GÜNDEM Haberleri Tümü

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak: Sanayi değil tarım ve hayvancılık

 

2 bin 256 kişilik nüfusa sahip Ağlı ilçesinin hali hazırdaorman ürünleri, tarım ve hayvancılıktan başka öne çıkan bir potansiyelininolmadığını belirten Belediye Başkanı Şahin Çolak,girdi maliyetlerinin fazla olmasından dolayı çok ciddi gerileme yaşadıklarını söyleyerek “Ağlı’da sanayi değil, tarım ve hayvancılığı etkin hale getirerek kendi kaynaklarımızla ülke ekonomisine katkıda bulunduğumuz sürece kalıcı olmamız mümkün. Aksi takdirde geçici tedbirler burada üretimiimkânsız hale getiriyor.” dedi.

İstamonu Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karadeniz’in sorularını cevaplayan Şahin Çolak, şöyle devam etti. “Ağlı’nın 78 bin 420 dekar ile Kastamonu tarım alanının yaklaşık yüzde bir buçuğunu barındırmasına rağmen tarla bitkilerinde üretiminin yüzde 17’sini karşılıyor. Tarla bitkileri üretimi bakımından değerlendirildiğinde endüstriyel bitkiler, tahıllar ve yumrubitkilerinin az bir paya sahip olmakla birlikte yem bitkilerinin üretim alanının ve üretimmiktarının payının Kastamonu’nun yaklaşık yüzde 17’sine tekabül ediyor. Ağlı’nın bu alanda desteklenmesi gerekiyor. Ekilmeyen araziler zamanla verim kaybına uğruyor bunun önüne geçmeliyiz” diye konuştu.

“İLÇE MERKEZİNE 120 KİLOMETRE SICAK ASFALT GEREKLİ”

İlçenin 8-9 kilometre uzaklıkta mahallelere sahip olduğunu ve halen stabilize yol kaldığını vurgulayan BaşkanÇolak, “Belediye imkânlarıyla 120 kilometre uzunluğunda yolu sıcak asfalt yapmamız mümkün değil. Köy yollarımız ise son yıllarda devletimizin çaba ve çalışmalarıyla sıcak asfalt olarak yapılma aşamasına girmiş bulunuyorama belediye sınırlarımız halenstabilize. Doğu’da yapılan yatırımları maalesef Karadeniz bölgesinde göremiyoruz. Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin adilane paylaşılmasını istiyoruz. Yol ağı açısından Ağlı, Kastamonu’ya ve yapılacak olan İnebolu Limanına yakın bir ilçe. Ancak Seydiler bizden daha şanslı, organize sanayi bölgesinin olması insanlarımızın orada iş bulmasına vesile oluyor.”şeklinde konuştu.

Belediyenin kaynaklarının sınırlı olduğuna değinen Çolak şöyle devam etti: “Ağlı belediyesi 20 kişiyi istihdam ediyor bunun 6’sı memur kadrosunda. Belediyenin herhangi bir kira ve gayrimenkul geliri de bulunmuyor.”

“YAPILACAK GİRİŞİMLER MEYVESİNİ VERECEK”

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak yatırımcıyı ilçeye davet ederek şunları söyledi: “Yatılı bölge okulumuzun kapatılmasının ardından 3 milyona yakın bir güçlendirme yapıldı.  Ardından sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yüksekokul olarak açılması yönünde uğraş verdik. BinanınAdalet Bakanlığına devredilerek açık ceza evi olarak değerlendirileceği yönünde bir karar çıkmıştı oda gerçekleşemedi. Şu an ise pansiyon olarak hizmet vermekte. Transit yol güzergahında olan ve ilçemize kazandırılacak bir otel yatırımında bulunacak girişimciler için burası ya da başka yerler için elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.  Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesiyle birlikte, her yıl adına kale şenlikleri yaptığımız Ağlı Kalesinin düzenleme çalımlarının yanı sıra bizden sonra gelen Pınarbaşı, Azdavay, Cide yönüne gitmekte olan yerli ve yabancı turistlerin bir gün olsun ilçemizde kalmalarını sağlamamız gerekiyor. Ancak otelimiz yok, özellikle Ağlılı yatırımcı iş adamlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.  Ağlı; İnebolu, Seydiler ve Kastamonu üçgeninde gelecekte önemli bir geçiş güzergahına sahip olduğundan bugün yapılacak girişimler yarın mutlaka meyvesini verecektir.”(İstamonu)

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz