Müzik indir

03 Mart 2021 Çarşamba

'Milletin cebinde para yok'

Ünü de var derdi de

Türkiye’de ilk çeltik tarımının yapıldığı Tosya İlçesi’nde kalitesi bakımından ün yapmış “Tosya Pirinci” son yaşanan gelişmeler sonrasında endişeli

28 Ocak 2021 Perşembe 10:50
Ünü de var derdi de
 

Ünü de var derdi de

Türkiye’de ilk çeltik tarımının yapıldığı Tosya İlçesi’nde kalitesi bakımından ün yapmış “Tosya Pirinci” son yaşanan gelişmeler sonrasında endişeli.  Coğrafi İşaret alarak önemli bir adım atılan Tosya pirincin de üreticinin sorunları da göz ardı edilmeyecek kadar büyük.  Yaklaşık 9 bin dekar alana yapılan pirinç ekiminde; sulama sıkıntısı; çiftçileri müzdarip ederken yaşanan aksaklıklar da üreticiyi üzüyor.

 

Tosya’da Çeltik Tarımı, Ilgaz dağlarından doğan Devrez çayının oluşturduğu vadi boyunca 1500’lü yıllarda başlanmış olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk çeltik işleme fabrikası da 1925 yılında ilçede kurulmuştur. Tosya 1980’li yıllarda ülkemizdeki çeltik üretiminin yaklaşık %5’ini karşılarken, günümüzde bu oran sadece yüzde 0.07’e kadar gerilemiştir. Tosya Kaymakamlığı, Tosya Belediyesi ve Tosya Ziraat Odası, Ticaret Odası iş birliği ile 2012 yılında başlatılan ve 5 yıl süren Tosya Pirinci Coğrafi İşareti 2 Nisan 2017 yılında Resmî Gazetede yayınlanarak onaylandı. Türk Patent ve Marka kurulu tarafından onaylanan bu tescil Tosya Pirinci kültürel mirasın koruma altına alınması ve gelecek nesillere taşınmasında ve Tosya pirincine coğrafi işaret alınmasıyla Tosyalı çiftçinin emeğinin korunmasına, ekim alanının artmasına katkı sağladı.

COĞRAFİ İŞARET YETTİ Mİ?

Tosya Pirincine coğrafi işaret alınması sadece sorunların önüne perde çekti. Üretici her yıl yaşadığı susuzluk sorununa çözüm bulamadı. Üreticinin Çeltik tarlalarının kadastro ve hisse devirlerinin gerçekleştirilemedi için devlet desteğinden faydalanamıyor. İlçe yetkilileri yılın belirli günlerinde masa başında toplanarak veya çeltik tarlarında fotoğraf çekinerek sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor.

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI AVRUPA BİRLİĞİNDE TESCİLLENDİ

Avrupa Birliği'ne yapılan başvurunun ardından Taşköprü Sarımsağı, Avrupa Birliği gazetesinde yayınlandı. 3 ay bekleme süresi bulunan başvuruda herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda Taşköprü Sarımsağı, Avrupa Birliğinde coğrafi işaret olarak tescil edilmiş olacak. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Menşe adı olarak tescil edilmek üzere Taşköprü Sarımsağı 17 Aralık’ta AB Resmi Gazetesinde yayımlandı. Taşköprü Sarımsağı da AB’de tescil edilmiş Türk ürünlerinden biri olma yolunda. Tebrikler Taşköprü ve Kastamonu” dedi. Kaymakçı, açıklamasında, “AB nezdinde coğrafi işaret (menşe adı) olarak Taşköprü Sarımsağı, Türkiye’nin tescil edilen 6. ürünümüz olacak” diye konuştu.

 TOSYA PİRİNCİ AVRUPA BİRLİĞİNE GİRME KONUSUNDA NE BEKLİYOR

Taşköprü sarımsağının Avrupa Birliği tarafından tescil edilmesi ‘’Tosya Pirinci Avrupa Birliğine girmek için neyi bekliyor’’ sorusunu akıllara getiriyor.  (Sedat Ağacıkoğlu)

Anahtar Kelimeler: Ünü De Var Derdi De

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV