'İstiklal Yolu'nu İzmir'e kadar uzatmalıyız'

İnebolu’da 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Gününün 100. Yıldönümü nedeniyle kutlama töreni düzenlendi ve üç ilçe arasında 'kardeşlik protokolü' imzalandı

'İstiklal Yolu'nu İzmir'e kadar uzatmalıyız'

İnebolu’da 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Gününün 100. Yıldönümü nedeniyle kutlama töreni düzenlendi ve üç ilçe arasında 'kardeşlik protokolü' imzalandı. Türk Ocağı Binası önünde düzenlenen kutlamalara Kastamonu Valisi Avni Çakır, İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan kutlama programı daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi.  Daha sonra da Heyamola Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisini izledi. Ardından ‘’Heyemola Çılgın İnebolulular belgeseli izlendi. Program günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında İnebolu Belediyesi, Polatlı Belediyesi ve Dumlupınar Belediyesi arasında protokol imzandı. Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ‘kardeşlik’ protokolünü imzaladı.

İSTİKLAL BAYRAĞI TESLİMİ YAPILDI

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İstiklal Bayrağını İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay’a teslim etti.

ÇAKIR'DAN SÜRPRİZ ÖNERİ

Programda konuşan Vali Avni Çakır’dan İnebolu-Kastamonu arasında gerçekleştirilen 95 kilometrelik yürüyüş için sürpriz bir öneri geldi. Yürüyüşün İnebolu-Kastamonu arasında kalmaması gerektiğine dikkat çeken Vali Çakır, diğer illerdeki belediye başkanlarının desteği ile yürüyüşün İzmir’e kadar uzatılması önerisinde bulundu. 9 Haziran’ın İnebolu’nun şeref ve kahramanlık günü olduğunu kaydeden Vali Çakır şunları söyledi: “Önceki gün Sayın Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu’nun da katılımıyla büyük görkemli bir törenle Atatürk ve İstiklal yolu Yürüyüşünün başlangıcını verdik. Gösterilen ilgi yarınlara olan ümidimizi arttırdı. İlerleyen yıllarda daha da büyük kitlelerle bu organizasyonlara devam edeceğiz. Bu sayede İnebolu ilçemizin önemini tüm Türkiye’ye bir kez daha göstereceğiz. Milli Mücadele döneminde İnebolu ilçemiz lojistik anlamda en önemli ilçelerimizden bir tanesidir. Bunu herkes biliyor. Milli Mücadele anısına 95 kilometre yürüyüş gerçekleştiriyoruz ama bizim bu yürüyüşü Çanakkale ve İzmir’e kadar uzatmamız gerekiyor. Buradaki bayrağımı Çanakkale’deki, İzmir’deki, Ankara’daki ve Afyon’daki kardeşlerimize ulaştırmamız gerekiyor. Burada iş sevgili başkanlarımıza düşüyor.”

ÖZAY: ''BUNDAN SONRA DAHA SIKI İLİŞKİLER KURACAĞIZ''

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay yaptığı konuşmada, 9 Haziran 1921’de İnebolu’ya yapılan bombardımana karşı halkın büyük bir fedakarlık gösterdiğini anımsattı.

Kahraman ecdadın sahra topu ile Anadolu’nun girişini düşmanlara kapattığını dile getiren Başkan Mustafa Hüner Özay: “O gün bir sahra topu ile yapılan mücadele bizim şimdi burada oturmamızı, bu cennet vatana sahip olmamızı sağladı.  Bizler öyle bir ecdadın torunlarıyız. Bunu gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk İnebolu’nun bu büyük önemini görerek İstiklal Madalyası ile ilçemizi onurlandırdı. Buradan sevk edilen mühimmat Anadolu’nun savunmasında büyük rol oynadı. Milli Mücadelede kilit ilçe vazifesi gördü. Atatürk ve İstiklal yolu yürüyüşü Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesinde inşallah bundan sonra da devam edecek.  Biz ikinci bir hazırlık daha yaptık. Cephanelerin gittiği İnebolu, Polatlı ve ardından Dumlupınar ile kardeş şehir protokolü imzalıyoruz. Bundan sonra daha sıkı ilişkiler kuracağız. Bu ilçelerimizin önemini bütün gençlerimize aktaracağız. Bu milli ruhu ve milli şuuru hep beraber yaşamak istiyoruz ”dedi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER