'Kütüphane açmak isteyenlere destek vereceğiz'

Şehit Annesi Behiye Deniz, geçtiğimiz yıl Van’da çığ düşmesi sonucu şehit düşen oğlu Uzman Jandarma Onbaşı Ufuk Deniz adına kütüphane açılışına katıldı

'Kütüphane açmak isteyenlere destek vereceğiz'

Şehit Annesi Behiye Deniz, geçtiğimiz yıl Van’da çığ düşmesi sonucu şehit düşen oğlu Uzman Jandarma Onbaşı Ufuk Deniz adına kütüphane açılışına katıldı. Kütüphanenin girişinde oğlunun fotoğrafını gören şehit annesi, oğlunun fotoğrafını öpüp severek gözyaşlarına hakim olamadı. Şehit annesinin bu hareketi tüm salondakileri duygulandırdı. Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt da programda yaptığı konuşmada, okullarda kütüphane açmak isteyen herkese imkanları ölçüsünde destek olacaklarını söyledi.

Tosya Kaymakamlığı, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çocuklar Gülsün Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, müşterek yürüttüğü proje kapsamında Subaşı köyünde bulunan Şehit Yavuz Ulutaş Çelikoğlu Ortaokuluna kütüphane yaptı. Yaklaşık ilk etapta bin 250 kitabın bulunduğu kütüphaneye geçtiğimiz yıl Van’da çığ düşmesi sonucu şehit olan Tosya nüfusuna kayıtlı Uzman Jandarma Onbaşı Ufuk Deniz’in adı verildi. Kütüphanenin açılışına katılan şehidin annesi Behiye Deniz, yapılan duanın ardından protokol üyeleri ile birlikte kurdeleyi kesti. Şehit Annesi Behiye Deniz, kütüphane girişine konulan şehit oğlunun fotoğrafını görerek büyük üzüntü yaşadı. Gözyaşlarına hakim olamayan şehit annesi Behiye Deniz, oğlunun fotoğrafını öpüp sevdi. Bir süre sonra sakinleşen Şehit Annesi Behiye Deniz, oğluyla ilgili anılarından bahsederek kütüphaneyi gezdi. Şehit Annesi Behiye Deniz, oğlunun adının kütüphaneye verilmesinden ötürü emeği geçenlere teşekkür etti.

YURT: “OKULLARDA KÜTÜPHANE OLUŞTURMAK İSTEYENLERE GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, “Maalesef yeteri kadar okuma alışkanlığımız yok. Bu yüzde buna benzer kütüphanelerimizin çoğalması ve diğer okullarımızda da olması öğrencilerimiz için önem taşıyor. Okumadıktan sonra bir yere varamayacağımızı ülkemizin de muasır medeniyetlerin üzerine çıkarılması için sadece bu sıralardan geçtiğini önemle söylemek istiyorum. Bu yüzden bizlerde, buna benzer kütüphane oluşturmak için talepte bulunan okullarımızda elimizden geleni desteği sunacağımızın bilinmesini isterim” şeklinde konuştu.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da, bugün Şehit Ufuk Deniz adına kütüphane oluşturduklarını belirterek, başta Çocuklar Gülsün Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğiolmak üzere diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

ÜNLÜ: “İSTİKLAL YOLU’NU TÜM DÜNYAYA ANLATMAMIZ VE TANITMAMIZ LAZIM”

Kastamonu’nun İstiklal Mücadelesini tüm Dünya’ya anlatmak istediklerini söyleyen AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü ise, “Şehit kanlarıyla sulanmış memleketimize baktığımız zaman tarihsel derinliğimizi de içine aldığımızda geçtiğimiz günlerde İstiklal Yolu Projemiz vardı. Bunu daha da arttırmak istiyoruz. İstiklal Yolu Kastamonu’muz için önemli. İstiklal Yolu nezdinde inşallah önümüzdeki yıllarda çok sayıda kişinin katılacağı bir organizasyonla Kastamonu’dan tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya bir haykırış olarak İstiklal Mücadelemizi anlatmak istiyoruz. İstiklal Yolu, Ersizlerdere’den geçiyor. Ersizlerdere ise Kurtuluş Mücadelesinde vermiş olduğu fedakarlıklarla tarihe altın harflerle yazılacak bir köyün adıdır. Kurtuluş Mücadelesine giden köyün erkeklerinden hiçbir tanesi geri dönmemiştir. Askere gönderdikleri erlerin geri dönmemesi üzerine köy adını Ersizler diye almıştır. Ne mutlu ki bize Kurtuluş Mücadelesinde şehit veren en önde gelen illerin başında yer alıyoruz. O köyde de inşallah bir kütüphane açılışımız olacak. Ersizlerdere’de şehitlerimizle ilgili bir anıt yapmayı düşünüyoruz. O alan Tabiat Parkı ilan edildi. Sayın Valimizle görüştük, inşallah kısa sürede burada bir çalışma olacak. İstiklal Yolu bizim, her zaman savunmamız gereken, her zaman ön planda tutmamız gereken bir konu. Nasıl ki Malazgirt’te olduğu gibi, Çanakkale’de olduğu gibi bizde İstiklal Yolu’nu Kastamonulular olarak her anlamda her zaman işlememiz gerekiyor. Zaman zaman şehitlerimiz oluyor. Allah’tan rahmet diliyorum. Dünya kurulduğundan bu yana hak ile Batıl mücadelesinde şehitlerimiz oldu. Hepsine Allah gani gani rahmet eylesin” diye konuştu.

“SUBAŞI KÖYÜNE YAPILACAK 12 DERSLİKLİ OKULUMUZUN YER TESLİMİNİ YAPTIK”

Subaşı köyünde 12 derslikli okulun yer tesliminin yapıldığını ifade eden Başkan Ünlü, “Her zaman olduğu gibi şehit ailelerimizin yanındayız. Bundan sonrada bu topraklar için mücadele eden bütün vatan evlatlarının Allah yardımcısı olsun. Milli Eğitim Bakanımız ile Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum. 3-4 yıldır bütün okullarımıza destekleri oldular. Okullarımızın yenilenmesi noktasında yardımları sürüyor. Yakın bir zamanda Subaşı köyünde 12 derslikli okulumuzun yer teslimi yapıldı. Bu bölgeye modern, içinde bulunduğumuz çağ şartlarına uygun bir okul yapacağız. İnşallah temelini de birlikte atarız. Kütüphanenin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kütüphane yapımları devam edecek. Hem ilimizde hem ilçelerimizde kütüphane anlamında çalışmalarımız mevcut. İnşallah onları da kısa sürede bitirerek gençlerimizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

 “Gelecek nesillerimizin için iyi evlatlar yetiştirmeliyiz”

Ailelerin çocuklarına iyi bir eğitim ile birlikte milli ve manevi değerleri de aktarmaları gerektiğini savunan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ise, “Burada önemli olan iki değer var. Birincisi kütüphane açılıyor olması, diğeri de kütüphaneye bir şehidimizin isminin verilmesi. Bizim, elbette ki çocuklarımıza bilgiden, bilimden, şairlerden, yazarlardan, filozoflardan oluşan korunaklı bir dünya oluşturma mecburiyetimiz var. Ama bunları yaparken de çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizi gerektiği gibi aktarma mecburiyetimizde var. Şimdi sadece bilginin, bilimim, eğitimin, iyi bir insan, iyi bir vatandaş, farkındalığı yüksek bir insan olmanın yeterli olmadığını hep birlikte gördük. Nerede 15 Temmuz’da. Her biri üst düzey asker olan, her biri devletin üst kademelerinde görev alanların nasıl vatan hainliğine soyunabildiklerini gördük. Biz o yüzden eğitimle birlikte milli ve manevi değerlerimizi çocuklarımıza gerektiği gibi aktarmakla mükellefiz. İyi bir mühendis olamayabiliriz, iyi bir doktor olamayabiliriz ama iyi bir insan olabiliriz, iyi bir milliyetçi olabiliriz, iyi bir vatansever olabiliriz. Bunu sağlamak bilimden geçer, okumaktan geçer, cehalet ile mücadeleden geçer. Bu toprakların her zaman düşmanı çok oldu. Bundan sonrada olacak. Bizim savaşımız hiçbir şekilde bitmez. Dün Yunan’a, İngiliz’e karşı, belki bugünde başka ülkelere karşı hatta toplumsal anlamda koronavirüse karşı bir savaş veriyoruz. Bütün savaşlarımız nihai bulacaktır. Ama cehaletle olan mücadelemiz hiçbir zaman nihai bulmayacaktır. Bizim, gerçekten vatanına milletine cani gönülden bağlı, bu milletin mensubu olmaktan gurur duyan, devletine ve milletine ihanet etmeyen farkındalığı yüksek bilinçli insanlara ihtiyacımız var. Bu yüzden bu kütüphanenin ve bu güzel çalışmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER