Müzik indir

21 Ocak 2021 Perşembe

MHP, ittifaka sadık

‘Korona’nın devası aşı mı?

13 Ocak 2021, 10:57
‘Korona’nın devası aşı mı?
Gülbahar Özdemir
 

Kovid-19 salgını hayatımıza etkilerini saymakla bitiremeyiz. Yaklaşık 1 yılı aşkın bir süredir, dünya korona pandemisiyle boğuşuyor, tabi ülkemizde… Salgın döneminde maskeyle, mesafeyle, kısıtlamalarla bir bütün halinde yaşamaya alıştık. Kim bilir ne zaman son bulur, burası hala muallakta! Hali hazırda devam eden yerli aşı çalışmalarımız var, umarım yakın zamanda çalışmalar tamamlanır ve yerli aşımızın meyvelerini görebiliriz. Bir de Çin menşeili Sinovak aşısı var. Ülkemizde şu an uygulanan tedbirler ve alınan önlemler sonucunda ciddi bir şekilde vakalarda azalma görünüyor.  Bu asla bir rehavet oluşturmamalı. Vakalar azalıyor, kısıtlamalar kalkıyor, aşılama başlayacak. Lakin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2022 yılında da salgının devam edeceği öngörüyor. Aşı tek başına bir çözüm değil, korona virüs tam olarak kontrol altına alınana kadar, hiçbir şey bitmiş değil. O nedenle tedbirlere sımsıkı sarılmaya devam etmeliyiz.

Kastamonu’da korona virüs vaka sayılarında yüzde 85’e varan bir azalma olduğunu ve 10 ilçede hiç vaka görülmediğini biliyoruz. Hatta günlük vaka sayılarının ikili hanelere kadar düştüğü de… Ancak vaka sayılarındaki bu aşağı yönlü ivme, salgının etkisinin hala aynı olduğu ve dünyayı kasıp kavurduğu olgusunu değiştirmiyor. Öte yandan tedbirlerin gevşetileceği yönünde sinyaller var. Halkın her zümresini etkileyen bu illetten yakın zamanda kurtulacağımız gibi bir düşünce temenni etsek de, bu olumlu fikir, bir hayalden öteye gidemiyor maalesef…
Türkiye’nin Çin’den tedarik ettiği Sinovak aşıları Aralık ayında itibariyle ülkemize gelmişti. Kastamonu’ya da ilk doz aşıların, geldiği biliniyor. Kastamonu’ya gelen aşılar ise İl Sağlık Müdürlüğü deposunda, kolluk kuvvetleri denetiminde muhafaza edildiği biliniyor. Gelen kovid-19 aşıların miktarı net olarak bilinmese de, yetkililer tarafından ilimizdeki sağlık personeline yetecek kadar bulunduğu ifade edildi. Aşılamanın ne zaman başlayacağı net olarak bilinmese de, aşılar salgınla ilk günden bu yana özverili bir şekilde mücadele eden sağlık çalışanlarına uygulanacağı bildirildi. Umarım yakın zamanda tüm vatandaşlara uygulanır ve salgının etkisi ve tesiri en alt seviyelere kadar iner. Pandeminin uzun süre daha devam edeceği öngörülse de, aşılarla birlikte büyük bir rahatlama yaşayacağımız ve maskelerden de kurtulacağımız günler gelecek. Lakin şu süreçte, tedbirlere sımsıkı sarılmaya devam etmeliyiz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV