Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

İlişkilerin En Büyük Düşmanı: Öfke

27 Ocak 2021, 10:32
İlişkilerin En Büyük Düşmanı: Öfke
Yiğit DAİMSELAMET
 

İlişkiler bizi neden sinirlendiriyor ve bununla nasıl etkili bir şekilde başa çıkabileceğimizi bilemiyoruz.Öfke acıtır. İstediğimiz veya ihtiyacımız olanı alamamanın bir tepkisidir. Saldırıya uğradığımızı veya tehdit edildiğimizi hissettiğimizde öfke yükselir. Fiziksel, duygusal veya soyut olabilir.Mevcut durumumuza orantısız bir şekilde tepki verdiğimizde, bunun nedeni geçmiş yaşantılarımız da olabilir.Birçok insanın haklı sebeplerden ötürü öfke sorunları vardır. Etkili bir şekilde nasıl kendilerini ifade edeceklerini bilemezler. Söz ve taahhütleri çiğneyen, sınırlarımızı ihlal eden, bizi hayal kırıklığına uğratan veya bize ihanet eden insanlarla toksik ilişkilerde öfkemiz artar.

Bağımlılık, öfke ve kızgınlığı besler. İnkâr, bağımlılık, sınırların olmaması ve işlevsiz iletişimin tipik belirtileri öfke yaratır.İnkâr, gerçeği kabul etmemizi, duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı tanımamızı engeller. Başkaları istediğimizi yapmadığında, kendimizi kızgın, kurban edilmiş, takdir edilmemiş veya umursamaz ve güçsüz hissederiz.İlişkilerimizde kendimizi koruyamadığımız veya istediğimizi ve ihtiyacımız olanı elde edemediğimiz bazı durumlar vardır ve bunlar bizi daha da fazla öfkelendirir. Örneğin; başkalarının bizi mutlu etmesini beklediğimizde, istemediğimiz şeyleri kabul ettiğimizde, yetkimiz olmadığı insanları ve şeyleri kontrol etmeye çalıştığımızda, ihtiyaçlarımızı inkar edip veya değerimizi azalttığımızda, istemediğimiz davranışları durdurmak için sınır koymadığımızda, gerçekliği reddettiğimizde, sürekli kendimizi etiketlediğimizde, kendimizi değil de başkalarını değiştirmeye çalıştığımızda, hayal kırıklığına uğramaya devam etsek de ilişkilerde kalmaya çalıştığımızda daha fazla öfkeleniriz.

Öfke, sağlığın bozulmasına ve kronik hastalığa sebep olabilir. Stresli duygular, vücudun bağışıklık ve sinir sistemlerini ve kendini onarma ve yenileme yeteneğini yıpratır.İfade edilmeyen öfke, kızgınlığı besler ya da kendimize yöneltilir.Öfkeyi yönetemediğimizde bizi alt edebilir. Nasıl tepki verdiğimiz, doğuştan gelen mizacımız ve erken aile çevremizden etkilenir. Bu nedenle, farklı insanlar farklı tepki verir.Öfkemizi reddediyorsak, kendimize bunu hissetmemize ve hatta zihinsel olarak kabul etmemize izin vermeyiz. Bir olaydan sonra günler, haftalar, yıllar boyunca kızgın olduğumuzu fark etmeyebiliriz.

Ebeveynlerden biri veya her ikisi de saldırgan veya pasifse, birini veya diğerini kopyalarız. Sesimizi yükseltmememiz öğretilirse, kızmamamız söylenirse veya bunu ifade ettiğimiz için azarlanırsak, onu bastırmayı öğreniriz. Bazılarımız birlikte büyüdüğümüz saldırgan ebeveyne dönüşeceğimizden korkarız.

Gerçek şu ki öfke, ihtiyaçlarımız karşılanmadığında, sınırlarımız ihlal edildiğinde veya güvenimiz bozulduğunda normal, sağlıklı bir tepkidir. Öfke hareket etmeli. İfade ve bazen bir yanlışı düzeltmek için eylem gerektiren güçlü bir enerjidir. Gürültülü veya incitici olması gerekmez. Eğer çocuklukta öfke korkutucuysa, öfkenizin sevdiğiniz birini inciteceğinden, hatta yok edeceğinden korkabilirsiniz. Doğru kullanıldığında bir ilişkiyi geliştirebilir.

Öfkemizi yönetmek, işte ve ilişkilerde başarı için çok önemlidir. İlk adım, onu kabul etmek ve vücudumuzda nasıl tezahür ettiğini kabul etmektir.Kızgın olduğumuzu kabul etmek ve ardından kabullenmek bizi yapıcı bir tepkiye hazırlar. Öfke, daha derin duyguların veya gizli acıların, karşılanmamış ihtiyaçların veya bu eylemin gerekli olduğunun sinyalini verebilir. Bazen kızgınlık çözülmemiş suçlulukla beslenir.

Öfkeye tepkimizi anlamak, bununla ilgili inançlarımızı, tutumlarımızı ve onların oluşumunu neyin etkilediğini keşfetmeyi içerir. Daha sonra, öfkemizi neyin tetiklediğini incelemeli ve belirlemeliyiz.Öfke sıcağında, olaya katkımızı veya bir özür borçlu olduğumuzu görmezden gelebiliriz. Rolümüzü kabul etmek, ilişkilerimizi öğrenmemize ve geliştirmemize yardımcı olabilir.Son olarak, affetmek kötü davranışları kabul ettiğimiz anlamına gelmez. Öfkemizi ve kızgınlığımızı bıraktığımız anlamına gelir."Öfke, üzerine döküldüğü her şeyden çok, içinde depolandığı kaba zarar verebilen bir asittir." Sağlıklı günler.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV