08 Ağustos 2020 Cumartesi

İzzet Sarı’nın eseri: İSTİKLÂL YOLU

04 Temmuz 2020, 09:20
İzzet Sarı’nın eseri:  İSTİKLÂL YOLU
Mehmet SAYAN

İzzet Sarı, 1966’da Taşköprü’nün Çetmi Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Alatarla’da, liseyi Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde bitirdi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur.

1982 yılından itibaren Kastamonu’da Açıksöz, Nasrullah, Kastamonu gazetelerinde görev yaptı. Türkiye, İHA, Hürriyet, Tercüman ve Anadolu Ajansı’nda muhabir olarak çalıştı. Türkiye çapında yapılan fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı. Kastamonu yerel basını ve ulusal basında binlerce haberi yayınlandı. Yerel basında yüzlerce köşe yazısına imza attı.

Bir dönem Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı da yapan İzzet Sarı, halen Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesidir.

“İSTİKLÂL YOLU” İzzet Sarı’nın ilk eserinin adı. Sarı, eseri yazış sebebini şöyle açıklıyor: “Atatürk’ün ‘Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da’ sözünü neden söylediğini, İnebolu ve Dumlupınar coğrafyasında yaşananları, kahramanlıkların gerçek hikâyelerinden yola çıkarak aktarmayı amaçladım. Karadeniz’in azgın sularında başlayarak İnebolu sahiline, buradan da Kastamonu, Çankırı ve Ankara’ya uzanan Kurtuluş Savaşı sürecinde, İnebolu’ya deniz yoluyla getirilen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 kilometrelik yol güzergâhına ‘İstiklâl Yolu’ adı verilmiştir… Eserimde İstiklâl Yolu’ndaki halkımızın gerçek kahramanlık hikâyeleri anlatılmıştır.”


Kitap iki bölümden meydana gelmiş. Birinci bölümde: İstiklâl Yolu, İşgale Karşı Kastamonu’da Yapılan Mitingler, 10 Aralık 1919 Tarihindeki İlk Kadın Mitingi, Kastamonu’da Millî Hareketin Başlaması, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Açıksöz’ün İlk Manşeti, Yol İnşaat Taburu, İnebolu’nun Bombalanması, Azerbaycan’dan Gelen Mektup, Enver Behnan Şapolyo’nun kağnı kolları ile ilgili anlatımı ile İneboluluların ve İnebolulu kayıkçıların kahramanlıkları başlıkları altında tarihe ışık tutulmuş.

Kitabın ikinci bölümünde ise İstiklâl Yolu’nda yaşanmış hikâyeler anlatılmış. Bunların bir kısmı daha önce işlenmiş, edebiyata, yazılara konu olmuş kişi ve olaylarla ilgili konular: “Rahime Kaptan, Şehit Şerife Bacı, Hamamcı Kadı Salih Reis, Halime Çavuş, Hatice’nin gelinliğini satarak parasını cephedeki askerlere sargı bezi alınmak üzere Kızılay’a bağışlaması, Açıksöz Gazetesi, Hafız Selma İzbeli, Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri,  Kastamonu Sultanisi ve Taş Mektep’le ilgili bölüm gibi. Bunların yanında: Çavundurlu Çolak Mahir, Taşköprülü İbrahim Çavuş, Yanıkların Emine, Tosyalı Dr. İsmail Hakkı Bey, Devrekâni Fakılar Köyü’nden Akif, Küreli Hasan Çavuş gibi bilinmedik yeni örnekler de okuyucuya aktarılmış.

Kitabın sonuna eserin yazılmasına istifade edilen şahıs ve kaynaklarla ilgili “Kaynakça” konulmuş. Metinler verilirken dip notlarla bu bilgilerin kaynağı olan eser veya şahıslar metin altlarında belirtilseydi okuyucular ve araştırmacılar açısından faydalı olurdu.

Bu arada İzzet Sarı İstiklâl Yolu adlı eserinde bana ait olan “Şehit Şerife Bacı” (S.90) ve “Açıksöz’ün Hikâyesi” (S.115) adlı hikâyelerimle; “Şerife Bacı Destanı” (96) ve “Nasrullah’ta Akif’in Sesi Gelir”(108) başlıklı şiirlerime de yer vermiş. Kendisine teşekkür ederim.

Kitap sonunda İstiklâl Yolu’nda bulunan il ve ilçeler, İstiklâl Savaşı’ndaki 10 vilâyet ve en son yapılan sekiz ayrı savaşta en çok şehit veren 10 ille ilgili tablolar verilmiş. Bu tablolar Kastamonu’nun yakın tarihimizde oynadığı görevi göstermesi bakımından büyük önem arz etmektedir.

“İstiklâl Yolu (1), üç yıllık bir sürede yerel kaynaklar ve belgeler araştırılarak, İstiklâl Savaşı’na isimlerini altın harflerle yazdıran şehit ve gazilerimizin anısına yazılmıştır. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun” diyen İzzet Sarı kardeşimizi bu güzel eser için kutluyor, eseri Kastamonulu hemşehrilerime tavsiye ediyorum…

(1)   İstiklâl Yolu / İzzet SARI

Gelmat Matbaacılık / 0212 565 22 26

Yazar İletişim: izzetsari37@gmail.com / 0532 565 42 96

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV