İnebolulu Olcay'a Brüksel'den davet

İnebolu Azize Ana YİBO’lu Olcay Bay, Brüksel’deki Vrije Universiteit Brussel’den tam burslu olarak doktora için davet aldı

İnebolulu Olcay'a Brüksel'den davet

İnebolu Azize Ana YİBO’lu Olcay Bay, Brüksel’deki Vrije Universiteit Brussel’den tam burslu olarak doktora için davet aldı.

Halen TÜBİTAK’da çalışmakta olan İnebolulu hemşehrimiz Olcay Bay, buradaki görevini bırakarak Brüksel’deki üniversitede elektrikli araçlar, akıllı şehirler ve sürdürülebilirlik konuları üzerine çalışmalar yürüten yaklaşık 100 kişilik MOBİ araştırma grubu içinde yer alacak ve Doktora öğrenimi 42 ay sürdürecek.

Üniversitede elektrikli araçların yaygınlaştırılması konusunda yapılacak çalışmalara katılacak olan Olcay, daveti aldığında bu mutlu haberi ilk olarak Azize Ana YİBO’daki eski müdürü Necmi Mankaloğlu ile paylaştı.

Hemşehrimiz Olcay Bay verdiği röportajda, “Bugünlere gelmemde eski okul müdürüm Necmi Mankaloğlu’nun çok büyük emekleri vardır. Yine beni yetiştiren Azize Ana YİBO’nun fedakâr öğretmenlerine de sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. Necmi müdürüm Samsun Fen Lisesi’nden ODTÜ’deki öğrenimim bitinceye kadar her türlü maddi ve manevi desteklerini esirgemedi. Bana tüm eğitimim boyunca burs sağlayarak hiçbir maddi sıkıntı çekmeden okuma imkânı sağlamıştır. Bu konuda bana burs veren ve bugün aramızda olmayan manevi babam diyebileceğim İsmail Gürsoy’a minnet ve şükran borçluyum. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun dedi.

Eski müdürü Necmi Mankaloğlu Olcay’ı ilkokulda keşfettiklerini belirterek, “Allah vergisi bir zekâya sahip ve Azize Ana YİBO’nun bugüne kadar gelmiş en başarılı öğrencisidir. Onunla gurur duyuyorum. Samsun Fen Lisesini kazandığı sırada burs için Almanya’dan yaz tatiline gelen ve belediye başkanımız Mustafa Huner Özay’ın da eniştesi olan İsmail Gürsoy ile tanıştırarak ona artık bir evladının daha olduğunu söyleyerek İsmail abiye teslim ettim. 2019 yılında aramızdan ayrılana kadar Olcay’a desteği devam etti. Olcay’ın bugünlere gelmesini sağlayan güzel insana minnettarım, nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun” dedi. (İneboluPostası)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER