmettin Yılmaz’ın adı şehit edildiği yolun şehir içinde kalan kısmına verildi.

Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz’ın “Elinde kaleminden başka neyi vardı oğlumun? Vatanına, bayrağına bağlıydı. Amacı o bölgenin çocuklarının eğitim seviyelerini yükseltip ekmek sahibi yapmaktı. Bu ateş bizi değil ülkemizi yakıyor” sözleri yürekleri dağladı…

Necmettin Hocam, seni koruyamadığımız için bizi affet. “Dicle kenarında bir oğlak kaybolsa korkarım ki kıyamet gününde onun hesabı Ömer’den sorulur” demişti Hazret-i Ömer. Biz senin katledilmenin hesabını kimden soracağız? Mekânın cennet olsun…(1)

(1)   24 Kasım 2017 tarihli Açıksöz Gazetesi’nde yayınlanan yazımı Kastamonu Belediye Başkanlığı’nca 11 Eylül 2019 tarihinde açılışı yapılan “Kastamonu Şehit Öğretmenler Parkı” dolayısıyla yeniden yayınladık. Bir vefa örneği göstererek böylesine anlamlı eseri şehrimize kazandırdıkları için başta Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu ve bütün emeği geçenleri kutluyorum.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV