EĞİTİM Haberleri Tümü

Ağlı YİBO öğrenci bekliyor

 Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim veren Ağlı YİBO, yıkım kararı bulunması nedeniyle depreme karşı güçlendirmesi yapıldı. 160 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü ve yatılı olarak aldığı Ağlı YİBO, depreme karşı güçlendirilebilmesi için yaklaşık 1 milyon 300 bin TL para harcandı. 350 yatılı öğrencinin konaklayabildiği Ağlı YİBO, daha sonra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne devredildi. 20 derslikli okulda 32 kız öğrencinin kayıt yaptırması üzerine öğrenci azlığı nedeniyle ekonomik olmadığı gerekçesiyle öğrenciler taşınmadı. Yaklaşık 1 milyon 300 bin TL para harcanarak güçlendirilen okulun şimdi ne olarak kullanılacağı ise merak konusu oldu.

MHP Ağlı İl Genel Meclisi Üyesi Sait Yulu, Ağlı Yatılı İlköğretim Okulu’nun depreme karşı güçlendirmesinin yapıldığını ve yaklaşık 1 milyon 300 bin TL para harcandığını söyledi. Daha sonra okulun, Kız İmam Hatip Lisesi olması için devredildiğini açıklayan Yulu, yeterli düzeyde kayıt yapılamaması üzerine okulun şu anda boş ve atıl vaziyette beklediğini kaydetti. Okulda eğitim-öğretim gören öğrencilerin konaklayabilmesi için yatılı bölümünün de bulunduğunu belirten Yulu, bu kapsamda 175 erkek ve 175 kız öğrencinin yatılı olarak kalabileceği yurt binasının da bulunduğunu belirtti. Binanın restore edilmeden önce 160’dan fazla öğrencisinin bulunduğunu ve bu öğrencilerin çevre ilçelerde bulunan okullara gönderildiğini ifade eden Yulu, 20 derslikli okulun restore edildikten sonra öğrencisinin olmadığını söyledi. Boş ve atıl vaziyette bekleyen okulun değerlendirilmesini isteyen Yulu, “Kız İmam Hatip Lisesine devrildi. Fakat yeterli düzeyde öğrenci olmadığı için taşınmadı. Çünkü Ağlı YİBO, çok büyük bir okul. Çok az bir öğrenciyi ısındırmak için çok fazla para harcamak gerekiyor. Isınma problemi olduğu için okul, taşınmadı” dedi.
İlçede yurt sıkıntısının bulunmadığını belirten Yulu, Kastamonu’da eğitim-öğretim gören öğrencilerin il merkezinde yurt ve konaklama sorunu yaşadığına dikkat çekerek, “Kastamonu Üniversitemizden birçok kez talepte bulunduk. İlçemize Meslek Yüksek Okulu veya üniversiteye bağlı herhangi bir bölüm açılmasını istedik. Fakat bir türlü rektörümüzü bunu kabul etmedi. Şimdi depreme karşı güçlendirilen bu okulumuzun ne olarak kullanılacağını çok merak ediyoruz” diye konuştu.(iha)

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz