Tosya'da Sarımsak hasadı

Taşköprü'nün ardından Tosya'da da üretciler, Taşköprü sarımsağı ekimine başladı

Tosya'da Sarımsak hasadı

Taşköprü'nün ardından Tosya'da da  üretciler, Taşköprü sarımsağı ekimine  başladı. Geçtiğimiz yıllarda Tosya'da gerçekleştirilen fakat farklı etmenler sebebiyle istikrar sağlanamayan sarımsak ekiminde; bu yıl ilk kez verimli bir hasat alındı.  Yaşanan gelişme Tosya'da heyecan yaratırken,  ünlü Tosya Pirincinin ardından bir diğer meşhur ürünümüz sarımsak da Tosya topraklarında ekilebilecek.

Yaklaşık  5 dönüm araziye sarımsak ekimi gerçekleştiren ve iyi bir verim aldıklarını söyleyen üretici Hüseyin Nalbantoğlu, Tosya'da sarımsağın yetiştiğini fakat gerek işçi bulma konusunda gerekse de sarımsak çevresini temizlemenin zahmet olduğunu kaydetti.

Tosya’da daha önce 5 dönüm alanda sarımsak ekimi yaptıklarını ve iyi ürün aldıklarını söyleyen ilçemiz iş insanlarından Hüseyin Nalbantoğlu, Tosya’da sarımsağın yetiştiğini ancak otlarının yolunması, çapalanması gibi işlerin yapılmasının zor olduğunu ve bunları yaptırmak için de dışarıdan işçi bulmak zorunda kalındığı söyleyerek işi bilmek birazını olsun kendi yapabilmek ve sarımsak yetiştiriciliğinden anlamak gerektiğini, bunun için de kendisinin zamanı olmadığı için tekrar ekmediğini söyledi. Ekinci Köyü'nde de yaklaşık  5 dönüme ekilen sarımsaktan iyi verim alındı. (TosyaHaber37)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER