Müzik indir

21 Ocak 2021 Perşembe

MHP, ittifaka sadık

İlişkilerinizdeki öfkeyi nasıl yöneteceğinize dair ipuçları

13 Ocak 2021, 10:56
İlişkilerinizdeki öfkeyi nasıl yöneteceğinize dair ipuçları
Yiğit DAİMSELAMET
 

İlişkilerde öfke ve kızgınlık nasıl fark edilir ve bunlarla nasıl baş edilir? Öfke ilişkilerde, özellikle de romantik ilişkilerde, aynı zamanda arkadaşlık ve aile ilişkilerinde de yaygındır. Yaygınlığına rağmen, bu güçlü duygunun gerçek doğasını veya sevdiklerimizi nasıl etkilediğini her zaman anlamıyoruz.Öfkenin nasıl ortaya çıktığını anlamak;ilişkilerde kendi öfkenizi daha etkili bir şekilde nasıl idare edeceğiniz veya öfkeli bir eş/arkadaş/aile üyesine karşı nasıl durabileceğiniz konusunda fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Öfkenin birçok çeşidi vardır. Bu duygunun tüm biçimlerinin hiçbir hedefi yoktur. Hedefsiz öfke ilişkilerde sorun yaratabilirken, bu tür bir öfkeden kaynaklanan çatışmalar genellikle kolayca yayılır.Hedefsiz öfkenin aksine, düşmanca öfke daha büyük ilişki sorunlarına neden olabilir, çünkü sorumluluk ve suçlamaya bağlıdır. Hızla geçen düşmanca öfke türü, genellikle öfke nöbeti veya öfke patlaması biçimini alır.Kısa süreli öfkenin bir ilişkiyi nasıl etkilediği, öfke patlamalarının sıklığına ve yoğunluğuna bağlıdır. Sık sık görülen yüksek yoğunluklu patlamalar sözlü, duygusal veya fiziksel istismarın bir biçimidir. Diğer davranışların yanı sıra bağırmak, isim takmak, küçümsemek, tehdit etmek, duvara yumruk atmak, bir kapıyı çarpmak, bir nesne fırlatmak ve vurmaktır.

Yaşanılan tüm öfke kısa ömürlü değildir. Öfke bazen geçerliliğini sürdürür. Öfke devam ettiğinde, kızgınlık olur. Kızgınlık, kısa süreli bir öfke nöbetinden çok daha uzun sürer. Perdenin altında saklı kalırlar, ama ara sıra sizi kontrol ederler. Haftalarca, aylarca hatta yıllarca sürebilir.

Öfke, ya da bazen "öfke" dediğimiz şey, kızgınlığın dolaylı benzetmesidir. Öfkelendiğinizde, sizi endişelendiren başka birine yapılan bir adaletsizliktir. Asil sebepler uğruna kızgınlık meydana gelebilse de bu çeşitlilikteki öfke, doğru ifade edilmezse veya yönetilmezse ilişkilerimizi yine de tehlikeye atabilir.

O halde ilişkilerde öfke sorunlarını nasıl yönetir ve çözeriz?

Öfkeyi tanımayı öğrenin. Farklı öfke biçimlerini ve bunlara tipik olarak hem kendinizde hem de karşınızdaki kişide eşlik eden davranışları tanımaya çalışın. Öfkenin sizi ve diğer kişiyi nasıl etkilediğini gözlemleyin. Mide ağrıları, baş ağrıları, göğüs veya boğazda sıkışma, kalp çarpıntısı, halsizlik, anksiyete ve depresyon, kalıcı bir kızgınlık sinyali verebilir.

Öfkenizi kontrol etmeye çalışın. Öfkenizi görmezden gelmek, işlerinizi daha da kötüleştirir. Kızgın olduğunuzda nasıl tepki vereceğinizi kontrol ederek başlayın. Kızgın hissettiğinizde kendinize neden kızdığınızı sorun. Diğer kişiye hitap etmeden önce öfkenizin ardındaki nedenleri tam olarak anlamaya çalışın.

Öfke nöbeti ya da patlaması yaşarsanız, uygunsuz ve incitici davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenin. İçten bir özür dileyin ve aynı hatayı gelecekte tekrarlamaktan nasıl kaçınılacağını düşünün.

Kendinden emin bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı öğrenin. Sesini yükseltmek, bağırmak, küçümsemek veya diğer duygusal olarak istismar edici davranışlarda bulunmak sağlıklı bir iletişim değildir. Kızgın olsanız bile, bu duygusal durumun bir öfke patlamasına yol açmasına gerek yoktur.

Molalar verin. Öfkelendiğinde mantıklı düşünemezsin. Duruma ilişkin çarpık bir bakış açısı, yanlış anlamalara, aşırı yorumlara, aceleci sonuçlara ve olup bitene nasıl tepki verdiğinizi etkileyebilecek diğer mantıksız zihniyetlere yol açabilir. Stresli, sinirli veya endişeli hissettiğimizde hepimizin mantıksız tepki verme olasılığımızın daha yüksek olduğunu unutmayın.

 Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır. Bu zorlu süreçleri hayatınızdaki kişilerle, birbirinize destek olarak atlatmaya çalışın. Sürekli kendinizi öfkeli, gergin, sinirli ya da stresli hissediyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV