TOSYA’YA 20 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Kaşka Tarım’ın Tosya’da 7 Milyon Lira yatırımla kuracağı entegre tarım tesisinin temeli atıldı. Firmanın ilçeye yapacağı yatırımın toplam maliyeti ise 20 Milyon Lirayı buluyor.

TOSYA’YA 20 MİLYON LİRALIK YATIRIM

 

Kaşka Tarım’ın Tosya’da 7 Milyon Lira yatırımla kuracağı entegre tarım tesisinin temeli atıldı. Firma bu sene Temmuz ayında siyez bulguru ve un fabrikasını faaliyete geçirmeyi planlarken, 2021’de 9 bin metrekare üzerinde yer alan aynı arazi içerisinde makarna fabrikası ile Tosya’da süt ve hayvancılık tesisini kurmayı hedefliyor. Firmanın Tosya’da yapacağı yatırımın maliyeti ise 20 Milyon Lirayı buluyor.

Kaşka Tarım’ın kurucu ortağı ve pazarlama müdürü Cengiz Başkan, Kastamonu’ya özgü atalık tohumları ekip işleyecek tesis kuracaklarını vurgulayarak, “Projemiz, yerli bitki ve hayvan türlerimizi doğal kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak geliştirmek, üretmek ve en mühimi modern tesislerde mamul ürünler haline getirmeyi amaçlıyor” dedi.

Tesiste siyez ürünlerini işlemek isteyen üreticilere de hizmet verileceğini kaydeden Başkan, kuracakları ar-ge mutfağında bilim insanlarıyla, yerel ve ulusal şeflerle ortak çalışmalar sürdürerek un, bulgur ve makarna formülleri geliştireceklerini ifade ederken, makarna üretim tesisi için makine parkurunu İtalya’dan temin edeceklerini bildirdi.

Sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Seydilerli iş adamı Cengiz Başkan, “Tarım bir ülkenin en stratejik varlığı. Doğal beslenme ise toplum sağlığının en önemli unsuru. Bu günlerde yaşamakta olduğumuz covid19 salgını da bu varlığın ne kadar önemli olduğunu acı bir şekilde bizlere yeniden öğretiyor. Doğanın kodlarıyla oynarsanız intikamı ağır olur. Dünyanın küçük bir şehre dönüştüğü bu çağda hazırlıksız yakalandığı bu virüsün tek tedavisi güçlü bir bağışıklık sistemi. Modern tıp çaresiz ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmanın tek yolu doğru ve sağlıklı beslenme. Tıpkı yüz yıl önceki, bin yıl ya da on bin yıl önceki atalarımızın beslendiği gibi beslenmeyi kast ediyorum. Günümüzdeki hibrit tohumlar, yüksek glütenli gıdalar, früktozlar, paketli ürünlerin tamamı insan bağışıklığını düşüren immün sistemi çökerten ürünler. Bizim tesislerimize asla GDO’lu hibrit ürün girmeyecek. Atalık tohumlarımızı ihya ederek, terk edilen, üretim yapılmayan tarım arazilerini yeniden üretime kazandırarak Kastamonu’muzu organik ve doğal tarım üssü haline getirme yolunda adım attık.” diye konuştu.

SEYDİLER’DE 6 BİN DÖNÜM EKİLDİ

Tosya’da temeli atılan siyez bulguru ve un tesisi için Seydiler’de 6 bin dönüm arazide ekim yapıldığını belirten Cengiz Başkan, “Siyez bulguru ve un fabrikamız eğer içinden geçtiğimiz olağanüstü şartlar nedeniyle bir engelle karşılaşmazsa 2020 Temmuz ayında faaliyete geçmiş olacak. Bu yıl Seydiler bölgesindeki 76 çiftçimize yaklaşık 6 bin dönüm arazide sözleşmeli ekim yaptırdık. Mevcut sayı yatırımlarımız sürdükçe artarak devam edecek. Bu sene tesisimizde siyez bulguru, unu, ezmesi, irmiği gibi ürünler üretilecek. Başta siyez olmak üzere doğal ürünlerimizin katma değerini yükselteceğiz” dedi.

Kaşka Tarım Kurucu Ortağı Cengiz Başkan tesisin kapasite ve maliyeti hakkında ise şu bilgileri paylaştı: “Üretim tesisimiz Tosya Organize Sanayi Bölgesinde, 9 bin metrekare arsa üzerinde, 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak. Un, bulgur ve makarna tesisleri bir arada bulunacak. Fabrikamızın saatlik 1 ton un, 1 ton bulgur üretme kapasitesi var, eğer tam kapasite çalışırsak günlük 50 tona yakın ürünü işlemiş olacağız. İlk etapta 25 kişiyi istihdam edeceğiz. Tesisin arsa, makine ve inşaat maliyeti toplam 7 milyon lira. Tabi bu yatırım sadece un ve bulgur tesisi için. Önümüzdeki iki yıl içerisinde toplamda 20 milyon lirayı bulan makarna ve hayvancılık tesisini de faaliyete sokacağız.” (istamonu)Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER