Slow Food, Daday'da

Slow Food Kastamonu Birliği, birinci kuruluş yıldönümünü Daday’da ilkokul öğrencileri için düzenlediği etkinlikle taçlandırdı

Slow Food, Daday'da

Slow Food Kastamonu Birliği, birinci kuruluş yıldönümünü Daday’da ilkokul öğrencileri için düzenlediği etkinlikle taçlandırdı.

Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Slow Food Kastamonu Şubesi işbirliğinde, Atatürk ve Miralay Halit Bey İlkokulu 3.sınıf öğrencilerinin katıldığı etkinlik, 9 Eylül tarihinde Daday İksir Resort Town bahçesinde yapıldı. 50 öğrencinin ve öğretmenlerinin katıldığı etkinlikte, ilkokul çocuklarını Slow Food felsefesi hakkında bilgilendirmek, iyi-temiz-adil gıda hakkında bilinç uyandırmak, biyoçeşitlilik, iyi tarım ve yaşanabilir bir dünya konusunda heyecan yaratmak, bu yolda verilen çabaların bir parçası olmaları için katılım ve ilgi yaratmak hedeflenmişti ve bu doğrultuda farklı etkinlikler yapıldı.

Slow Food Nedir?

“Yavaş Gıda” anlamına gelen Slow Food hareketi, 1986’da İtalya’da ortaya çıkmıştır. Fast food ve benzeri hızlı tüketilen ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına karşı, doğal, zehirsiz ve sağlıklı gıdayı savunur ve destekler. Tüm dünyada 120 ülkede, 100.000’den fazla üyesi olan uluslararası bir  gıda hareketidir. Sloganı, “İyi, Temiz, Adil Gıda”dır. “İyi”, taze ve lezzetli mevsimlik beslenmeyi, “Temiz”, çevreye, hayvanların ve insanların sağlığına zarar vermeyen temiz gıda üretimi ve tüketimini, “Adil” ise, tüketiciler için adil ve erişilebilir fiyatlar ile küçük üreticiler için adil şartlar ve ücretleri ifade eder. Slow Food hareketi, biyoçeşitliliği savunur ve korumak için çabalar. Slow Food Kastamonu Birliği 9 Eylül 2020’de kurulmuştur ve İyi, Temiz, Adil gıdayı savunan Kastamonulu  gönüllülerden oluşmaktadır. Yerel ürünlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması ve biyoçeşitliliğin korunması için projeler üretir. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER