SARIMSAK PAZARA İNDİ

Bu sezon öncesinde sahte sarımsaklara geçit vermemek ve Taşköprü Sarımsağı'nın marka değerinin arttırılmasına yönelik çalışmaların ardından Taşköprü Sarımsağı, nihayet pazara indi

SARIMSAK PAZARA İNDİ

Bu sezon öncesinde sahte sarımsaklara geçit vermemek ve Taşköprü Sarımsağı'nın marka değerinin arttırılmasına yönelik çalışmaların ardından Taşköprü Sarımsağı, nihayet pazara indi. Dün, Taşköprü'de gerçekleştirilen törende Sarımsak Pazarı sezonu açıldı ve Sarımsak Takip Sistemi'nin tanıtımı gerçekleşti. Gerçekleşen törene, Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı  Emin Çınar, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ÇATAL: ''SARIMSAĞIMIZLA YARIŞAMAZLAR BİLE''

Daha sonra konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “Çiftçimizin beyaz altın adıyla taçlandırdığı Taşköprü Sarımsağı’nın bu aşamaya gelmesinde emeği gelen belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve tüm çiftçilerimizden Allah razı olsun. Sarımsağımızın geleceği adına Sarımsak Takip Sistemini hayata geçirmekten dolayı da ayrıca mutluyuz. Diğer sarımsakların 3 aylık raf ömrü varken bizim sarımsağımızın bir yıllık raf ömrü var. Bizim sarımsağımız diğerleri ile yarışmaya bile çıkmaz. Çiftçilerimiz kendisine güvensin. Taşköprü sarımsağı bundan sonra daha da fazla hak ettiği yerde olacak” şeklinde konuştu.

VİDİNLİOĞLU: ''SARIMSAĞIMIZIN KALİTESİ BELLİ''

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise “Bizim sarımsağımızın kalitesi belli. Diğer sarımsaklar bile pazarda Taşköprü adı altında satılmakta. Bizlerde üreticiler olarak ürünümüzün kıymetini bilip, ürünümüzün tohumunu koruyacağız. Taşköprü için diğer bir kıymetli ürün de kendirdir. Kendir yetişen toprakta ve çevresinde sarımsak ve diğer ürünler daha kaliteli yetişmekte. Sertifikalı ürün yetiştirmek çok önemli. Böylece pazarlama gibi bir derdiniz olmuyor. Böyle garanti bir durum söz konusu” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Emin Çınar’da “Taşköprü Sarımsağımız coğrafi işaret belgeleri ile kalitesini kanıtlamış durumda. Yeni sezon yeni hasat ve pazar açılışımızın emektar çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, “Taşköprü Sarımsağı Takip Sistemi (TSTS) projesi ile Taşköprü sarımsağının korunması ve rekabet gücünün arttırılması çalışmaları başarılı şekilde devam etmektedir. Tohum Bankası projesi ile bu yıl 16 kişiye 6720 kg ata tohumu Taşköprü Sarımsağı ücretsiz dağıtılarak gelecek sene %125 daha fazla verim alınarak bu tohumları da başka üreticilerimize dağıtmayı hedefleyerek yola çıktık. TSTS’ye kayıtlı üretici sayısı 2438 olup 21 bin dönüm arazi sistem içerisine alınmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Sarımsak Takip Sistemi’ne üye olan çiftçilere üyelik belgeleri takdim edildi. Ardından ise Sarımsak Pazarı 2021 yılı sezon açılışının kurdelesi kesildi.

Protokol üyelerinin sarımsak pazarı ziyareti ve çiftçilerle sohbetinin ardından program sona erdi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER