banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

iNCi TEPESi

10 Ekim 2018, 10:45
iNCi TEPESi
Fatih KÖSE
 

İlim Yayma Cemiyeti’nde Kültür Bakanı Müsteşar Yardımcımız, Kastamonulu hemşehrimiz Mahmut Kocameşeyi ağırlamıştık. Kültür Bakanlığı’nın çalışmalarından, Türk Dünyası Kültür Başkenti Projesinden, Kastamonu’daki konakların ihya edilip hayata kazandırılması için Kastamonu Belediyesi ile beraber yaptıkları çalışmalardan bizleri haberdâr etmişti. 
Belediye Başkanlığımızın isteği, becerisi, çalışkanlığı ile Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcımızın katkı ve destekleri ile önemli sayıda Kastamonu Konağı hayata kazandırıldı. Şehrin dokusu, kimliği, ruhu yavaş yavaş bizleri temaşa ediyor. 
Ne kadar teşekkür etsek az. 
Şehrin kimliği belki de şehrin hikâyelerinde, yaşanmışlıklarında saklıdır. Belki de şehrimizin hikâyelerini de sandukalardan çıkarmanın vaktidir artık. Görünür, göz önünde hikâyeler ile süslemeliyiz güzelim şehrimizi.
İşte size sandukalarımızda gizli onlarca, yüzlerce naftalin kokulu hikâyeden bir hikâye.
“Ben Arap komiserin oğluyum. Benim babam 1955 yılında başkomiserlikten Kastamonu’da emekli oldu. Ben de Kastamonu’da Abdülhakhamit İlkokulunu bitirdim. Bir şairin adını taşıyan bir ilkokuldan mezunum. Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir. Bir şairin adını taşıyan okuldan mezun olmam gibi.”
Nev-i şahsına münhasır, seveni ve sevmeyeni çok olan, fikrine, zikrine katılanı, katılmayanı da bir hayli kabarık olan ama Türk Şiirinin en büyük ustalarından Şair İsmet Özel kendisini tanıtmaya bu şekilde başlıyor. Ben hayata, şiire Kastamonu’dan başladım diyor.
Geceleyin bir Koşu isimli şiirinde İncitepe den, bakırcılar çarşısından ve çocukluk arkadaşı Muharrem Şimşek’ten (MORİ) bahsediyor. Muharrem Şimşek aramızda. Yaşıyor.
“külden bir ağzım vardı mermilerden önce
çanların saçlarıma değdiği yerde ulurdu
mori, bakırcı çarşısı, incitepe
ağzımın üniformasına sokulurdu.”
Esenlik Bildirisi isimli şiirinde ise adeta bir şehir ancak Kastamonu ise şehirdir diyor.
“Bir şehrin urgan satılan çarşıları kenevir
kandil geceleri bir şehrin buhur kokmuyorsa
yağmurdan sonra sokaklar ortadan kalkmıyorsa
o şehirden öcalmanın vakti gelmiş demektir.”
İsmet Özel, takvimler İstiklâl Marşının kabul edildiği 12 Martı gösterdiğinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen sevenleri ile Nasrullah Camii’nde Mevlid-i Şerif okutuyor ve hep birlikte ayağa kalkarak İstiklâl Marşımızın on kıtasını kendi üslubu ile ayakta okuyorlar.
Rıfat Ilgaz’ın, Oğuz Atay’ın, Orhan Şaik Gökyay’ın, Behçet Necatigil’in, İsmet Özel’in ve daha nice şair, yazar, devlet ve din adamı, hattat, komutan olan bu şehirde yaşanmışlıkları, hatıratları olan değerlerimizi görünür hâle getirmeliyiz.
Belki İncitepesinde “Geleneksel İsmet Özel-İncitepesi Şiir Dinletileri” etkinliğini başlatabilir, Ulusal ve Uluslararası şairleri davet edebilir, sokak sağlıklılaştırılması yapılmış, yeniden bakırcı ustalarının hayat bulduğu bakırcılar çarşısını belki ahşap, el oyması ürünlerin teşhir edildiği küçük dükkanlar ile zenginleştirerek Kastamonu dışından gelenlere şehrin rûhu ile birlikte sunabiliriz.
“Şurası İsmet Özelin okuduğu okul. Burası Rıfat Ilgazın Hababam sınıfına esin kaynağı olan yer. İşte köşe başında duran şiiri de şuracıkta buyrun beraber okuyalım.”
Ben Şanlıurfa’yı gezerken Ulu Camiini sormuştum dolmuşçuya.
- Abicim, önce havra, sonra kilise, sonra camii olan bir cami varmış nerede?
- Bıyır?
- Neydi adı?!.. Hah! Ulu Cami.
- Öle desene birader, bak hemen karşısı.
Şehirde yaşayanlar hayatın keşmekeşi içerisinde şehrin ruhundan haberdâr olamayabilir. Bu konular yerleşik halkın pek te ilgisini çekmeyebilir. Ama dışarıdan gelen insanın Kastamonu’da dinlendiği, gezdiği günlerde Kastamonu’da duymak, görmek, hissetmek isteyeceği şey şehrin ruhu, kimliği, yaşanmışlıkları olacaktır.
Kim bilir? Belki bu konuda Kültür Müdürlüğümüzün sandukadaki naftalin kokulu hikayeleri şehrin sokaklarına, çarşılarına birer takı gibi takmak üzere projeleri, çalışmaları vardır. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV