Hemşehrimizle gurur duyduk

Uluslararası İlişkiler Uzmanı hemşehrimiz Öznur Küçüker Sirene, Fransız gazetecilere ABD'nin FETÖ ve Osman Kavala konularındaki tutumunu anlattı

Hemşehrimizle gurur duyduk

Uluslararası İlişkiler Uzmanı hemşehrimiz Öznur Küçüker Sirene, Fransız gazetecilere ABD'nin FETÖ ve Osman Kavala konularındaki tutumunu anlattı. Stüdyodaki Fransızlar, Kastamonulu Öznur'un sözleri karşısında cevap vermekte güçlük çekerken, ABD ve Fransa'nın Türkiye karşısındaki tutumuna da tepki gösterdi. Kastamonulu hemşehrimiz Sirene, Fransız-Alman ortak yapımı Arte TV kanalında gündeme ilişkin yapılan programa katıldı. Programda ABD'nin birçok konuda Türkiye tutumuna tepki gösteren Sirene, Fransız gazetecilere; “ABD ve AB'den insan hakları konusunda sürekli ders almayı sevmiyoruz. Onları hiç inandırıcı değiller. Peki neden?" şeklinde soru yöneltti.

Sirene, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "ABD örneğini ele alalım; Bu ülkenin Irak, Afganistan, Guantanamo hapishanesinde mahkumlara neler yaptığını gördünüz. Bir de aslında çok yeni bir örnek de var. Şu anda İngiltere'de tutuklu, Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange'ın durumu. Assange, ABD'ye iade edilirse, 175 yıl hapis cezası alma riski ile karşı karşıya. Aynı zamanda yine çok önemli olan bir başka mesele de var; Fetullah Gülen meselesi. Fetullah Gülen, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasındaki Fetullahçı Terör Örgütü'nün elebaşı. Gülen'in terörist olduğu konusunda ABD'ye sunulmuş kanıtlar da mevcut ve ABD bu kanıtları teslim alsa bile, Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için yasal süreci bahane ediyor. Ama bugün Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyor. Yani bu çok çelişkili bir durum.” (CNG Haber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER