EĞİTİM Haberleri Tümü

KML’de “Mesleki Eğilim” paneli

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu projesi kapsamında Kastamonu Kız Teknik ve Meslek Lisesi(KML), Ankara Layıka Akbilek Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve Sürekli Eğitim, Bilim Ve Kültür Derneği (SEDER) ortaklığıyla hazırladıkları “Mesleki Eğilime Göre Yönlendirme ve Kariyer Renberliği/93” adlı proje hibe desteği almaya hak kazandı. Bu proje, Türkiye’deki 70 projenin içerisine girerek desteklenmeye değer bulunuldu. Projeyle ilgili açılış toplantısı ve panel dün Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde yapıldı.

Toplantı öncesi konuşan ve konu hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çelik, “İlimizde yüzde 59 mesleki eğitim, yüzde 42 genel orta eğitim var. İlimizde şube başına 21 öğrenci düşüyor, yetersiz olduğumuzu söyleyemeyiz. 12 yıllık zorunlu eğitimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı mesleki eğitime önem vermeye başladı. Avrupa Birliği fonlarından ne kadar katkı alabilirsek milli imkanlarımızla geliştirmeyeceğimiz çalışmaları ilimize kazandırmış oluruz” dedi.
Proje yaklaşık 186.000 Euro bütçeye sahip olup, Ankara ve Kastamonu illerinde bulunan Kastamonu Kız Teknik ve Meslek lisesi ve Ankara Layıka Akbilek Kız Teknik ve Meslek Liselerinde gerçekleştirilecek. Toplamda 10’u Kastamonu da, 16’sı Ankara da olmak üzere 26 okul projeye dahil edilecek. Toplam 26 okuldan 52 yönetici ve 26 rehber öğretmen ve 35 Meslek dersi öğretmenin Mesleki Eğilime Göre Yönlendirme ve Kariyer Rehberliği alanında eğitimler alması sağlanacak.
Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panelde Prof. Dr. Ünal İbret, Prof. Dr. Yücel Gelişli, Doç. Dr. İbrahim Kısaç, Doç. Dr. Oğuzhan Kıldan konuştu.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz