Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

KURAKLIK TEHLİKESİ VE SU TASARRUFU

25 Ocak 2021, 11:23
KURAKLIK TEHLİKESİ VE SU TASARRUFU
Mehmet SAYAN
 

Dünya çapındaki küresel ısınma iklimlere etki ediyor. Göl ve göletlerdeki sular çekiliyor. Akarsular kuruyor. Bir de bunların üzerine bilinçsiz sulama ve su israfları eklenince bizleri önümüzdeki günlerde büyük bir kuraklık tehlikesi bekliyor. Birçok belediye başkanı şehirlerindeki su sağladıkları barajlarda iki aylık, üç aylık su rezervi kaldığının açıklamasını yaparak insanları suyu tasarruflu kullanmaya çağırıyorlar.
“Kuraklık, bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliklerden kaynaklanan su kıtlığı olarak tanımlanabilen doğal bir iklim olayıdır. Herhangi bir zamanda ve her yerde meydana gelebilir. Kuraklık genellikle yavaş gelişir ve sıklıkla uzun bir dönemi kapsar.”
Kuraklık; insanları, hayvanları, bitkileri etkiler, su kesintileri yapılmasına sebep olur. Kuraklıktan tarımsal üretim etkilenir.
Ocak ayındayız, kışı yarıladık. Uzun süre sıcaklık mevsim normallerinin çok üzerinde seyretti. Kar bundan önceki yılların aksine yeni yağmaya başladı. Zaten yaz aylarında yeterince yağmur da yağmamıştı. Çiftçiler bu durumdan çok endişeliler.
Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu: “Su hayattır. Yağışların az olduğu bu dönem kaynaklarımızı verimli kullanmak çok önemli. Özellikle musluklardan gereksizler akan suları önleyelim.” diye vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyor.
Kastamonu Ülkü Ocakları, geleceğimizin korunması amacıyla geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda su tasarrufu bilincinin gelişmesi amacıyla “Sular boşa akmasın, geleceğimiz kurumasın.” sloganıyla öğrenciler arasında yarışmalar başlatıyor.
Belediye Başkanımızın su tasarrufu ile ilgili çağrısı, Kastamonu Ülkü Ocaklarının çocuklarımıza yine aynı bilincin kazandırılması için açtığı yarışmalar çok önemlidir. Eğer çocuklarımıza bu bilinci kazandırabilirsek mutlaka onlar ailenin diğer fertlerini de etkileyeceklerdir.
Hani bir televizyon reklamında anne mutfakta bulaşık yıkarken açtığı musluktan su boşu boşuna akıp dururken evin küçük kızı annesini bir süre seyredip birden musluğu kapatıyor. Anne o zaman kızının bunu niçin yaptığını ve su tasarrufunun önemini anlıyor. Mutlaka o andan sonra da suyu kullanırken daha titiz davranmıştır.
Mahallelerdeki deki çeşmelere hortumu takıp araba veya halı yıkayanları çok görmüşüzdür. Bahçe yapıyorum diye hortumu takıp saatlerce suyu boşu boşuna akıtanlar yok mu? Evlerimizde elimizi veya dişimizi fırçalarken, duş yaparken suyu gereksiz yere uzun süre akıtanlar bundan sonra şunu bilmeliler ki bir gün bu akıttığımız suyu bulamayabiliriz…
Kur’ân-ı Kerim: “İsraf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” diyor. İsraf ekonomisi; insanlarımızı, aile yapımızı, ülkemizi geleceğini tehdit ediyor. Bir an önce israf ekonomisinden vazgeçip verim ekonomisine geçmeliyiz. Değerli okuyucular, gelecekte sıkıntı yaşamamak için bu tasarrufa su israfına son vererek başlayalım. Mümkün olduğu kadar evimizdeki musluklar sensörlü musluk olsun. Bulaşıkları mutlaka bulaşık makinasında ve makine tam dolu olduğu zaman yıkayalım. Çamaşırlarımızı çamaşır makinasında ve daha kısa programlarda, dolu olarak yıkayalım. Sızdıran muslukları anında onaralım. Duşumuzu en kısa sürede yapalım. Duş başlığı olarak tasarruflu duş başlığı kullanalım. Tuvalet sifonlarının tasarruflu olanlarını tercih edelim.
Ülke olarak da özellikle yağmur sularının boşu boşuna akıp denizlere gitmemesi için yer altı barajları yapılarak suların depolanması ve ekonomiye kazandırılması faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde yeni yapılacak inşaatlarda da yağmur sularının depolanarak bahçe ve yeşil alanların bu sularla sulanması gerekmektedir.
Kastamonu şehir merkezi, içme suyu ihtiyacının yüzde 75’ini Karaçomak Barajı’ndan, yüzde 25’ini de Ilgaz’dan gelen sudan karşılıyor. Karaçomak Barajı’ndaki şu andaki su seviyesi yüzde 43’tür. İnşallah önümüzdeki günlerde beklediğimiz yağışlar yeterince olur, barajımız dolar, yağan karların erimesiyle Ilgaz’dan gelen suyumuz da baharla beraber artar, yer altı sularımız çoğalır, köylülerimizin yüzü güler, yaz günlerinde su kesintileri yaşanmaz ve ziraî sulamalarda da bir aksama olmaz.
Değerli okuyucular, unutmayalım ki su hayattır. Su olmazsa hastalıklar ortaya çıkar. Suda yaşayan canlılar zarar görür. Besin kaynakları azalır. Ülke ekonomisi zarar görür. Geleceğimiz için lütfen suyu idareli kullanalım. Yarınlarda çocuklarımıza suya hasret bir ülke bırakmayalım…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV