banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

KURBAN, ZEKÂT ve BURS

07 Ağustos 2019, 10:25
KURBAN, ZEKÂT ve BURS
Fatih KÖSE
 Her sene birçok evladımız üniversite eğitimi için Kastamonu’dan şehir dışına gidiyor. Dar gelirli bir aileyi bırakın bir devlet memuru bile yerine göre aynı anda 2-3 çocuk okutmakta zorlanıyor.

AK Parti, özellikle son yıllarda Kredi Yurtlar Kurumuna ve öğrencilere müthiş destekler verdi. Yurt sayıları arttı, ücretler inanılmaz seviyelere geriledi, öğrenci bursları aylık 500 TL’ye çıktı. Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen yine de yurt bulamayanlar, eğitim materyalleri önemli yekûn tutan ve ailesinin geliri sınırlı olan ilim tahsil eden gençlere mutlaka destek olmak gerekiyor.

NELER YAPILABİLİR?

- Sayın Milletvekillerimizin gayreti ile; Her ne kadar ana muhalefet partisinin başvurusu ile belediyelerin öğrencilere burs vermesi Anayasa Mahkemesi tarafından sonlandırılmış olsa da bu konu TBMM’de çıkarılacak dört başı mamur bir yasa ile yerel yönetimlere yetki ve sorumluluk verilebilir. Bu yasa çıkmasa bile şu anda belediyeler Sosyal Marketler üzerinden destek olabilir.

- Belediye Başkanımız ve Şehir Meclisinin (Kent Konseyi) gayretleri ile; Belediyemiz, Şehir Meclisimiz, MEM, Müftülük, SYDV, Mahalle Muhtarları ile beraber Sosyal Market üzerinden “KASTAMONU EVLADINI OKUTUYOR” kampanyası başlatılabilir.

 

Bu kampanya kapsamında;

- Belediyemizin var olan Sosyal Marketi bu konuda işlevsel hâle getirilebilir.

- Herhangi bir dedikodu ya da soru işaretine sebep olmamak ve herkesin bu desteği sahiplenmesi ve katkı vermesi için her kesimden bir ileri gelenle komisyon kurulup onların nezaretinde çalışma yürütülebilir.

- Her mahalleden, şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler, aileleri ve desteğe ihtiyaçlarının olup olmadığı tespit edilebilir.

- Zekât verenlerin zekâtlarını yıl içine yayarak sadece Ramazan ayında gıda ile değil de öğrencilere nakden verilmesi sağlanabilir.

- Belediyemiz Sosyal Marketi Kurban Bayramında çeşitli noktalarda tespit edeceği Araba Yıkama Dükkânlarında Kurban Derisi bağışı kabul ederek hem sıcak havalarda derilerin bozulmamasını sağlayarak milli servetin israf olmasına engel olunmuş olur, hem de bedeli öğrencilerle ilgili hesaba aktarabilir.

- Destek olunan öğrencilerin, bu destekten sürekli faydalanmasını belli bir akademik başarı şartına bağlayarak başarı kıstasını öne çıkarabilir.

- Belediyemiz bu kapsamdaki çocuklarımızı yaz tatillerinde de İŞKUR’un yaptığına benzer bir şekilde Hayvan Barınağında, Fen İşlerinde ve sair Belediyemiz işlerinde part-time çalıştırarak yazı boş geçirmemelerine, çalışma tecrübesi kazanmalarına destek olabilir.

Sayın Rektörümüzün gayreti ile;

- Yaz tatillerinde burada olan çocuklarımıza TÖMER’de ücretsiz Yabancı Dil Kursu açabilir.

- Kastamonu Üniversitemizde var olan bölümlerde okuyan bu çocuklarımıza yazın burada olan akademisyenlerimizden danışman atayarak, Kariyer Planlama, Rehberlik desteği verebilir.

Kim bilir kimlerin hangi destekleri ile daha neler neler yapılabilir?

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV