banner29
24 Mart 2019 Pazar

İstiklâl Marşı’nın TBMM’de Kabulünün 97. Yıldönümü

12 Mart 2018, 11:07
İstiklâl Marşı’nın TBMM’de Kabulünün 97. Yıldönümü
Mehmet SAYAN
İstiklâl Savaşı’nın şiddetle devam ettiği günlerde Maarif Vekâleti, İstiklâl Marşı yazılması için bir yarışma açtı. Birinci olacak şiire 500 lira ödül verileceği duyuruldu.

Yarışmaya 500’den fazla şair katıldı. Maarif Vekili Hamdullah Suphi, yarışmaya Mehmet Akif’in katılmasını arzu etmiş olmasına rağmen, Mehmet Akif yarışma sonunda para ödülü verileceği için yarışmaya katılmamıştı. Hamdullah Suphi, Mehmet Akif’e bir mektup yazarak ödül konusunun istediği şekilde halledilebileceği konusunda teminat verdi. Bu mektubun yazılmasından bir ay sonra Mehmet Akif, şiirini yazmıştı.

12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yarışmaya katılan şiirlerden yedi tanesi getirildi. Karesi Milletvekili Basri Çantay, gelen şiirlerden bir tanesinin genel kurula Hamdullah Suphi tarafından okunması için teklif verdi. Kabul edilen teklif sonrası Meclis kürsüsüne gelen Hamdullah Suphi, “Mehmet Akif’e bir marş yazmasını rica etmiştim. Marşı yazdı. Marş çok beğenildi. Takdir heyetinizindir” diyerek Mehmet Akif’in şiirini gür sesiyle Meclis’te okumaya başladı. Salonda çıt çıkmıyordu. Hamdullah Suphi’nin şiiri okumayı bitirmesiyle birlikte Meclis, şiddetli bir tezahürat ve alkış yağmuruna tutuldu.

Kastamonu Milletvekili Dr. Suad Bey, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği teklifle: “Müzakerenin sona ermesini, Mehmet Akif Bey’in şiirinin İstiklâl Marşı olarak kabul edilmesini” istedi.  Hasan Basri Bey de Suad Bey’in teklifi paralelinde ayrı bir teklif verdi.

Teklifler başkan tarafından oya sunuldu ve kabul edildi. Kırşehir Milletvekili Müfid Efendi: “Mehmet Akif tarafından yazılan ve İstiklâl Marşı olarak kabul edilen şiirin Hamdullah Suphi tarafından Meclis kürsüsünden tekrar okunmasını” Konya Milletvekili Refik Koraltan da: “Milletin ruhuna tercüman olan İstiklâl Marşı’nın milletvekilleri tarafından ayakta dinlenmesini teklif ettiler. Tekliflerin oylanarak kabul edilmesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek İstiklâl Marşı’nı tekrar okudu. Milletvekilleri İstiklâl Marşı’nı ayakta dinlediler.

Mehmet Akif, İstiklâl Marşı’nı Safahat’a koymadı. Niçin koymadığı sorulduğunda da : “O benim değildir. Milletimindir” cevabını verdi.

Yarışma için ödül olarak konulan 500 lira fakir çocuklara ve kadınlara meslek öğreterek geçimlerini sağlamak amacıyla kurulmuş olan Darü’l Nisaiyye adlı kuruma bağışlandı. Mehmet Akif, bu bağışı yaparken sırtına giyeceği bir paltosu bile yoktu. Meclis’e en soğuk havalarda bile yürüyerek ve paltosuz giderdi. (1)

Mehmet Akif, Nasrullah Camisi’ndeki vaazında: “Milletler topla, tüfekle, zırhlıyla, ordularla, tayyarelerle yıkılmaz. Herkes kendi çıkarına, kendi başının derdine düştüğü zaman yıkılır” diyor. Yine “Türk’e hiçbir kavmin horoz olmasına tahammül edemem” diyerek de kendisine o muhteşem mısraları yazdıran karakterini anlatmış oluyordu.

Günümüzde de zaman zaman Türklük düşmanı birileri çıkıp “İstiklâl Marşı yeniden yazılmalıdır” gibi zırvalar söylerler. Mehmet Akif, hasta yatağında yatarken kendisini ziyarete gelenlerden birinin “Acaba İstiklâl Marşı yeniden yazılsa olmaz mı?” demesi üzerine yatağından doğrularak o soruyu soran kişiye hiddetle: “Allah, bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın!” demiştir.

Mehmet Akif’e Yüce Allah’tan rahmet diler ve kendisini şükranla anarken: “Allah, bir daha bu memleketin, bu milletin istiklâlini tehlikeye düşürmesin, bir daha İstiklâl Marşı yazmaya mecbur etmesin” diyor ve İstiklâl Marşı’nın TBMM’de millî marş olarak kabul edilmesinin 97. yıldönümünde yazımı İstiklâl Marşı’ndan aldığım aşağıdaki mısralarla bitiriyorum:

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?

Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan şühedâ

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüdâ

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) MİLLÎ KÜLTÜR- ARALIK I979

Veli Ertan/ İstiklâl Marşı Büyük Millet Meclisi’nde Nasıl Kabul Edildi?

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV