Nöbetçi Tiyatro, afetzede çocuklarla buluşacak

Tiyatrocu hemşehrimiz Hulusi Sıvacı, sel afetinin yaşandığı Bozkurt ilçesindeki afetzede çocuklar için tiyatro gösterisi düzenleyecek

Nöbetçi Tiyatro, afetzede çocuklarla buluşacak

Tiyatrocu hemşehrimiz Hulusi Sıvacı, sel afetinin yaşandığı Bozkurt ilçesindeki afetzede çocuklar için tiyatro gösterisi düzenleyecek.

Nöbetçi Tiyatro ekibi olarak afetzede çocuklar için orman ve doğa konulu bir tiyatro gösterisi yapacaklarını söyleyen Sıvacı, ilçede bulunan tiyatro salonunun restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte ekip olarak Bozkurtlu gençler ile bir araya geleceklerini belirtti.  

“MEMLEKETİN ÇOCUKLARININ YANINDA OLMAK İSTİYORUZ”

25 yılı aşkın bir süredir ekip olarak Kastamonu’da tiyatro gösterileri yaptıklarını aktaran Sıvacı, “Yapmış olduğumuz eserler genelde kendi kültürümüz ve kendi değerlerimiz gün yüzüne çıkarılması, yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla hazırlandı. Sepetçioğlu Osman Efe, Kızkulesi Katamonu’ya Taşınıyor, İstiklal Yolu, Şehit Şerife Bacı gibi yetişkin eserleri canlandırılıyoruz. Çocuk oyunlarında da keza genelde doğa, çevre, suyun israf edilmemesi, ormanların ve doğanın korunması amacıyla çocukların dikkatlerini çekiyoruz ve bu konuda eğitilmelerini sağlıyoruz. Malum Bozkurt’ta bir felaket yaşandı. Bununla ilgili biz de hem memleketin sanatçıları olarak, memleketin çocuklarının yanında olmak istiyoruz. Onların üzüntülerini paylaşmak, onların motivasyonunu yükseltmek, destek olmak amacıyla… Bu konuyla ilgili yetkili birimler ile de irtibat halindeyiz. Hazırlığımız devam ediyor. Bozkurt’taki salon restorasyon işleri tamamlandığında yaklaşık 1 ay sonra orman ve doğa ile ilgili eserimizi orada sahneleyeceğiz” dedi.

“AMACIMIZ HİÇ TİYATRO GÖRMEMİŞ EN ÜCRADAKİ KÖY OKULLARINA ULAŞMAK”

Bozkurt için hazırlanan eserin Kastamonu’daki diğer ilçe ve köy okullarında da sergilenmesini planladıklarını kaydeden Hulusi Sıvacı, “Gerekli desteği bulabilirsek ilimizde bir tiyatro turnesi yapacağız. Bizim amacımız hayatlarında hiç tiyatro görmemiş en ücradaki köy okullarına ulaşmaktı. ‘Bir Dünya Bırakın Biz Çocuklara’ isimli projemiz hala devam ediyor. Çünkü dünya çocukların dünyası ve biz onların dünyasını tüketiyoruz. Yanmayan ağaç yetiştiremiyorsak, ormanları yakmayan çocuklar yetiştirmeliyiz. Onların eğitimine bu şekilde katkı verebiliriz. Tiyatro görsel bir uygulama olduğu için akılda kalıcı bir çalışma. Belki derslerde aylarca anlatılan bir orman ya da çevre konusu, tiyatroda 20 dakikalık bir eserle çok daha akılda kalıcı bir şekilde çocukların eğitimlerine katkı sunabiliyor” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER