Akif, yarın vizyonda

Bir kısmı Kastamonu'da çekilen ve Mehmet Akif Ersoy‘un İstiklal Marşı‘nı yazarken yaşadıklarını konu alan “Akif” filminin galası Özdilek Park’ta gerçekleştirildi

Akif, yarın vizyonda

Bir kısmı Kastamonu'da çekilen ve Mehmet Akif Ersoy‘un İstiklal Marşı‘nı yazarken yaşadıklarını konu alan “Akif” filminin galası Özdilek Park’ta gerçekleştirildi.  Film, 24 Eylül'de vizyona girecek. Galaya, Ersoy’un torunu Selma Argon ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un yanı sıra kültür-sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Senaryosu Mehmet Akif Ersoy’un ailesinin verdiği muvafakatname ve Sebilürreşad dergisinin katkısıyla oluşturulan “Akif” filminin çekimleri Kastamonu'nun dışında İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya'da gerçekleştirildi.

Vizyona 24 Eylül’de girecek filmin konusu ise özetle şöyle:

“İstanbul işgal altındadır ve insanlar yıllardır savaşın devam etmesiyle direnme ve savaşma gücünü kaybetmektedir. Ankara merkezli bir direniş başlatan Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş için halkı bir araya getirir. Bu sırada işgal devletleri, Anadolu halkını Ankara yönetimine karşı kışkırtmak için İslam üzerinden propaganda yapar. Savaşta işlerini şansa bırakmak istemeyen işgal devletleri, Mustafa Kemal’i öldürme kararı alır ve bunun için Hintli Müslüman Mustafa Sagir görevlendirilir. Mustafa Kemal, işgal devletlerinin propagandasını engellemek ve halkın kurtuluş mücadelesine katılmasını artırmak için Mehmet Akif’i Ankara’ya çağırır. 13 yaşındaki oğluyla birlikte yola çıkan Mehmet Akif, Ankara’ya doğru ilerlerken başına birçok olay gelir. Yaşadıklarından, şahit olduklarından derinden etkilenen Mehmet Akif, bu süreçte İstiklal Marşı’nı yazmaya çalışır.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER