Pompeiopolis, destek bekliyor

Taşköprü ilçesindeki Pompeiopolis Antik Kenti'nde 2021 yılı kazı çalışmaları başlarken, Belediye Başkanı Abdullah Çatal, kent turizmine önemli katkılar verecek çalışmalar için destek istedi.

Pompeiopolis, destek bekliyor

Taşköprü ilçesindeki Pompeiopolis Antik Kenti'nde 2021 yılı kazı çalışmaları başlarken, Belediye Başkanı Abdullah Çatal, kent turizmine önemli katkılar verecek çalışmalar için destek istedi. Kastamonulu iş adamlarından destek beklediklerini kaydeden Çatal, ''En kısa zamanda bu kazıları sonlandırıp, Pompeiopolis Antik Kenti'ni turizme açmayı düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve Polonya'dan da uzmanların aralarında olduğu 30 kişilik ekip çalışmalarını sürdürürken,  Roma döneminde Anadolu'daki en büyük kentler arasında yer alan Pompeiopolis Antik Kenti'nde, 2006 yılında başlatılan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kastamonu Müze Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesinin desteğiyle devam ediyor.

Kazı Başkanı Gürdal da, Milattan önce 3'ncü yüzyılın ortalarında inşa edilen Roma Villası üzerinde çalışmaların yoğunlaştığını kaydederek,  villa kazısının bu sezon bitirilerek, önümüzdeki yıllarda kazı bitiminin ardından bölgeyi turizme kazandırmak olduğunu ifade etti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER