Müzik indir

03 Aralık 2020 Perşembe

Mart'a dönüyoruz!

Kadir’e verilen ceza yürekleri yaktı

18 Ekim 2020, 15:35


“Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur.” Mahatma Gandhi

Üniversite sınavına hazırlanan genç düşünün, o genç parkta dayak yiyen kadına yardım etmeye çalıştı. Vicdanlı davrandı, şiddeti görüp görmemezlikten gelmedi. Başını çevirmedi. Sevgilisi tarafından dayak yiyen kadını kurtarmak istedi. Kurtardı da fakat kendini kurtaramadı! Bu hikaye çok tanıdık geldi değil mi? 5 Şubat akşamı yaşanan olaydı bu. Kadir Şeker’nin yaşadıkları. Kadını kurtarmak isterken kaza ile kadının sevgilisinin ölümüne neden oldu Kadir. 20 yaşındaki Kadir, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Eve giderken kadın ağlama seslerini duydum. Kadın ‘tamam yeter artık’ diyerek ağlıyordu. Kadının ağlama seslerine dayanamadım. Yanlarına doğru gittim. Adam ayakta, kadına sürekli küfürler ediyordu. Adama ‘ne yapıyorsun, gücün kadına mı yetiyor?’ dedim. ‘Karım değil mi, sana ne’ diyerek bana küfretti. Bana parmağındaki alyansı gösterdi. Kadın da bana ‘bu benim eşim, sen git ablacım’ dedi. Ben olay yerinden, kameriyeden 10-15 metre uzaklaştım. Arkamdan anneme yönelik küfürler etti. ‘Seni bulacağım’ deyip küfür etti. Ben de ‘beni bulamazsın’ dedim. Sonra arkamdan gelip gözüme yumruk attı. Bana sürekli yumruklar atıyordu. Sonra boğazıma yapıştı, nefesim kesildi. Öleceğimi hissettim. Belki beni bırakır diye cebimden bıçağı çıkardım. Ama ben ona karşılık veremedim. Beni de bırakmadı. Sırtüstü yere düşmüştüm. O da benim üzerimde omuzlarımdaydı. Bir süre sonra kalktım ve olay yerinden ayrıldım. Elimde kan olduğunu gördüm. Kendi elimin kesildiğini zannettim. Daha sonra eve gittim. Teyzem ve kuzenime, akşam polisler beni almaya gelince olayı anlattım. Kesinlikle şahsın yaralandığını fark etmedim. Kendi elim kesildi zannettim. Çok üzgünüm. Kesinlikle kötü bir art niyetim yoktu. Sadece kadının iyi olduğunu görmek, öğrenmek istedim.”

Antalya’dan Konya’ya yerleşen Ayşe D.’nin, sevgilisi Özgür Duran’ın şiddetini engellemek isterken Kadir, Özgür’ün ölümüne sebep oldu. Amacı sadece ve sadece zorda olan, şiddet gören kadına yardım etmekti o kadar. Şubat ayından beri, en çok konuşulan haberlerden biri oldu. Özellikle sosyal medyada gündem olan Kadir Şeker’in cezası açıklandı. Cezası açıklanmadan önce Avukatı Mustafa Aladağ’a “Yine olsa yine yardım ederdim. Ben haksızlığa tahammül edemem” diyen Kadir’e 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Kadir’in Avukatı Mustafa Aladağ: “Kadir, toplumsal, sosyolojik bir vakadır. Asla adam öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Olay anında maruz kaldıkları, tekme, yumruk, boğazının sıkılması neticesi, o anın heyecanı, korku ve paniğiyle hareket etmiştir” diyerek yaşananları özetledi. 

YILAN ENİNDE SONUNDA GELİP DOKUNUR

Müebbetten iyi hal uygulanarak 12 yıl 6 ay habise çevrilen cezanın sonrasında ise gerek ünlüler, gerek ise kadın örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Tepki duyulması, hatta sosyal medya üzerinde yorumlar yapılması tabi ki gerekli. Ancak bu tepki durumu değiştirecek mi? 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir’in, cezasında bir değişiklik yaratacak mı? Bu sorulara yanıt bulmak lazım. Yoksa klavye şövalyesi olmak kolay. Yazmak, yahut Kadir’le ilgili çıkan haberleri de paylaşmak kolay. Peki bundan sonra ne olacak? Bence artık şunlar yaşanacak; Bir kadın herhangi bir yerde eşi, sevgilisi, akrabası, şusu busu tarafından şiddet görürse kimse engellemeyecek. Hemen akıllara Kadir gelecek. Ve o kadın her kim tarafından şiddet görüyorsa ya görmeye devam edecek ya da oracıkta canını verecek. Kadına şiddet, kadın cinayetleri ne yazık ki zaten aşamadığımız, aşmadığımız bir konu. Ya bu konu hakkında yeterince kafa yormuyoruz. Yani düşünmüyoruz, demiyoruz ne yapılabilir diye. Ya da önemsemiyoruz, hatta ‘beni ilgilendirmez’ diyoruz. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın hesabını yapıyoruz. Ama o yılan gelir ve en sonunda size de dokunur. Köklü çözümler bulunmadıkça, daha çok telef olan kadınların haberlerini okuruz, şahit oluruz. Bir bakarız mahallemizde kocasından dayak yiyen kadın bir gün o dayakların sonunca canını vermiş. Bir bakarız, eşinden sürekli şiddet gören komşumuz, toprak olmuş gitmiş. Sesine, yardım çığlıklara koşmadığımız, yardım eli uzatmadığımız kadınlar birer birer ahirete göçmüş. Bu zavallı kadınlar daha ne kadar canlarından olacak? Kim suçlu?

 


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV