KAPANACAĞINA ŞİRKETLEŞSİN!

 Kastamonuspor 1966 yönetim kurulu geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısı ile kulübün ne kadar zor bir durumda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Özellikle geçtiğimiz sezon ayyuka çıkmaya başlayan maddi sıkıntılar bu sezon tavan yapmış durumda.

İşin en acı tarafı ise kulübü bu bataklıktan kurtaracak bir yol haritasını şehir olarak hala önümüze koyamamamızdır. Hal böyleyken şehrimizin en büyük markası Kastamonuspor 1966 için tehlike çanları artık daha şiddetli çalıyor diyebiliriz.
Kulüp başkanı Erkan Özcan 'Para olmayınca takımda olmuyor, teknik heyette olmuyor' dedi. Bu açıklama aslında malumun ilanıydı. Aylardır konuşulan ama hiç kimsenin kabul etmek istemediği bir gerçek. Bu sezon Kastamonuspor için beklenenden de kötü geçebilir. Herkes her şeye hazırlıklı olsun.
Yine yönetim kurulu tarafından düzenlenen basın toplantısında ilk kez 'şirketleşme' gündeme getirildi. 8 milyona yakın borcu bulunan bir kulüp için belki de son çare gerçekten şirketleşme olabilir. 
Bu konu ile ilgili olarak 27 Mayıs'ta yani olağan üstü kongre öncesinde yazdığım bir yazıyı aynen paylaşmak istiyorum. O günlerde görünen gerçek bugün gün yüzüne çıkmaya başladı.
İşte Açıksöz Gazetemizde 27 Mayıs tarihinde yayınlana köşe yazım;
“9 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek olan kongre Kastamonuspor 1966'nın sadece bugününü değil geleceğini de doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla kongre öncesi cevaplanması gereken sorular var.
1-Kastamonuspor 1966'nın yol haritası ne olacak?
2-Bundan önceki yıllarda olduğu gibi şampiyonluğa oynayacak kadrolar mı kurulacak yoksa kulüp küçülmeye mi gidecek?
3-Kulübün borçları nasıl ödenecek?
4-Kulübe kalıcı gelirler sağlanacak mı?
Bu sorulara şehir olarak cevap vermeden gideceğimiz bir kongrenin ne Kastamonuspor'a nede şehre bir faydası olmayacaktır.


KAPANACAĞINA ŞİRKETLEŞSİN

Bu kadar sıkıntılarla gideceğimiz bir kongrede şehir olarak ortak bir paydada buluşup Kastamonuspor 1966'yı yönetecek başkan ve yönetim kurulu oluşturamayacaksak belki de yapmamız gereken kongrede bir karar alıp bu kulüp 'kapanacağına şirketleşsin' demek olacaktır.
Kulüplerde son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar göz önüne alındığında birçok kulübün bu yolu tercih ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz sezon aynı grupta mücadele ettiğimiz Türkiye'nin en köklü camialarından olan Samsunspor yaşadığı maddi sorunlar nedeniyle kapanma noktasına geldiğinde kulübün varlığını devam ettirebilmesi için böyle bir yolu tercih etmişti.
Yılport gibi güçlü bir firmanın sponsorluğu altına yeniden yapılanmaya giden Yılport Samsunspor'un kısa süre içerisinde yeniden Süper Lig'de boy göstermeye başlayacağına eminim.
Ayrıca yine geçtiğimiz sezon 2.Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Zonguldakspor ve Manisa Büyükşehir Belediyespor'da şirketleşme kararı alan takımlar kervanına katıldı. Belki de maddi olarak çok zor günler geçiren Kastamonuspor için son çıkış yolu budur.
Takıma sahip çıkılmayacak ve kaderine terkedilecekse Kastamonu'nun yetiştirdiği siyasetçilerin, bürokratların ve önemli iş adamlarını en azından son kez elini taşın altına koyabileceğini düşünüyorum.
Belki Kastamonuspor için büyük firmalar bu yükün altına girmek istemeyecektir. Ama U21 Ligleri'nin de kapandığı güçlü camiaların her birinin bu liglerden kendi oyuncusunu oynatabileceği bir kulüp aradığı bu sezonda böyle bir anlaşma yapıp takımın daha büyük sorunlar yaşamasının önüne geçebiliriz.”
YORUM EKLE