İnebollywood

Öyle bir memleketteyiz ki; övmek çıkarla ilişkilendiriliyor. Sevmek parayla.  Birini övdüğünüz de sanıyorlar ki;  menfaat bekliyorsunuz. Buna inat; amansız bir şekilde öveceğim. Gördüğüm her güzel insanı, şahit olduğum her güzel olayı, bağıra bağıra övücem. Övmek bedava; sevmek de.

Not: Övmenin sınırlarını kaçırabilirim. Öyle bir öveceğimki; ne eksiklerini göreceğim ne de onların üzerine toz konduracağım.

Hadi o zaman 'amansız övücüler' başlasın. 'Övücüler' derken; keyfim ve kahyası da bana eşlik ediyor.

İnebollywood

İlçe kültürü gelecek nesillere taşınıyor.

İnebolu Belediyesi, uzun bir süredir sosyal medya hesaplarında 'Emektar Ustalar' adıyla belgeseller yayınlıyor. İlçede yaşayan kişiler, ustalar, üstatlar bu videolara konuk oluyor ve hayat hikayelerini, unutamadıklarını anlatıyor. Çok güzel bir düşünce, çok güzel bir uygulama. Belgesellerdeki kalite de; bir belediyenin yapması gerekenden çok fazla. Bu projeyi düşünen, ilçedeki yaşlıların sözlerini, hikayelerini kayıt altına almak için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Her ilçe belediyesinin bir görev olarak bunu yapması ve ilçe kültürünü gelecek nesillere aktarması gerekiyor. Teşekkürler İnebolu Belediyesi.

Kim bilir belki de hedef 'İnebollywood'

Devrekani'de bir seyyah başkan

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, zor bir seçim dönemi geçirdi. Çok çalıştı; Devrekani'de kalıplaşmış algılar yıkmayı başardı. Seçimin ardından da bu görevi ne kadar hak ettiğini göstermeye devam ediyor.

Hayvancılığın ana vatanında veteriner bir başkan olması da ayrı bir bereket. Tarım ilçe müdürlüğünü de üstlenmişliği var. Çiftçiyi tanıyor, vatandaşı tanıyor. Sorunu biliyor; çözüme kafa yoruyor. Yeri geliyor vatandaşıyla meydanda kitap okuyor. Hayvancılık OSB için doğu turuna çıkıp fikir ediniyor. Ankara'da bakanların kapısını çalıyor. İlçeye yapacağı park için araştırmaya Samsun'a gidiyor. Arada bir akşamları vatandaşlarıyla dertleşiyor.

Koyu CHP'li bir kaç arkadaşıma sordum. Napar bu başkan, gördüklerimiz ne kadar doğru. 'Çalışıyor vallahi, hakkını yiyemem' dedi.  Eski veteriner, yeni başkan. Sorunları tek tek çözüyor. İmkanlarını en iyi şekilde kullanıyor.  Ama turizm noktasında da bir hareket lazım, Devrekani 'durak' olmaktan çıkıp 'hedef' olmalı.  Başkan var olsun, Allah yardımcısı olsun.

Teşekkürler Başkan

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu Belediyesi tarafından atalık tohumdan üretilen fideler dağıtılmaya başlandı. Rakam olarak; yaklaşık 60 bin fide dağıtılacağı söyleniyor. Bunu bilmem çok mümkün değil ama eğer doğruysa çok güzel bir rakam. Buradan, bir Kastamonulu olarak da teşekkürü borç bildim. Kastamonu Belediyesi, bu etkinliğiyle çok naif bir hareket gerçekleştirecek. Balkonlarda, bahçelerde, toprak olan her yerde belediyenin ürettiği fideler meyve verecek. Çocuklarımız domatesin doğuşuna şahitlik edebilecek. Taze salatalıkların ısırık sesleri; çocuklarımızın kulaklarında çınlayacak. Teşekkürler Başkan.

YORUM EKLE