EKONOMİ Haberleri Tümü

Turizmciler bir araya geldi

 Turizm ve Otelciler Derneği, kentin turizmiyle ilgilenenleri biraraya getirdi. İl Kültür Müdürü Ziver Kaplan’ın da katıldığı toplantı Gün Otel’de yapıldı. Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tot, Turizm Otelciler Derneği Başkanı Mustafa Gün, Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş,  Kastamonu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aydoğan Aydoğdu ve dernek üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, turizmi etkileyen etkenlerin başında ulaşım ve konaklama yerlerinin yetersizliğinin geldiğini, sorunların çözümü halinde turizmde patlama yaşanabileceğini söyledi. 
Son bir ay içerisinde ziyaretler yaptıklarını ifade eden Turizm Otelciler Derneği Başkanı Mustafa Gün, “Yaptığımız ziyaretler içerisinde en somut olanı üniversite ziyaretimiz oldu. Burada bazı somut adımların atılması konusunda görüşmeler yaptık. Daha önce yaşanmışlıkları ve pişmanlıkları geride bırakarak turizm konusunda yeni bir sayfa açmamız gerekir. Biz Kastamonu turizmini çok iyi yerlere getirmek için bu yola çıktık. Burada otelciler olarak konuşmuyoruz. Biz burada Kastamonu turizminin geleceğini konuşmak için varız” dedi. 

“TURİZM İÇİN STRATEJİ 
BELİRLENMELİ”  

Kastamonu’da turizm için ilk yapılması gereken işin bir stratejinin belirlenmesi olduğuna değinen Gün, “Bir plan yapıp bir an önce turizm konusunda çalışmalara başlamamız ve bunu bir hedef haline dönüştürmeliyiz. Bahanelerle değil şahanelerle gidelim istiyoruz. Bizden öncekiler turizm için nasıl çalıştıysalar bizlerde çalışıp onların yaptıklarını geliştirip yarınlara en güzel eserleri bırakmaya çalışacağız” diye konuştu. 
Bu tür toplantıların çok yararlı olacağını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tot, sahip olunan fikrin dünyanın en iyi fikri bile olsa uygulamaya konulmadığı sürece değerinin olmayacağını ifade etti. Tot şunları söyledi: “Kastamonu’da turizm için İl Kültür Müdürlüğünün, sivil toplum örgütlerinin, özel sektör ve belediyenin birlikte hareket etmesi gerekir. Belediye olarak bakımlı ve temiz bir şehir için çalışıyoruz. Kastamonu’da trafik ve otopark sorunlarımız var. 10 tane otopark projemiz var ve bununla ilgili olarak yerler belirlendi. Bu konuyla ilgili olarak kısa sürede çalışmalarımız başlayacak. Doğu ve Batı Bulvarı diye orta ve uzun vadeli bir projemiz var. Bu projelerimizle Kastamonu’da trafik sorununu çözmeyi hedefliyoruz.”
Belediye olarak konaklar satın alıp restore edip turizme kazandırmayı ve bu konaklardan birini Turizm Kültür Merkezi olarak hizmete sunacaklarını da ifade eden Tot, “Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında eski sanayinin olduğu yerde bir fuar alanı açmayı düşünüyoruz. Bakırcılar, Kasaplar Hali ve Kefeli ile ilgili projelerimize Başkanınız Tahsin Babaş start verdi” dedi. 

“TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİNE ÜYE OLDUK”      

Geçtiğimiz hafta Kastamonu’nun Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne üye olduğunu belirten Tot, “Kastamonu projelerini hayata geçirmeye başladı. Saat Kulesi ve Kale istikametine teleferik projesi için çalışmalar başladı. İlimizde turizm danışma bürosunu hayata geçirdik. Bunun yanında rehberlik danışma hizmeti başlattık. Rehber açığını kapatmak için kurslar açılarak bu açığı kapatmaya çalıştık” diye konuştu. 
Kastamonu’nun turizm fuarlarına katılmasının mecbur olduğunu ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tot, sözlerini şöyle tamamladı: “Kastamonu’nun turizm konusunda ses getirmesi için turizmle ilgili bütün etkinliklere katılması gerekir. Turizm denildiğinde eğlence mekanlarının da önemli olduğunu düşünüyorum. Turizm için belediyenin yapacağı şeyler var. Turizmcilerin yapacağı şeyler var. İşbirliği yaparak çok daha güzel şeylerin yapılacağını düşünüyorum. Bu noktada Kastamonu Belediye’si olarak turizm noktasında somut atılacak her adım için destek olmaya hazırız. Yeter ki hayata geçebilecek bir atılım olsun.”  
 Müjdat Hülür

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz