banner38

banner39

banner46

banner47

27 Şubat 2020 Perşembe

NE OLDUĞUMUZ KADAR NASIL ALGILANDIĞIMIZ DA ÖNEMLİ!

06 Kasım 2019, 09:41
NE OLDUĞUMUZ KADAR NASIL ALGILANDIĞIMIZ DA ÖNEMLİ!
Fatih KÖSE
 Makine Fuarında rastladığım bir reklam çok ilgi çekiciydi. İlk sayfada sapsarı bir limon, arka yüzünü çevirdiğinizde ise ortasından kesilmiş limonun içinde kıpkırmızı bir karpuz siyah çekirdekleri ile sizi şaşırtıyordu.

“Ne olduğunuz kadar nasıl algılandığınız da önemli!” yazısını da iliştirivermişler. Fuarın ilgi odağı olan bu firmanın, kendisini doğru anlatabilmek için nakit, emek ve zaman ayırdığı ve muhatap kitlesi ile sağlıklı bir iletişim kurduğu belliydi.

Bu örnekten kendinizi zamanında ve doğru metotlarla anlatarak sağlıklı bir iletişim kurmadığınız zaman karpuz gibi tatlı bile olsanız insanların sizi görünce limon yemiş gibi yüzünü ekşiteceğini çıkarabiliriz.

* * *

Yerelde “TEKNOKENT-TIP VAKFI-KENDİR” konuları gündemi işgal etmiş ve bu konuların hepsinde de Üniversitemiz amiral pozisyonunda olduğu/olması gerektiği halde, toplantılarda ve yerel medyada söz üniversitemize gelince yüzlerde limon yemiş gibi buruşmuş bir ifade seziliyor.

“TEKNOKENT UÇUYOR! KAÇIYOR! ÜNİVERSİTE NEREDE?!”

“TIP VAKFI DİYORUZ, ÜNİVERSİTEDEN KİMSE YOK!”

“KENDİRİ KONUŞALIM DEDİK AMA ÜNİVERSİTE YOK!”

 

* * *

 

Yeni Rektörümüzün iyi niyet ve gayretle işi kuşandığına hüsn-ü zan ile bakıyorum. En kısa zamanda yeni kurumunu tanımak, hâkim olmak, çalışacağı insanları tanıyıp seçmek, en az hata ile yetki ve sorumluluk vermek, bütün bunları yaparken de bir yandan mutlaka şehir ile iletişim kurmak zorunda. Allah yardımcısı olsun.

Danışırken tek bir kanal yerine mümkün olduğu kadar çok kanaldan beslenerek şehirle sağlıklı bir iletişim kurabilmesi hem kendilerinin hem Üniversitenin hem de şehrin yararına olacaktır.

Şehrin dinamikleri bazı konuları eksik, yanlış bilebilir. Hatta kendileri ile her irtibat kuranın derdi gerçekten sorunlara omuz vermekte olmayabilir. Bütün bunlar ihtimal dâhilindedir. Ama iletişim eksikliğinden doğan eleştirileri hüsn-ü kabul ile karşılayıp belki kendisinin ya da kurumunun eksiği, hatası olmasa da “Demek ki biz kendimizi anlatamamışız”a yorarak, kolları sıvayıp şehri kuşanması çok yerinde olur diye düşünüyorum.

* * *

Üniversitemizin hem TEKNOKENT hem TIP FAKÜLTESİ AFİLİASYON işleri hem de KENDİR konusunda önemli girişim ve çalışmalar içerisinde olduğunu bilen biliyor. Mesele bilmeyenlere de anlatmak ya da buna lüzum görmemek konusunda tercihimizin ne olacağıdır.

Kimseye akıl vermek haddimize değil, fakat tespitlerimizi de yazmaya bir mâni yok diye düşünüyorum. Elbette bizim de hata yapıp, eksik ve yanlış değerlendirmelerde bulunabileceğimizi unutmadan. 

- TEKNOKENT konusunda Üniversitemizin çıtayı yükselttiğini, kaçırılmış bir trenin olmadığını, daha iyiyi yakalama adına çalışmaların devam ettiğini, muhtemel paydaşlarla sağlıklı iletişimlerin kurulduğunu, ileride kamuoyuna daha detaylı bir açıklama yapılacağı bildirilebilir miydi?

- Sayın Rektör’ün TIP VAKFI konusunda soru işaretleri varsa ya da TIP VAKFINA ihtiyaç olmadığını düşünüyorsa bile en azından şehrin dinamiklerine değer verdiğinin bir nişanesi olarak bizzat kendisi ya da bir yetkiliyi görevlendirerek Kent Konseyinin girişimine teşekkür edip düşüncelerini ve gerekçelerini paylaşabilir miydi?

- KENDİR konusunda yapılacak panele davet geldiğinde daha önce bu konuda Kastamonu Üniversitesinin var olan çalışmalarını öne sürüp, akademisyenlerinden görevlendirme yapabilir miydi? Ya da toplantıya gelip “KUZKA-ÜNİVERSİTE-İŞ ADAMLARI” ile bir Çalışma Grubu kurulmasını, bütün detaylar ortaya çıktıktan sonra kurulacak TEKNOKENT’in imkânlarından da faydalanacak bir yatırım planı oluşturulabileceğini ve bütün bunların ardından somut bir proje üzerine panel yapmanın daha yerinde olacağını söyleyebilir miydi?

Ben Üniversitemizin ve Rektörümüzün şehri kuşanacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV