Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

Manifaturacı Rüstem

15 Ocak 2021, 10:43
Manifaturacı Rüstem
Burak YUMUKOĞLU
 

Zamanın birinde ‘Manifaturacı Rüstem’ adında bir esnaf varmış. Kendi çapında dürüst, komşularıyla arası iyiymiş. Ama iş vergi vermeye, fiş kesmeye gelince, eli sıkılaşırmış. Milliyetçi, bir o kadar da vatan sevdasıyla bakarmış hayatına... ‘Vatan, millet, bayrak’ deyince akan sular dururmuş. Dükkanının önünde Türk bayrağı eksik olmazmış. Fakat günde 100 ürün satsa, bir fişi zor kesermiş. Maliyecilere de 'işler kesat' diye yakınırmış.

Gel zaman git zaman, bizim manifaturacı büyümüş, işleri rahatlamış, yanına işçi almaya başlamış. Lakin işçilere asgari ücret bile vermezmiş, hesaplarına yatırır, daha sonra bir miktarını geri alırmış. Sigortalarını da ‘denk gelirse’ misali, hep ertelermiş. Öğlen yemeği bile bazen verir, bazen vermezmiş.

İşçisinin karnını doyurmaktan aciz olan Rüstem, son model arabasıyla caka satar, şehirde 'hayırsever' olarak tanınırmış. Herkes ona saygı duyar, önünü iliklermiş.

Zaman geçtikte; Rüstem daha çok para kazanmaya başlamış, mallarını pahalıya satar 'kalite' diye eklermiş. Ürünleri aslında ucuz olsa da 'Manifaturacı Rüstem' tabelasının altında kıymet görürmüş.

Bizim Rüstem’in işleri yolundaymış, har vurup harman savunurmuş, lakin borçlarını az da olsa ödermiş. Tedarikçiler de Rüstem'e saygı duyar, 'zaten öder bu adam' derlermiş.

Genç bir delikanlı, Rüstem'in sokağına manifaturacı açmış, ufak bir dükkanda az bir ürünle başlamış işe. Rüstem'in 10'a sattığı kumaşı 5'e verirmiş. Rüstem'in yeni rakibi Manifaturacı Remzi'ymiş…

Remzi, her sattığını kayda geçirir, her müşterisine fişini verirmiş. Kötü ürünleri dükkana sokmaz, kaliteli ürünleri ucuza satarmış.

Rüstem bu işe kızmış ama belli de edememiş, Remzi genç ve akıllıymış. Rüstem de bunun farkındaymış.

***

Bir zaman sonra; Remzi; Rüstem'in müşterilerini tek tek çekmeye başlamış. Rüstem önce bir, sonra iki işçisini işten çıkarmış. Tek başına çalışmak zorunda kalmış, çok çalıştığı için de sağlığından olmuş. Bir gece eşinin de gazıyla Remzi'nin dükkanına benzin döküp yakmış, öyle büyümüş ki yangın, Rüstem'in de dükkanı alevlerden nasibini almış.

Ertesi gün sigorta şirketleri, zabıtalar gelmiş. Verilen vergilere, kesilen fişlere bakılmış ve Remzi'nin hasarı karşılanmış. Fiş kesmeyen, vergi vermeyen Rüstem de havasını almış.

Remzi'nin işleri büyümüş, Rüstem'i de yanına işe almış, saygıda kusur etmemiş... Rüstem; 'Ben ne yaptım' derken, Remzi de şükürden öte gitmemiş...

Sözün kısası; Manifaturacı Rüstem olmak kolay, Remzi olmak marifet...

Rüstem, Remzi'yi yaktı... Kendi de yandı...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV