Masajlı saksı

Kastamonu olmayan bir yerde; genç bir vatandaş, çiftçilik yapmaya karar vermiş. Neyi var neyi yok satarak; deden kalma köy evine geçmiş.

Zamanlar geçe dursun, aldıkları koyunlar çoğalmış, çiftliğini daha da büyütmüş. Müşterileri, koyunlarına hayran hayran bakarken; o da işini severek yapmaya başlamış.

Koyundan geçimini sağlayan çiftçi, boş zamanlarında da teknolojiye merak salmış. Aynı zamanda da bu teknolojiyle, evindeki çiçeklerin; bahçesindeki bitkilerin verimini arttırmış.

Bahçesinde koyunlarına yem veren taze çiftçi,  bir koyunun hareketlerine odaklanmış. Koyun, saman balyasına sırtını dayamış; ileri geri hareket etmeye VE rahatlamaya çalışıyordu. Bunun üzerinde fikir çekirdeklerinin kabuklarını zihninin en güzel tabağına koyan çiftçi, hemen bitkiler için de masaj yapan bir alet üretmeye karar vermiş.

Gece koyunlarını ahıra koyar koymaz, oturmuş tezgahının başına, çayını demlerken; bir yandan da kafasında fikir kıvılcımları ateşlenmiş. Koyun, masaj istiyor. Bitkinin de hakkı diye, protest bir yaklaşımla eline aldığı saksıyı incelemiş. Amaç, toprağa titreşim vererek;  bitkiye masaj yapmakmış. Derken aklına motosikletinin aküsü gelmiş. Almış aküyü önüne; titreşim tellerini bağlamış, vurmuş saksıya.

Bizim çiftçi işini seviyor ama mucit değil. 12 saksının hepsini tellerle döşemiş, toprağın altınaki marullar için de;  toprağın altına bile telleri koyuvermiş. Basmış düğmeye; merkez üssü çiftçinin zihni olan ufak çaplı depremler meydana gelirken; çobanın naylon ayakkabılarıyla birlikte bitkiler de masajına başlamış.

Günde iki saat, bitkilerine masaj yapan çiftçi, hasat zamanı gelmeye yakın bitkilere şöyle bakmış. Bakmış ki ne görsün? Bütün bitkiler topraktan ayrılmış. Kupkuru, marullar olmuş gazete kağıdı; domatesler ceviz; salatalıklar çomak...

Ah demiş kendi kendine; koyunun ayakları var ki masaj yapıyor kendine; senin ne haddine masajlı saksı yapasın...

Bizim çiftçi kara kara düşünürken, bitkilerine mi yansın; biten motosiklet aküsüne mi?

Sözün kısası; bitkiler koyun değil ki; masajlı saksı yapmak istiyorsan; fidelerin kurumasını göze al...

O fide, masajlı saksıya alışkın değil; kurur gider elinde çomak kalır...

Dipnot: Masajlı saksı, toprakla fideyi birbirinden ayırdığından dolayı, koyunlarda gösterdiği etkiyi göstermez. Koyununuz varsa onlar için yapabilirsiniz.

YORUM EKLE