Kuruyan ağaçlara yakın temas

Hanönü ilçesi ormanlarında son zamanlarda çam ve ardıç ağaçlarında kurumaların artması sonrasında üzerine Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü inceleme başlattı

Kuruyan ağaçlara yakın temas

KURUYAN AĞAÇLAR UZAKLAŞTIRILACAK,  BÖCEKLENME ENGELLENECEK

Kuruyan ağaçlara yakın temas

 Hanönü ilçesi ormanlarında son zamanlarda çam ve ardıç ağaçlarında kurumaların artması sonrasında üzerine Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü inceleme başlattı.

Ormanlarda yapılan incelemelerin ardından kurumaların tespiti yapıldı ve yapılan açıklamaya göre, 2020 Yılının ikinci altı aylık döneminde Kastamonu -Amasya -Kırşehir illerini kapsayan alanlarda son yetmiş yılın en kurak dönemi olarak kayıtlara geçti. Ormanlarda kuraklık sonucu kurumalar vejetasyon mevsimi sonunda ve 2021 yılı başında genel sahanın tamamında heterojen ve yer yer homojen şekilde etki etti. 2021 yılı başında Şubat ayında kurumaların tespiti kayda girdi. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şube Müdürü Murat Nuri Baykalı tarafından mahallinde yapılan incelemelerde, çam sahalarında kurumalarda mantar zararına dair emareler görüldüğü, alanda ileri laboratuar tetkiklerinin uygulanmasının yararlı olacağı kanaatine varıldı. 

  Tespitin ardından üniversite akademisyenlerinin aralarında olduğu teknik heyetle birlikte Orman Bölge Müdürlüğü teknik kadrosu ile Hanönü  Orman İşletme  Müdürlüğü’nde arazi incelemesi yaptı. İncelemede çam ağaçlarındaki kurumaların fizyolojik kaynaklı kuraklık sebebiyle olduğu temel görüşüne ulaşıldı. Heyet, mantar konusunda fitopatoloji uzmanlarının da sahayı değerlendirmesinde fayda olduğunu belirtti. Devam eden incelemede ise kuruyan ağaçların alandan uzaklaştırılması, bahar yağışları sonrası sahanın gözlem altında tutulması ve böceklenmenin engellenmesi kararına varıldı.  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER