banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

Mektep Mevsimi -2

05 Eylül 2018, 09:30
Mektep Mevsimi -2
Fatih KÖSE
Aciksoz Haber -->

Geçen hafta mektep mevsiminden bahsetmiştik. Bu hafta da devam edelim.

Mekteplerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, eğitim sistemimiz hep konuşulur.

Nasıl siyaset, futbol ve din sonu gelmez tartışmaların ve hepimizin istisnasız uzman! olduğu alanlar ise eğitim sistemimizde hepimizin genel olarak dert yandığı bir konudur.

Zor iştir vesselam. Adı üstündedir. Eğmek fiilinden gelir. Çocukları bir ömür eğe eğe bükmeye, kıvama getirmeye gayret ederiz. Çocuğun etini kemiğini öğretmene emanet ederiz, adam etmesini isteriz.

Eğitim bizde monologtur, tek taraflıdır. Eğiten eline alır şırıngayı eğitilene sürekli iğne yapar. Yukarıdan aşağı müfredatı boca eder. Eğitilen hastadır. İyileşmesi beklenir. Her hastaya aynı ilaç verilir. Herkesten 100 metre koşması, ağaca tırmanması, derinlere dalması, hep bir numara olması istenir. Yarışı tamamlamamaktan ziyade birinci olmaktır önemli olan. Balıkta olsan koşmak, koşucuda olsan yüzmek zorundasındır.

Bu yüzden “EĞİTİŞİM” kavramını pek bilmeyiz. Beraber birlikte öğrenmenin, sadece sınıfta değil her zaman, her yerde eğitimin olabileceğinin farkına varmayız ya da şartlar buna pek müsait değildir.

Sanayi devrimi ile kurulan fabrikalarda ihtiyaç duyulan sorun çıkarmayan mühendislerin, teknisyenlerin, idarecilerin yetişmesi için kurulan modern eğitim sistemi çocukları esir aldı. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada ailesinden küçük yaşta koparılan çocuklar, bazen tek tip kıyafet içinde, bazen yanaşık düzen disiplini ile beraber ‘GELECEKTE DAHA ÇOK KAZANMAK’ idealine ulaşmak üzere ‘BESİ’ye çekilir.

Köyünden, mahallesinden, topraktan, anne babasından uzaktaki çocuk en temel hayatta kalma becerilerinden habersiz büyür. Çorabını dikemez, çamaşırını yıkayamaz. Basit mutfak kurallarından, tamirden, idareden, tasarruftan haberi olmaz. Onun önünde aşması gereken hedefler sınavlardır. Ona kültürünü, tarihini ve tecrübelerini aktaracak büyükanne büyükbabadan uzakta büyür.

Pazar alışverişi yapamaz, adres bulamaz, dilekçe yazamaz, bulaşık yıkayamaz, sabırla bekleyemez, küçüğünün karnını doyuramaz, büyüğüne yardımcı olamaz. Çünkü o artık “GELECEKTE DAHA ÇOK KAZANMAK” idealine inandırılmıştır. Bu büyük ideal için bütün aile fedakârlık eder.

Yüzbinlerce çocuktan binlercesi iyi iş bulur, çok kazanır. Bunlar kendileri için yapılan fedakârlıkları umursamaz. O ondan istenileni yapmıştır. İyi iş bulamayıp, çok kazanamayan diğer yüz binler ise internet kafelerde, kahvehanelerde, kafelerde yaşamaya başlar. Beklentiler boşa çıkmış, psikolojik baskı günden güne artmıştır. Çok iyi bir mobilya ustası ya da çiftçi olabilecekken ‘GELECEKTE DAHA ÇOK KAZANSIN’ diye yarıştırılarak feda edilen koşması istenen balıklar, yüzmesi istenen koşucular çaresizdir.

4+4+4 diye özetlenebilecek eğitim sisteminin zorunlu olması çocuklarımızı bizden alıyor. Hayatı, kendini, ailesini ve Onu yaratanı tanımayan, bunları anlamayan anlamadığı için anlamlandıramayan bir nesil yetiştiriyoruz. Hayatı ezberle, puan al, rekabetin hazzını yaşa, sadece sayısal başarıyı elde et senden iyisi yok diye anlayan çocuklarımızı nasıl kurtaracağız? Çok iyi matematik bilen bir çocuk annesini hizmetçi, babasını bir para ağacı olarak görüyorsa matematik bilmesinin ne önemi var. Çocuklarımız tıpta okuyor ama sokakta yanından geçen bir bayana omuz atıp yumrukluyor! Kurs – TEOG-TYT/AYT arası internet kafede strateji oyunları ile kelle koparıp, ortalığı kan gölüne çeviren çocuklarda acıma, merhamet, paylaşma, diğer gam olma hisleri nasıl oluşacak?

Eğitim sistemimizi kendi hakkına odaklanmış sorunlu insan yetiştirmekten çıkarıp, toplumun hukukuna odaklanmış sorumlu insanı yetiştirir hale getirmeliyiz. Akademik yönü kuvvetli olmayan çocukları 17 yaşına kadar okullarda heba etmemeli, becerilerine göre çeşitli mesleklere sevk edebilmeli, alanları ile ilgili özel eğitimlere yönlendirebilmeliyiz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV