'Koru yaylası Çatalzeytin'indir'

Araç ve Daday arasında yaşanan Eğriceova Yaylası tartışmasının ardından bir vaka daha yaşandı

'Koru yaylası Çatalzeytin'indir'

Araç ve Daday arasında yaşanan Eğriceova Yaylası tartışmasının ardından bir vaka daha yaşandı. Çatalzeytin Koru Yaylasının Taşköprü ilçesine ait olduğu izlenimi veren sosyal medya paylaşımları tepkilere neden oldu. Çatak Köyü Koru Yaylası Derneği Başkanı Birol Pulatkan, Valilik makamına bu konuda bir dilekçe verdi.

Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, İl Genel Meclisi Üyeleri Mevlüt Kaplan ve Seyhun Yılmazer, Çatalzeytin Turizm Kooperatifi Başkanı Emin Türkay Öztürk, Çatak köyü ve çevre köyler muhtarlarının imzaladığı basın açıklaması yapıldı.

                Basın açıklaması şöyle:

“ Çatalzeytin Koru Yaylası, Karadeniz’in en büyük yaylalarından biridir. İlçemize bağlı Çatak ve Karacakaya köyleri ve çevre köyler halkı Koru Yaylasını bahar mevsiminden başlayarak, sonbahar sonuna kadar kullanmakta, yaylacılık yapmaktadırlar.  Koru Yaylasında Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğünün Sosyal Tesisleri mevcuttur. Koru Yaylasının Çatalzeytin’e ait olduğu resmi kayıtlarda da görülmektedir.  Koru Yaylası Çatalzeytin ilçesi Çatak köyü sınırlarında yer alan ve bölgenin en güzel yaylaklarından biridir. Koru Yaylası; ilimizin, ilçemizin ve Çatak köyümüzün göz bebeğidir.  Koru Yaylasında her yıl düzenli olarak piknik ve festival gibi etkinlikler yapılmaktadır. Hatta ilçemizin en büyük organizasyonu olan 'Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali' düzenlendiği yıllarda Koru Yaylası bu organizasyonun bir parçası olmuş ve olmaya devam edecektir.  Koru Yaylasına gelecek her konuğumuza evimizin, yöremizin ve gönüllerimizin kapısı geçmişte açık olduğu gibi gelecekte de sonuna kadar açık olacaktır. Koru Yaylasına ziraatçilerin gelmesinden hiçbir zaman rahatsızlık duymadık, aksine bu ziyaretlerden ziyadesiyle memnuniyet duymaktayız. Ancak Koru Yaylasının başka bir ilçeye ya da yöreye aitmiş gibi algı oluşturulmasından büyük bir rahatsızlık duymaktayız.  Son zamanlarda Çatalzeytin ilçe sınırları içerisinde kalan Çatak köyü muhtarlığı tüzel kişiliğinde olan Koru Yaylası ile ilgili olarak Taşköprü Kaymakamlığının sosyal medya hesaplarının da içerisinde yer aldığı ve farklı sosyal medya hesaplarından Koru Yaylasının Taşköprü ilçesine ait olduğu görüntüsünün verilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyiz ve takip etmekteyiz. Bu durum hem yöre halkında hem de gurbetteki hemşehrilerimizde ciddi bir rahatsızlık uyandırmıştır.  Dost ve komşu ilçemiz Taşköprü, Koru Yaylasında spor ve turizm etkinliği düzenlemek isterse önce ilgili merciilerden yasal izin almalıdır. Koru Yaylasının Çatalzeytin’e ait olduğunu da vurgulamalıdır.  Koru Yaylası tamamen Çatalzeytin’e ait olup, Taşköprü ilçesi ile ortak kullanımı söz konusu değildir.  Ekte sunduğumuz sosyal medya paylaşımlarının kaldırılmasını ve Koru Yaylasıyla ilgi bu tarz paylaşımların yapılarak sanki Taşköprü’ye aitmiş gibi algı oluşturulmaması gerektiği hakkımız ve dostane dileğimizdir.'' (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER