GÜNDEM Haberleri Tümü

TEMA, gönüllüler bekliyor

 

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Orman Fakültesi kantininde stant açarak, TEMA’yı tanıtıyor. Tüm öğrencileri standa davet eden TEMA Kastamonu İl Temsilcisi Dr. Tayyibe Altunel,  öğrencilere TEMA’yı anlattıklarını söyledi.

11 Eylül 1992 tarihinde çevreci bir vakıf olarak kurulan TEMA, erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunmasını hedef alarak çalışmalar yapıyor. Kastamonu’da da birçok çalışmaya imza atan TEMA’nın üniversitenin kantinlerinde bilgilendirme yapacağını söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Tayyibe Altunel, “Ülkemiz, insan kaynaklı iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkileniyor. Eskiye nazaran daha sık, uzun süreli ve şiddetli kuraklıklar, ani yağışlara bağlı seller ve aşırı hava olayları yaşıyoruz. Her yıl 743 milyon ton toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Tarım alanlarımızın yüzde 59’unda, meralarımızın yüzde 64’ünde ve orman varlığımızın yüzde 54’ünde erozyon görülüyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri ise topraklarımız üzerindeki baskıyı her geçen gün arttırıyor. Bu nedenle, TEMA Vakfı Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri ana teması “İklim Değişikliği”, sloganı ise “İklim Değişikliğini Engellemek Bizim Elimizde” olarak belirlendi. Çünkü, bilim insanlarının şimdiye kadar anlattığı, bugün şahit olduğumuz insan kaynaklı iklim değişikliğinin geldiği tehlikeli noktanın ve eğer önlem almazsak, gelecek nesilleri çok daha zor şartlar altında yaşamaya mecbur bırakacağımızın farkındayız. İklim değişikliğinin artan etkileri ilerleyen dönemde diğer tüm etkilerinin yanı sıra erozyonu da şiddetlendirecek ve yaşamımızı borçlu olduğumuz toprak varlığımızın yok olmasına sebep olacak. Bu yüzden iklim değişikliği ve erozyona karşı birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Tayyibe Altunel, TEMA’ya gönüllü olmak isteyenlerin, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Orman Fakültesi kantinindeki stantlara ulaşabileceklerini ve gönüllük hakkında bilgi edinebileceklerini bildirdi.

Tuğçe Yerdelen

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz