Soylu, Bozkurt’un yanında

BOZKURT’U BİR AN OSUN YALNIZ BIRAKMAYAN BAKAN SOYLU, SELDE KAYBOLANLAR İÇİN KILINAN GIYABİ CENAZE NAMAZINA KATILDI

banner72

Son yüzyılın en büyük sel felaketini yaşayan Bozkurt’ta, afette yakınlarını kaybeden, ev ve işyerleri zarar gören vatandaşları bir an olsun yalnız bırakmayan Bakan Soylu, Bozkurt’ta meydana gelen sel felaketinde kaybolan ve aradan geçen 3 aylık süreye rağmen bulunamayan 9 kişi için kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı. Soylu, namazın ardından ailenin yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulundu.   
Batı Karadeniz’de 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde 71’i Kastamonu’da 82 vatandaş hayatını kaybetti, çok sayıda iş yeri ve ev zarar gördü. Selde kaybolan Kastamonu’dan 9, Sinop’tan da 6 vatandaştan 3 aydır haber alınamıyor. Afet bölgesinde kaybolan ve tüm aramalara rağmen hala bulunamayan 9 kişi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla Bozkurt Merkez Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.
Bozkurt’ta kaybolan Ecrin Yücel (12), Şeyma Avcı (3), Yusuf Ege Kalabalık (6), Orhan Kalabalık (39), Avni Hararcı (50), Eray Çelebi (27), Mehmet Başbuğ (70), Aygün Akman (82) ile İnebolu’nun Özlüce Köyünde sele kapılan Rabia Demir (11) için ekipler yoğun çalışmalarını sürdürürken ailelerin de gözü yaşlı bekleyişi sürüyor.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bozkurt ilçesinde devam eden imar çalışmalarını incelemek üzere ilçeye geldi. Vali Avni Çakır ile İlçe Kaymakamı Murat Atıcı’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
VATANDAŞIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ
Yapımı son aşamaya gelen ve sel felaketinde mevcut Hükümet Konağının yıkılması nedeniyle Gençlik Merkezinin Hükümet Konağı haline getirilmesinde yürütülen çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunan Bakan Soylu, çalışmaların kısa sürede tamamlanması için talimat verdi. Saha incelemelerinin ardından esnaflar ve vatandaşlarla da bir araya gelen Bakan Soylu, vatandaşların istek ve taleplerini dinledi.
Bakan Soylu ardından Bozkurt Merkez Camii’ne önce öğle namazı kıldı. Öğle namazının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla selde kaybolan ve tüm aramalara rağmen hala herhangi bir izlerine rastlanmayan 9 kişi için gıyabi cenaze namazı kılındı, dualar edildi.
Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada; “Ölüm nedir? Hayatımızda engeller neden var? Doğal afetler neden var? Allah’tan başka herkeste eksiklik vardır. O yüzden Allah kulunu imtihan eder. Allah kullarını parayla, yoklukla, hastalıkla, çeşitli engellerle imtihan eder. Önemli olan bu imtihandan çıkabilmektir. Ölümün sebebi ne olursa olsun asıl musibet ölüm değil, imanla gelen musibettir” dedi.
Gıyabi cenaze namazının ardından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Bakan Soylu, hayatını kaybeden ve bulunamayan vatandaşların aileleri ile sohbet ederek, başsağlığı dileklerinde bulundu.
204 PERSONEL KAYIPLARI ARIYOR
Öte yandan, kayıp vatandaşların bulunabilmesi için arama çalışmaları, bölgeye sevk edilen Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı, İzmir Jandarma Sualtı Arama Kurtarma Timi (SAK) ile Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı toplam 204 personelin katılımı ile hem karadan ve hem de denizden sürdürülüyor. Bu kapsamda ekipler, selin geldiği Ezine Çayı’nın denize döküldüğü yer ile sahil şeridi ve su altında arama çalışmaları yapıyor. (iha)

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER