Yayla çıkarması

Çatalzeytin Koru Yaylası’nın Taşköprü'ye ait izlenimi veren paylaşımlar yapılması köy muhtarlarını ve İstanbul’daki Çatalzeytin Derneklerini harekete geçirdi

Yayla çıkarması

Çatalzeytin Koru Yaylası’nın Taşköprü'ye ait izlenimi veren paylaşımlar yapılması  köy muhtarlarını ve İstanbul’daki Çatalzeytin Derneklerini harekete geçirdi.

Koru Yaylasını kullanma hakkına sahip; Hacıreis, Hacıreissökü, Sökü, Karacakaya ve Çatak köyleri muhtarları Çatalzeytin’i Kaymakamı Mubin Demirkıran’ı  bugün  ziyaret ederek, Koru Yaylası ile ilgili hazırladıkları ortak dilekçeyi verecek. Muhtarlar Kaymakam Demirkıran’ı , 19 Haziran 2021’de Koru Yaylasına davet edecek.  

Çatak Köyü Koru Yaylası Derneği Başkanı Birol Pulatkan “Pandemi dolayısıyla her yıl yaptığımız Koru Şenliğini 2 yıldır gerçekleştiremedik. Gelecek yıl  coronavirüs engeli olmazsa Çatak Köyü Muhtarlığı ile ortaklaşa çalışma yaparak Koru Şenliğini düzenleyecek ve tüm çevre köyler halkını davet edeceğiz.”dedi.

Muhtarların, Kaymakamlığa verdiği dilekçede;

''Çatalzeytin Koru Yaylası, Karadeniz’in en büyük yaylalarından biridir. Koru Yaylasını bahar mevsiminden başlayarak, sonbahar sonuna kadar köylülerimiz kullanmakta, yaylacılık yapmaktadırlar. Koru Yaylasını, Çatak, Karacakaya, Hacıreis, Hacıreissökü ve Sökü köylerimizin kullanma hakkı vardır. Koru Yaylası Çatalzeytin ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Koru Yaylasında Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğünün Sosyal Tesisleri mevcuttur.  Koru Yaylasının Çatalzeytin’e ait olduğu resmi kayıtlarda da görülmektedir.  Söz konusu yaylamız bölgenin en güzel yaylalarından biridir, göz bebeğimizdir. Koru Yaylasında her yıl düzenli olarak piknik ve festival gibi etkinlikler yapılmaktadır. Hatta ilçemizin en büyük organizasyonu olan 'Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali' düzenlendiği yıllarda Koru Yaylası bu organizasyonun bir parçası olmuş ve olmaya devam edecektir.  Koru Yaylasına gelecek her konuğumuza evimizin, yöremizin ve gönüllerimizin kapısı geçmişte açık olduğu gibi gelecekte de sonuna kadar açık olacaktır. Koru Yaylasına ziyaretçilerin gelmesinden hiçbir zaman rahatsızlık duymadık, aksine bu ziyaretlerden ziyadesiyle memnuniyet duymaktayız. Ancak Koru Yaylasının başka bir ilçeye ya da yöreye aitmiş gibi algı oluşturulmasından büyük bir rahatsızlık duymaktayız.  Son zamanlarda Çatalzeytin ilçe sınırları içinde olan Koru Yaylası ile ilgili olarak Taşköprü Kaymakamlığının sosyal medya hesaplarının da içerisinde yer aldığı ve farklı sosyal medya hesaplarından Koru Yaylasının Taşköprü ilçesine ait olduğu görüntüsünün verilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyiz ve takip etmekteyiz. Bu durum hem yöre halkında hem de gurbetteki hemşehrilerimizde ciddi bir rahatsızlık uyandırmıştır.  Dost ve komşu ilçemiz Taşköprü, Koru Yaylasında spor ve turizm etkinliği düzenlemek isterse önce ilgili merciilerden yasal izin almalıdır. Koru Yaylasının Çatalzeytin’e ait olduğunu da vurgulamalıdır.  Koru Yaylası tamamen Çatalzeytin’e ait olup, Taşköprü ilçesi ile ortak kullanımı söz konusu değildir. '' (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER