banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

Kastamonu Çiçekleri Prof. Dr. Sadık Erik

14 Mayıs 2019, 10:04
Kastamonu Çiçekleri  Prof. Dr. Sadık Erik
Mehmet SAYAN

Prof. Dr. Sadık Erik, 1948’de Araç’ın Tuzaklı Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da Kurtuluş İlkokulu ve Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Biyoloji Enstitüsü’nden 1971 yılında yüksek lisanslı biyolog ünvanı ile mezun oldu. Aynı yıl Biyoloji Bölümü’ne asistan olarak atandı. 1975 yılında Botanik alanında doktorasını tamamladı. 1981’de Botanik Anabilim Dalı Bitki Sistematiği alanında doçent ünvanını alarak öğretim üyeliğine atandı. 1988 yılında Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde profesörlüğe atandı.

Konusunda 200 civarında araştırma makalesi ve 20 adet kitap ve kitap bölümü yazarlığı bulunmaktadır. “Kastamonu Anıt Ağaçları 1-2-3”  adlı değerli eseri yanında Kastamonu Florasına ait açtığı sergiler büyük yankı uyandırmıştır.

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu Valiliği tarafından basılan ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen “Kastamonu Çiçekleri” adlı eser, Prof Dr. Sadık Erik’in son çalışması. Eser, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr.F. Güler Ekmekçi ile yine Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Tuğrul Körüklü ve Doç. Dr. Barış Özüdoğru’nun sunuş ve giriş yazılarıyla başlıyor.” İlin Genel Yapısı” ile “Kastamonu’dan Bazı Görüntüler” bölümlerinden sonra kitabın asıl konusu olan “Kastamonu Florasından Örnekler” bölümü yer alıyor.Prof. Dr. Sadık Erik, kitabına yazdığı önsözde kitapta 506 bitki türüne ait fotoğrafın yer aldığını, günümüze kadar devam eden arazi çalışmalarında Doğanyurt, Cide ve Bozkurt ilçeleri dışındaki tüm ilçelerin ve bağlı olduğu kırsal kesime ait alanların taranmış olduğunu ifade etmektedir. Kitapta yer alan fotoğrafların altında gerekli olan teknik bilgiler verilmiştir.

Doç Dr. Barış Özüdoğru: “Daha önce Kastamonu Anıt Ağaçları 1,2 ve 3 kitapları basılan Sayın Hocam Prof. Dr. Sadık Erik, “Kastamonu Çiçekleri” isimli bu kitapla doğup büyüdüğü topraklara karşı olan sorumluluğunu da fazlasıyla yerine getirmiştir” diyerek hocamızın çalışmasının ne kadar değerli olduğunu vurgulamış oluyor.

Yine Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz de: “Prof. Dr. Sadık Erik tarafından ilimizin flora varlığını tesbit etmek amacıyla hazırladığı “Kastamonu Çiçekleri” adlı bu eserin de endemik bitki türlerinin durumu ve Kastamonu’nun biyoçeşitliliğini ortaya koyan kitap bütünlüğündeki ilk çalışma olması bakımından dikkat çekici ve önemli buluyor, bu önemli çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyorum” diyerek Sadık Erik Hocamızın yaptığı işin önemini vurgulamıştır.

Sadık Erik Hocamızı “Kastamonu Çiçekleri” (1) adlı bu değerli eser için kutluyor, Kastamonulular adına kendisine teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Eserin basımını üstlenerek Kastamonu kültürüne değerli bir eser kazandırılmasını sağlayan Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz ve emeği geçenlere de teşekkürlerimi sunuyorum.

(1)   KASTAMONU ÇİÇEKLERİ – Prof. Dr. Sadık ERİK

Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İsteme Adresi: Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tel: 0366 214 97 95/ 119

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV