Kastamonu'nun Fethi konulu yarışmada ödüller teslim edildi

Çobanoğlu Beyliği, Atabeygazi Hüsameddin Çoban Muzaffereddin Gazi (Yavlak Arslan) ve Kastamonu'nun Fethi Konulu Şiir, Hikaye ve Mektup Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi

Kastamonu'nun Fethi konulu yarışmada ödüller teslim edildi

Çobanoğlu Beyliği, Atabeygazi Hüsameddin Çoban Muzaffereddin Gazi (Yavlak Arslan) ve Kastamonu'nun Fethi Konulu Şiir, Hikaye ve Mektup Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi. Kastamonu Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kültür Vakfının katkılarıyla Kastamonu Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen ödül töreni, Fetih Suresinin okunmasıyla başladı.

ÇİFTÇİ: "GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ KURMAK DİNÎ VE MİLLİ BİR GÖREVDİR"

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çiftçi, programda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bu yarışmayı tertip eden Süleyman Yücel, Ziya hocama, yarışmaya katılanlara ve yine bu yarışmayı değerlendiren akademisyenlerimize sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. Bir ülkenin gençliğinin tarihini unutması halinde, geleceğe güvenle huzurla bakması imkansızdır. Bundan dolayı her bir vatandaşımızın, STK ve vakıflarımızın bu yönde çalışmaları, geçmişle gelecek arasında köprü kurmaları tarihi, dini ve milli bir görevdir.”

‘İLİM HİKMET SOFRASI’ SALGINDAN SONRA DEVAM EDECEK

Pandemi süreci başlamadan önce her hafta Cumartesi günleri Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kültür Vakfı tarafından ‘İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri’ adı altında düzenlenen, ancak nedeniyle ara verilen programların salgın sonrası devam edeceği öğrenildi. Vakıf Başkanı Çiftçi; “Akademisyenler, yazarlar her hafta bir konuyu işliyordu ve en son 158'nci programı gerçekleştirmiştik. İnşallah pandemi süreci bitince yine devam edecektir” dedi.

YURT: “HÜSAMEDDİN ÇOBAN BEY, KASTAMONU'NUN KURUCUSUDUR”

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ise konuşmasında; “Kastamonu'muz istiklâl şehri, medeniyetin beşiği, Türk'ün otağıdır. Tüm bu kalıpları taşıması, bu şehrin köklerinin ne denli sağlam olduğunun da göstergesidir. Bu bağlamda düzenlenen Çobanoğulları Beyi Hüsameddin Çoban Muzaffereddin Gazi ve Kastamonu'nun Fethi Konulu Şiir, Hikaye ve Mektup Yarışması’nı çok kıymetli görüyorum. Atabey Gazi Hüsameddin Çoban Bey, Kastamonu'yu kale çevresindeki küçük bir askeri garnizon olmaktan kurtarmış ve imar faaliyetleri sonucunda bugün tarihi Kastamonu diye adlandırılan bölgenin temellerini atmıştır ve şehrimizin kurucusu olmuştur. Yine Atabey Gazi, Selçuklu Sultanı'nın emriyle Sinop'taki Türk donanmasının başına geçerek Kırım, Suğdak, Kıpçak Türkleri ve Rus kabilelerinin üzerine sefere çıkmış; Cenevizlilerin elinden Suğdak Limanı ve kalesini almış, Kıpçak boylarına ve Rus kabilelerine boyun eğdirmiş, onları Selçuklu egemenliği altına sokmuştur. Karadeniz ticaret yollarının güvenliğini sağlamış Selçuklu rüzgarı estirmiştir” dedi.

“BU TOPRAKLARDAN VATAN HAİNİ ÇIKMAZ”

ATV’de yayınlanan ‘Kuruluş Osman’ dizisinde aylar önce reyting uğruna Yavlak Arslan’ın hain şeklinde lanse edilmesine de atıfta bulunan Yurt, şöyle konuştu; “Bu topraklardan vatan haini çıkması söz konusu olamaz ve sessiz kalmamız da beklenemezdi. Şehrimiz için sonra derece önemli olan Yavlak Arslan'ın söz konusu dizide yanlış yorumlanmasına hep birlikte en sert tepkiyi verdik ve tepkilerimizin de karşılığını kısa sürede aldık. Dizinin takipçisi olduk ve konuşmaların ardından sonraki bölümlerde bu yanlış düzeltildi. Onlara da bu hatalarını düzelttikleri için buradan tekrar teşekkür ediyorum. Türk'ün yurdu Kastamonu'muzdan Altay'dan Tuna'ya, Tanrı Dağları'ndan İrtis Nehri'ne, Karabağ'a tüm Turan coğrafyamıza selam olsun.”

ÇATAL: "BİZ, OSMANLI SOYUYUZ"

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal da; "Bu yarışmaya katılan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Biz Türk milletiyiz, soyumuz Osmanlı soyu. Her zaman kendi hürlüğümüz için mücadele ettik. Şeyh Şaban-ı Veli hazretlerinin dediği gibi biz her işimizi 'güle güle' yaparız” diye konuştu.

HİKAYE VE ŞİİR BİRİNCİLİĞİ YUNUS KARA’YA

Akcakoca Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Yunus Kara, 'Gideros' aslı hikayesiyle hikaye dalında birincilik alırken ayrıca ‘Çobanoğlu Destanı’ adlı şiiri ile de Şiir dalında birincilik elde etti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisi Yasemin Çakır, 'Adın Gibi Ata Olasın oğul' hikayesiyle ikinci, Eğitimci Halil Serdar Bıyıklı ise, 'Yunus Mürebbiden Kıyak Sultana' adlI hikayesiyle üçüncü oldu.

Taşköprü Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Sole, 'Çobanoğlu Beyliği' adlı şiiriyle ikincilik elde ederken, Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Uysal, 'Bizimdir' şiiri ile üçüncü oldu.

Seydiler Şehit Ersin Yenel ortaokulu Türkçe Öğretmeni Şahin Kurt, 'Dedem Atabeygazi Hüsameddin Çoban Beye Selam olsun' adlı mektubuyla, mektup dalında birincilik elde ederken, ikincilik ödülünü ise Abdurrahmanpaşa Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ümit Helvacı, 'Dedem, Atam Atabeygazim' adlı eseriyle aldı. Ayrıca Ağlı Nüfus Müdürlüğü'nde memur olan Mehmet Çay, 'Yaprakta Ulular Ulusuna' adlı mektubuyla üçüncü oldu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER