banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

KASTAMONU'DA STK BAŞKANI OLMAK

13 Mayıs 2019, 12:45
KASTAMONU'DA  STK BAŞKANI OLMAK
Barış KILINÇKIRAN

Sivil toplum kuruluşları; Resmi kurumlar dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle faaliyetlerini sürdüren, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle kabul eden, kesinlikle kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Bir ilin gelişmesinde kuşkusuz en önemli rolü oynayan sivil toplum kuruluşları, yaptıkları lobi çalışmalarıyla, ürettikleri projelerle, yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla hizmet ettikleri ilin her alanda gelişimine ve kendi bölgesinde söz sahibi bir il durumuna gelmesi yolunda gayret gösterirler.

Ama Kastamonu'da STK başkanı olmak apayrı bir meziyet istiyor.

Kastamonu'daki STK'lar için kendimce bir açılım yaptım.

(S)uskun ve (T)utkun (K)astamonulular...

İcraata gelince Suskun,

Koltuk sevdalarına karşı son derece Tutkun,

İş lafa gelince de en fanatik Kastamonulular...

Güzel memleketimin sivil toplum kuruluşları kendi kabuğuna çekilmiş, elini taşın altına koymak yerine 'Bana dokunmayan Yılan Bin Yaşasın' mantığıyla hareket eden, ama seçim dönemi geldiğinde müthiş bir birlik ve beraberlik örneği sergileyerek gövde gösterisi şeklinde seçimlere hazırlanan bir yapı konumundalar. Jilet gibi takım elbiseleri, boyalı kunduraları ve yakalarında pırıl pırıl parlayan rozetleriyle açılıştan açılışa, toplantıdan toplantıya koşan STK başkanları, fotoğraf karelerinde ön safları tutma yarışındayken, icraat yarışında ise ne hikmetse kadro dışı kalıyorlar. Başkanlık seçimleri öncesinde harcadığınız mesainin yarısını memleket menfaatleri için harcasanız emin olun bir Kastamonu daha olurduk.

YAŞAR KARADENİZ SİZİ İŞARET ETMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde yapılan ekonomi toplantısında sivil toplum kuruluşlarının önemine değinen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, özellikle yabancı yatırımcıların gözündeki ön yargı ve olumsuz algıyı STK'ların dağıtacağını ve bir ilin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarına çok önemli görevler düştüğünü söylemişti. Bende bu toplantının ardından bir yazı kaleme alarak STK başkanlarını, vakıf başkanlarını, oda başkanlarını ve şehrimizin önde gelen iş adamları ve kanaat önderlerini yan yana gelip 'Daha iyi bir Kastamonu için ne yapabiliriz?' sorusuna cevap aramaya davet etmiştim. Kısır çekişmelerden, dedikodulardan ve koltuk sevdasından kurtulup ekmeğini yiyip, suyunu içtiğiniz, parasını kazanıp keyfini sürdüğünüz memleketinize bir faydanız dokunsun istemiştim ama yine kendimiz çalıp kendimiz söyledik.

DEDİKODULAR SİZİ KORKUTMASIN

Kastamonu'nun bir huyu vardır. Kim biraz çalışıp ön plana çıkarsa hemen onu alaşağı etmenin yollarını ararız. Hele bir de yaptığın işte başarılı olup bir de para kazanmaya başlarsan vay haline. Yeni bir araba alırsın 'yeraltından hazine bulmuş' derler, herhangi bir sebeple o arabayı sattığın gün 'Böyle olacağı belliydi. Çok göze batıyordu. İflas etmiş gördün mü?' diye konuşurlar. Acaba bizim STK başkanlarımız da bu dedikodulardan mı çekiniyorlar. Çalışıp başarılı oluruz da bizim de ayağımızı kaydırırlar diye mi korkarlar acaba? Korkmayın başkanlar. Kimse sizi iyi çalışıp memlekete faydalı oluyorsunuz diye eleştirmez. Şuanda sizi eleştiriyor gibi görünsem de çalışmaya ve memlekete faydalı işler yapmaya başladığınız günden itibaren arkanızda dimdik durmayı da bilirim.

KASTAMONU İTTİFAKI

Aynı konuyu pişirip pişirip önünüze sunmaya kararlıyım. Memleket bekası, bağımsızlık mücadelesi, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla kurulan 'Cumhur İttifakı' gibi bu güzel memleketimizin önce bölgede sonra da ülke çapında söz sahibi bir il olabilmesi için bizde 'Kastamonu İttifakı' kuralım. Valisiyle, milletvekilleriyle, belediye başkanıyla, rektörüyle, bölge müdürlükleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, işadamlarıyla ve kanaat önderleriyle tek yumruk olabilen bir Kastamonu'yu hayal edebiliyor musunuz? İstanbul'daki sessiz çoğunluğumzu da uyandırıp harekete geçirmeyi başarabildiğimizi hiç düşündünüz mü? Yıllardır hayalini kurduğumuz bu birlik ve beraberlik ortamını oluşturduğumuzda ikna edemeyeceğimiz bakanlık, alamayacağımız yatırım, onaylatamayacağımız bütçe, hayata geçiremeyeceğimiz proje var mı soruyorum size? O halde vakit kaybetmeden harekete geçelim.

GELEN GELÜ, GELMEYEN GENDÜ BÜLÜ

Buradan Kastamonu Valisi Sayın Yaşar Karadeniz'e sesleniyorum. Göreve geldiğiniz ilk günden buyana memleket meselelerinin çözümü noktasında verdiğiniz üstün mücadele örneği için şahsım ve Kastamonu halkı adına size bir kez daha teşekkür ediyorum. Umarım daha uzun yıllar Kastamonu'da görev yapar ve bu memleketin hak ettiği noktaya gelmesinde verdiğiniz mücadelenizi sürdürürsünüz. Sorunların çözümü noktasında arkanızda durması gereken ancak halen uykudan uyandırmayı başaramadığımız STK başkanlarımızı, İstanbul'da yaşayıp kendilerini Kastamonu aşığı insanlar olarak tanıtan derneklerin sessiz başkanlarını, bölge müdürlüklerini, önde gelen işadamlarımızı ve elini taşın altına koyması gereken her kim varsa hepsini karşınıza alıp son bir kez daha uyarın. Tüm Kastamonu halkı adına sizden rica ediyorum.

Sizin yumuşak yüzünüzü kullanıp kendilerini sürekli geri plana atan bu isimlerin yeniden çalışır duruma gelmelerini sağlamak tamamen sizin elinizde. Gördüğünüz gibi biz istediğimiz kadar yazıp çizelim değişen hiç bir şey olmuyor. Kastamonu İttifakı'nın temellerini atarak adeta bir çiftlik statüsüne bürünmüş çoğu sivil toplum kuruluşunu tekrar çalışır duruma getirme görevini yine siz üstlenin. Belli ki sizden başka bu memleketin geleceğini düşünen yok. Siyasilerimiz memleketimize getirilmesi planlanan devlet yatırımlarının şehrimize kazandırılması noktasında mücadelelerini sürdürürken, sizde özellikle 'Turizm Şehri Kastamonu' hayalimizi gerçekleştirecek projelerin hayata geçirilmesi noktasında STK başkanlarını göreve çağırın. Eğer hâlâ kimseden ses çıkmıyorsa zaten yapacak bir şey yok. Bu Kastamonu'nun vebali onların üzerine olsun. Bakalım kimler bu çağrıya kulak verip benim ve sizin arkanızdan gelecek? Biz de şöyle derler sayın valim;

'Gelen gelü, gelmeyen gendü bülü…'

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV