Müzik indir

15 Ocak 2021 Cuma

‘Halk perişan halde’

Karadeniz bitiyor, koruyun!

İstanbul, Sinop ve ODTÜ’nün uzmanlarına göre; İğneada, Şile, Cide/Doğanyurt, Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltaları ve Mezgit Kayalığı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Koruma Alanı olarak ilan edilmesi önerildi.

02 Kasım 2015 Pazartesi 12:14
Karadeniz bitiyor, koruyun!
 Avrupa Birliği 7’nci çerçeve programı tarafından desteklenen COCONET Projesi kapsamında, Türkiye'nin Karadeniz sahillerinde sürdürülebilir balıkçılığın ve biyo-çeşitliliğin korunması amacıyla belirlenen beş alanın biran önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Koruma Alanı olarak ilan edilmesi önerildi.
İstanbul, Sinop ve Ortadoğu Teknik Üniversitelerinde çalışmalarını sürdüren uzmanlara göre Türkiye’nin Karadeniz kıyıları ciddi tehditler altında. Özellikle, kıyısal alanların aşırı ve düzensiz kullanımı, aşırı ve yasa dışı avcılık; gemi ve kara kökenli kirlenme, yabancı türler ve küresel iklim değişikliği gibi tehditler nedeniyle deniz canlı kaynakları tükenme noktasına geldi. Deniz koruma alanlarının oluşturulması, Karadeniz'de biyolojik çeşitliliğin ve sürdürülebilir balıkçılık için büyük önem taşıyor. Halen Türkiye'nin Karadeniz kıyılarında oluşturulmuş bir deniz koruma alanı bulunmuyor. Uzmanlara göre, deniz ürünleri avcılığının neredeyse yüzde 75'nin sağlandığı Karadeniz'de, Koruma Alanı olmaması çok büyük bir eksiklik olarak değerlendirildi.

İşte koruma talep edilen yerler 
1. İğneada/Kırklareli
2. Şile/Kefken/İstanbul 
3. Cide Doğanyurt/Kastamonu
4. Kızılırmak  Yeşilırmak Nehirleri ve Deltaları/Samsun 
5. Mezgit Kayalıgı/Trabzon 
Anahtar Kelimeler: Karadeniz BitiyorKoruyun!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV