Yöresel lezzetler, paket haline geldi

İHSANGAZİ EKŞİLİ PİLAVI VE GÖCE ÇORBASI, DÜNYAYA TANITILACAK

Yöresel lezzetler, paket haline geldi

Kastamonu İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, Atabeygazi Konağı’nda kurutularak paket haline getirilen ekşili pilavın tanıtımını yaptı. Ekşili pilavın tanıtım toplantısında Kastamonu Valisi Avni Çakır ile eşi Bahar Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt ve Necdet Karahasanoğlu, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kastamonu İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) ortak yürüttüğü proje kapsamında, coğrafi işaret alan Kastamonu'nun iki lezzeti dünyaya tanıtılacak. Bu kapsamda, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve siyez buğdayından yapılan “İhsangazi Ekşili Pilavı" ve "Akdene (Göce) Çorbası" herkesin tüketebilmesi için paket haline getirdi. Paketlenen ekşili pilavın hem Türkiye’de hem de farklı ülkelere pazarlanması için çalışma başlatıldı. Kadınlar tarafından paketlenen yöresel lezzetlere, KUZKA tarafından “Gücüm Emeğim Platformu” çalışmaları kapsamında gıda analizi desteği veriliyor. 

DURGUT: “EKŞİLİ PİLAVI PAKETLİ HAZIR HALE GETİRDİK”

Kooperatif Başkanı Serpil Durgut, ürün tanıtımı toplantısında yaptığı konuşmada; “2019 yılı Ekim ayında kurulduk. Bugün de kuruluş yıldönümümüze denk gelen yeni ürün tanıtımı için toplandık. Her zaman yenilikçi olmaya ve kadınlarımızın arkasında durmaya çalıştı. Kooperatifimizde çoğunluğumuz halk eğitim usta öğreticisi olduğumuzdan dolayı, kadınların sorunlarını, yaşadıklarını kapıdan girdiklerinde anlayabiliyoruz. Ben tek başıma bir kadına yetebilirdim ama birçok kadına yetmek için toplanarak bir şeyler yapmak zorundaydık. Ne zaman daraldık, ne zaman yorulduksa çözüm ve çaresini bulduk. Valimizin sayesinde gerçekleşti. Kastamonu’nun yöresel lezzeti olan ekşili pilavı konağımızda misafirlerimize sunuyoruz. Şehir dışından gelen misafirlerimize tarifimiz zor geliyordu. Biz de bu soruna yönelik araştırma, geliştirme yaptık ve defalarca denedik. Ekşili pilavı paketli hazır haline getirdik. Bulgurunu temin ettik, içerisindeki otları kuruttuk. Ekşili pilavı sadece alıp pişirip yiyebileceksiniz artık. İnşallah Türkiye’de ekşili pilav ürünümüz her eve girecek. Çok besleyici ve katkı maddesi içermiyor. Araştırmalar sırasında fark ettiğimiz bir şey var; ekşili pilava ebe gümeci konulur. Ebe gümecini Türkiye’de sadece bir tane kooperatiften temin edebildik. Kilosu 240 TL. Paketteki bulguru İhsangazi’deki kadın kooperatifimizden temin ediyoruz. İçindeki kuru otları başka yerlerden temin ettik ama bu proje hayata geçtiğinde bunları köylerdeki hanımlar toplayacak. Ekşili pilav paketten satın almış kişi hem kooperatifimize destek verecek hem de köydeki teyzemizin hayatına dokunacak. Köylerdeki hanımlarımıza yaptıracağız otları. Kooperatif işi gerçekten zor bir iş, bunun zorluklarını sürekli yaşıyoruz. Yenilikler bizi bu yüzden her zaman heyecanlandırıyor. Yeni bir ürünümüz daha var, Araç ilçemizde bulunan Göce Çorbası… Kastamonu hiç işgal görmediği halde en çok şehit veren memleket. Kurtuluş Savaşında anneler savaşa gönderdiği evlatlarının azıklarına peksimet ekmeklerinden koymuşlar. Atlar içinde arpalar koyuluyor. Yolculukta ekmekler bitiyor. Aç kalma durumuyla karşı karşıya geldiklerinde askerlerimiz arpayı taşla döverek suyla kaynatıp çorba yapıp karınlarını doyuruyorlar. Geri dönen askerler ilçede bunu anlatıp geliştiriyorlar. Kastamonu’da çok sayıda çorba var ama Göce Çorbası aralarında beni hikâyesiyle en çok etkileyen yemek. 2 ürünümüzü inşallah tanıtıp güzel yerlere getireceğiz” dedi.

VİDİNLİOĞLU: “EN ÖNEMLİSİ, ÜRETTİĞİMİZ HER ŞEYE KASTAMONU MÜHRÜNÜ VURABİLMEKTİR”

Kadınlara her zaman destek olacaklarını vurgulayan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu şu şekilde konuştu; “Böyle bir ürün tanıtımı toplantısında olmaktan çok mutluyum. İlk günden bu yana kadınların ekonomiye katkı sunmaları noktasında hep yardımcı olacağımızı söylemiştik. Görüyorum ki meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başladık. İlk etapta belediyenin de ortağı olduğu Sarı Konak Kooperatifimiz vardı. Akabinde burayı hanımlarımıza tahsis ettik. Bizden talepleri olduğunda her türlü sıkıntıda yanlarında olmaya çalıştık. Biz belediye olarak her üreticiye katkı sunma noktasında hazırız. Üretilen ürünlerin satılması noktasında bir internet portalı oluşturduk. Baştan bu yana söylediğim hanımlar mutfağın yanması noktasında mutlaka bütçeye katkı vermeliler. Ürettikleri ürünleri mutlaka pazarlayabilmeliler. Yapacağımız işlerde en önemli şeylerden bir tanesi ürettiğimiz her şeye Kastamonu mührünü vurabilmektir”.

ÇAKIR: “ÜRÜN SATIŞI İÇİN İMKÂN SAĞLAYACAĞIZ”

Kastamonu Sanat Kadın Kooperatifi ile beraber desteklenecek projelere değinen Vali Avni Çakır da şunları aktardı; “Pandemi dönemi Kastamonu Sanat Kadın Kooperatifi için de çok zor bir süreç oldu. Turizme bağlı olarak çalışan tüm sektörlerimiz ciddi yaralar aldı. Bölge insanından çok, dışarıdan gelen misafirlerimize daha fazla hitap ediyor. Çok şükür bu süreçte yılmadınız. Elimizden geldiğince bizler de sizlere yardım etmeye çalıştık. KUZKA ile beraber çok güzel projelerimiz var. Tüm bölgedeki kadın kooperatiflerimize ihtiyaç duydukları mekanik sermaye ve ürün pazarlaması konusunda yardımlar sağlayacağız. İnşallah projelerimiz sonuç bulduğunda sadece buraya gelen misafirler değil, başka kitlelere de ulaşacağız. Bu sene Ilgaz Yurdum Tepe tesislerimizde, başta Kastamonu Sanat Kadın Kooperatifi olmak üzere ürün satışı için imkân sağlayacağız. Ilgaz’a yıllık 150 bin ziyaretçinin geldiğini hesap edersek bu kış kooperatif için çok daha hareketli geçecek. Bugün tanıtımı yapılan ürünler de bizim için çok önemli. Kastamonu doğa ve turizmin yanında doğallık memleketi, gastronomi memleketi, bu konudaki zenginliklerimizi de piyasaya sunmamız gerekiyor. Bundan sonra çok daha güzel projelerde hep beraber olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından davetlilere İhsangazi ekşili pilavı ikram edildi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER